Mindezt az Országgyűlés Sport- és Turisztikai Bizottságának keddi ülésén mondta el Kovács Miklós szakállamtitkár. Jóllehet, az év elős kilenc hónapját érintő statisztikák szerint a turizmus válsága jelentős mértékben kiterjedt a kereskedelmi szálláshelyekre is.
A belföldi vendégek és vendégéjszakák száma nagyjából azonos mértékben 6,1%-kal, illetve 6,0%-kal csökkent., míg a külföldiek esetében 2,5 millió vendéget és 7,3 millió vendégéjszakát jegyeztek. A külföldi vendégek és vendégéjszakák száma szintén hasonló mértékben − 11,0%-kal, illetve 10,8%-kal − csökkent 2009. szeptember végéig. Mint az a szakállamtitkárság válságot elemző előterjesztéséből kiderült, az év első kilenc hónapjában a szállodák átlagos szobakapacitás-kihasználtsága 44,4% volt, amely 11,4%-kal kevesebb az előző év azonos időszakában mért értéknél.
A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó bevétele 172,3 milliárd forint (-9,2%) volt. A szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás ágazat fogyasztói árindexe 5,9%-os növekedést jelzett az egy évvel korábbi szinthez képest.
Jó hír ugyanakkor, hogy 2009. azonos időszakához képest a kereskedelmi szálláshelyek közül az öt- (+21,7%) és négycsillagos (+2,5%) egységekben, a wellness-szállodákban (+1,9%), valamint az ifjúsági szálláshelyeken (+9,2%) és a kempingekben (+6,3%) emelkedett a belföldi vendégéjszakák száma.