Mint elmondták, az augusztus 20-ai ünnepi rendezvénysorozat része az immár hagyományos és igen népszerű Mesterségek Ünnepe a Várban, a Magyar ízek Utcája a Várkert Bazárban, ahol majd meg lehet kóstolni a sós és édes idei nyertes finomságokat is. Számos helyszínen kerül sor koncertekre, közte a Tabánban is.
Ma már nagykövetei is vannak a Szent István Nap ünnepségsorozatnak: Szente Vajk és Zsédenyi Adrienn, akik a tájékoztatón beszámoltak a programokról.
Ami a tűzijátékot illeti, minden eddiginél nagyobb szabásúnak ígérkezik - a Petőfi hídtól egészen a Margithídon túl ér majd. Több mint 45 500 pirotechnikai eszköz vár bevetésre. A biztonság most is kiemelt szempont: ha az óránkénti 45 kilométeres sebességet eléri a szél, el sem kezdik vagy abbahagyják a rendezvényt.
Nagyapám kenyere győzött, burgonyával
Septe József, a Magyar Pékszövetség elnöke számolt be a kenyérverseny eredményéről. Hagyományos kovászos technológiával, burgonya hozzáadásával, négyféle lisztből készült az idei győztes, a Nagyapám kenyere burgonyával. amelyet az 1991-ben alapított, magyar családi tulajdonban álló Balmaz Sütöde Kft. fejlesztett ki.
A nyertes termék négyféle lisztből, valamint só, víz, sertészsír és főtt burgonya felhasználásával készült, 12 órás hagyományos kovászolással.
A Balmaz Sütöde Kft. idén harmadik alkalommal nyerte el a Szent István napi kenyér verseny első helyét.
Az Innovatív kenyér kategória legjobbja a szakmai zsűri szerint a Jalapenos-cheddar sajtos vadkovászos lett, amellyel szintén a Balmaz Sütöde Kft. indult. A termék egyedisége és különlegessége abban rejlik, hogy rendkívül hosszú, 24 órás kovászolási eljárással, hozzáadott élesztő nélkül készül.
A Sós sétáló sütemény elnevezésű „műfajt” pedig a Varga Pékség 95 Kft. által készített Pásztor reggeli nyerte. A pékség jó minőségű, francia vajjal készült, adalékmentes croissantja a reggeli tál alapja, amelyet házi juhtúró, sonka, lilahagyma egészít ki.
Győzött a Mákvirág és a Zöld Málna torta
A Magyarország Tortája versenyt idén szuperélelmiszer témakörben hirdette meg a Magyar Cukrászipari Szövetség, hogy a gazdag beltartalmi értékekkel rendelkező magyar alapanyagokra felhívják fel a figyelmet. Olyan új, kreatív torták nevezését várták, melyek bogyós gyümölcsöket, gabonaszemeket, zöldségeket és olajos magvakat tartalmaztak. A felhasználásra javasolt alapanyagok között volt a homoktövis, berkenye, kökény, méz, mák, egres, szamóca, málna, aszalt szilva, kékszőlő, étcsokoládé is.
Az első fordulóban még anonim módon kóstoltak a zsűritagok, majd a második zsűrizési körben újra kóstolták a döntős tortákat.
A győztes torta készítője, Kovács Alfréd - Édes Vonal Cukrászda, Vác - aki a világ „legmákosabb” emberének érzi magát - a torta gyermekkorát, az őt friss süteménnyel kínáló nagymamát idézi meg.
A Magyarország Cukormentes Tortája versenyt az Egy Csepp Figyelem Alapítvány minden évben a Magyar Cukrász Ipartestülettel együtt hirdeti meg, Az idei nyertes a Zöld Málna lett, amelynek alkotói Novák Ádám és Csonka László, a szegedi Reök Kézműves Cukrászda és Kávéház cukrászai. A torta piros, mint a málna, zöld, mint a pisztácia, elegáns, mint a rózsa: a győztesek habkönnyű kreációjukban a színekkel játszanak, ahogyan a költői leírás fogalmaz.
Augusztus 19-től lehet megkóstolni a tortákat a Magyar Ízek Utcájában, a Várkert Bazárnál, később, szokásos módon, országszerte több száz cukrászdában.