Kérfalusi Attila azzal indokolta döntésüket, hogy öt hónapnyi tárgyalás ellenére sem született megállapodás a megyei önkormányzat tetemes tartozásának kiegyenlítéséről. Szerinte a megyeháza vezetése csupán azt ismételgeti, hogy nincs pénz, de konkrét javaslatot nem tett a tartozás ütemezésével, egy esetleges áthidaló megoldással, illetve a kölcsönös szerződésbontás részleteivel kapcsolatban.
A HunGast a főzés tavaszi leállítása után a tálalási és egyéb feladatokat - kölcsönös megállapodás alapján - tovább végezte, bízva abban, hogy a megyeháza elkezdi törleszteni adósságát, de Kérfalusi Attila szerint az ígéretek ellenére eddig csupán 10 millió forint érkezett a számlájukra, az újabb 20 milliós részlet már nem.
Az ügyvezető azt mondta azt MTI-nek: július 20-tól több levélben is kérdezték, hogy kéri-e a megyeháza a további szolgáltatást, és megjelölték annak ellenértékét is, de csak "üljünk le, és tárgyaljunk"-féle válaszokat kaptak. Arra a jelzésre sem reagált az önkormányzat, hogy a HunGast augusztus elsején leáll a munkával - tette hozzá Kérfalusi Attila. Mint mondta, augusztus 2-án valóban abbahagyták a tálalást, miután ők maguk értesítették erről az érintett intézményeket.
Nem maradt más, mint hogy hozzálássanak a saját beruházásként felszerelt üstök, sütők és egyéb berendezések leszereléséhez, hogy értékesítésükből legalább valamennyi pénzhez jussanak - mondta a cégvezető. Beruházásaik összegét 300 millió forintra becsülte. Hozzátette: szándékuktól csak akkor állnak el, ha azonnal pénzt látnak a megyeházától.
Ambrus András, a megyei önkormányzat szóvivője az MTI érdeklődésére szerdán azt közölte, hogy a tálalási számlák "extrém" tételeket is tartalmaztak, ezért saját dolgozóik végzik ezt a feladatot a szociális intézményekben. A megye vezetése továbbra is igyekszik egyezségre jutni a HunGasttal minden vitás kérdésben, és a fizetési hajlandóság is megvan, de az adósságtörlesztést mindaddig nem tudja megkezdeni, amíg nem érkezik központi támogatás (a megyeháza 2,5 milliárd forintnyi igényt nyújtott be az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került önkormányzatoknak kiírt pályázatra, s döntésre, pénzre vár).
A Pest Megyei Közgyűlés március 25-én hatalmazta fel elnökét arra, hogy kezdjen egyeztetést a HunGast Kft.-vel a 2008. július 15-én kötött szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetéséről. A szerződésbontást a HunGast ajánlotta, miután a megyei önkormányzat tetemes tartozást halmozott fel a cégnél.
A HunGast március 3-án 18 Pest megyei középiskolában, húsvét előtt pedig a speciális bentlakásos iskolákban és szociális otthonokban is beszüntette az étkeztetést. (MTI)