Bár Kelet-Tirol tényleg nincs közel Budapesthez, azonban odautazásunk közben az elénk táruló látvány fenséges. Először az Alpok nyúlványai kísérik végig utunkat az autópálya mentén, majd a Dolomitok lánca veszi át ezt a szerepet. Az ősz közepén néhol már hóval is borított tarajos csúcsok között, szinte kéznyújtásnyira tőlünk felhőfoszlányok sétálnak a völgyekben ott, ahol utunk kanyarog. Olyan mesebeli a látvány, ha azt mondanák, hamarosan manók, tündérek tűnnek majd fel, és egy sárkány is átrepül az égbolton – azt is elhinnénk.
Nyáron és télen is kihagyhatatlan élmények
Úti célunk is pazar: Lienz télen a síturisták paradicsoma (két 2000 m feletti csúcs is elérhető közvetlenül a városból, egyikük a Hochstein, a másik a Zettersfeld), nyáron a túrázók, bringások fellegvára, a városon átrobogó Isel gleccserfolyó pedig (amelynek szinte mindenütt hallani a máshoz nem hasonlítható dübörgő hangját) a rafting vízitúrázókat vonzza. Mi most épp a két főszezon közé ékelődtünk be vendéglátónk, az 5 csillagos Grandhotel Lienz vezérigazgatójának meghívására, így síelni még nem, a pár nappal korábbi nagy áradások miatt hömpölygő víztömegbe pedig már nem érdemes belemerészkedni.
Van még a várostól kőhajításnyira egy 27 lyukú golfpálya is. Továbbá Kelet-Tirol elsőként megnyitott ródlipályája (Osttirodler néven) szintén a városka határában található – ezt később ki is próbáltuk, és milyen jól tettük.
A város fellegvára, a helyi testvérpár illatos birodalma, a környéken élő állatok seregszemléje
Látnivalókból és színvonalas időtöltésből amúgy Lienz közvetlen közelében sincs hiány. Először is ott a város szinte minden pontjáról jól kivehető ősi vár épülete, Lienz jelképe, amelyet 1252 és 1277 közt építettek a környék urai, a görci grófok rezidenciájaként. Az épület öregtornyába 600 lépcső vezet, aki oda felkapaszkodik – nem mindennapi látványban lehet része. Mint a vár kapujánál lévő táblán is olvasható, az épület eredeti formáját a 16. században nyerte el, román és gótikus freskókkal díszített kápolnája pedig olyan gyönyörűen meghitt, hogy ott mind manapság is egymásnak adják a kilincset menyasszonyok, vőlegények, násznépek – szinte nincs olyan nap, hogy ne tartanának benne esküvőt.
És naná, hogy ebben a hazánktól igencsak távol eső várban is találunk magyar vonatkozást, nem is egyet, hanem mindjárt kettőt. Az egyik teremben szemünk elé kerül egy közel 9 méter hosszú, majd’ 3 méter magas festmény, a város szülöttének, az 1800-as évek végén,1900-as évek elején élt Albin Egger-Lienz (aki felvette szülővárosa nevét) egyik monumentális alkotása: „Attila, a hunok királyának bevonulása Bécsbe” címmel.
És a másik magyar vonatkozás nem szép történet, azonban igaz: ugyanis a vár utolsó ura, bizonyos Leonhard Görz gróf Magyarországról választotta ifjú aráját, akivel nem éltek búgó gerlepárként. Sőt, amikor kiderült, hogy a nagypapakorban lévő férj nem tud utódot nemzeni, ifjú neje, Katalin grófné méreggel átsegítette a másvilágra.
Az első tiroli hegyi fenyőolaj-lepárlóként ismerik a helyiek a Vitalpinumot, azt a környező hegyek virágainak, növényeinek illatait rejtő élményparkot, amely pár perces autóútra található Lienz-től, egy Assling nevű kistelepülés határában. Egy helybéli természetimádó testvérpár, bizonyos Unterweger fivérek birodalma volt közel 150 éve a hegyoldal, ahol azóta is minden a természet erejéről és szépségéről szól.
Mezítláb lehet lépkedni különböző növényeken, terméseken, vízben, köveken, de van a parkban olajos-fűszeres zuhany és olajhoroszkóp is. 150-féle gyógynövényt telepítettek a kertbe a testvérek, és az általuk alapított „Látványszeszfőzdében” azt is megtapasztalhatja bárki, milyen az, amikor az Alpok növényeiből rotyog Európa egyik legtisztábban előállított illóolaja, eredeti natúr krémek, testápolók és más kozmetikumok alapanyaga.
Ugyanezen a kistelepülésen, de nem közvetlenül az országút mentén, hanem fent, a magasban található egy vadaspark, ahová megéri felkanyarodni a szerpentinen – de óvatosan a vezetéssel! Nem saját tudásunk, hanem a közeli Olaszországból érkező autósok vakmerő vezetési stílusa miatt...
A tengerszint felett 1.300 m magasságban lévő, 9 hektáros területen elterülő parkban a helyi vadon élő állatokat mutatják be a látogatóknak – és aki nem szeret állatkertbe menni, mert sajnálja az oda bezárt állatokat, ide az is nyugodtan ellátogathat, mert itt minden a tágas, elegendő életterület biztosításáról, az állatok kényelméről, boldog életéről szól. És még egy jó hír a vadasparkba érkezőknek: a mormoták, hiúzok, szarvasok, őzek, nyestek, nyulak megtekintése közben nem kell saját kedvencünket az autóban hagyni – ebbe a vadasparkba kutya is bevihető.
Lienz, ami nem azonos Linz-cel
A kelet-tiroli városka lakói megszokták, hogy lassan tagolva, az „e”-t külön kihangsúlyozva ejtik ki lakóhelyük nevét, mert még osztrák honfitársaik is könnyen összetévesztik a több mint 300 km-re fekvő felső-ausztriai tartományi székhellyel.
Lienz a maga közel 10 ezer lakosával, 750 éves, izgalmakat, szépségeket és tragédiákat egyaránt rejtő történelmével igazi mediterrán hangulatú gyöngyszem a Dolomitok osztrák oldalán, ahol a szállásunknak helyt adó Grandhotel Lienz-től pár perces sétával elérhető a főtér. Pizzázóival, fagylaltkehely költeményeket, isteni desszerteket kínáló kávézóival igazi lazulós élmény, akár egy egésznapos aktív hegyi program lezárásaként.
Tény, hogy üzleteiben az árakat elnézve nem itt kifizetődő megejteni az éves nagybevásárlást – ruhaneműből, vagy bármi egyébből –, de egy tippet azért megsúghatunk, mert itt is akad kivétel. A már említett főtéren, az ismert nemzetközi kávélánc üzlete mellett található egy parányi ruhabolt, ahol minden árucikk nem is féláron, hanem inkább negyedáron kapható, és ráadásul itt tudtunk meg egy érdekes sztorit szállodánk titkos világsztár lakójáróról, aki bár Lienz-ben való tartózkodása alatt próbál inkognitóban maradni, de egy szemfüles helybéli eladó elárulta egy titkát.
Megoldódik a 007-es rejtélye
Az már az első esti, welcome-vacsora alatt nyilvánvalóvá vált, hogy egy nagyobb, roppant vidám társaság mellett foglalunk helyet az ötcsillagos luxushotel gourmet éttermében. Kiderül, ők egy Hollywood-i forgatócsoport tagjai, akik napközben fent dolgoznak a környező hegyekben. A mellettünk elsuhanó 007-es ügynökkel rögvest össze is kapcsoljuk magunkban őket, csak ekkor még azt nem tudtuk: Pierce Brosnant rávették, hogy folytassa a 007-es szuperkém történetét?! Azt is izgatottan találgatjuk, vajon mi lehet a kémsztori fent, a Dolomitok tetején?
De aztán jött egy helyi ruhaüzlet-beli látogatás, ahol ruhapróba közben felvilágosít az eladó: szó nincs James Bondról, ugyanis nyár eleje óta a 30 évvel ezelőtt nagy sikerrel bemutatott Cliffhunger (Függő játszma) 2. részét forgatják Lienz felett a magasban. A James Bond-filmek készítőiként is ismert amerikai-angol filmes csapat a színészekkel együtt július óta folyamatosan a városuk feletti hegyekben tartózkodik. Onnan tudja, hogy többször voltak náluk aláöltözéket, meleg zoknikat, pulóvereket és egyéb téli holmit vásárolni, mert nyilván hidegebb az idő fent, a hegyekben, mint amire számítottak.
És, tette hozzá a jól értesült eladóhölgy, olyan világsztárok érkeztek sorra a Cliffhunger2 esetén a városba, mint korábban Sylvester Stallone („Rocky”, „Rambo”), Russel Crowe („Gladiátor”, „Man of Steel”) Lily James („Downton Abbey”, ABBA zenei folytatás) most pedig Pierce Brosnan (007-es ügynök). Tökéletes választás a Grandhotel Lienz mind a stáb tagjainak, mind a világsztároknak a munkálatok ideje alatt, hiszen ez Kelet-Tirol egyetlen 5 csillagos luxus wellness hotelje, ahol mi is eltölthetünk egy hosszú hétvégét.
Biztos, hogy ő a szállodaigazgató, aki egyben a hotel tulajdonosa is?
Ez a kérdés már az első este felvetődik bennünk, de a hihetetlen gyorsasággal elrepülő pár nap alatt sem tudunk azon napirendre térni, amiről pedig saját szemünkkel győzödhetünk meg a hotelben tett látogatásunk alatt végig: a recepciónál szinte minden vendéget maga az igazgató, Johannes Westreicher vagy neje fogadja kedvesen egy pohár frissítővel.
Az esti vacsorák alkalmával ők is beállnak a felszolgálók mellé hozni-vinni a tányérokat, végig foglalkoznak a vendégekkel, ha kell vizet/bort töltenek a kiürült poharakba. Ahogy másnap reggel is ők köszöntik elsőként a vendégeiket reggelizés közben, figyelnek a terítékekre, ha valami elfogy a svédasztalról – azonnal pótolják.
Mondom, ők nemcsak vezetik ezt a 72 luxus módon berendezett vendégszobával, 4 exkluzív lakosztállyal, mintegy 640 nm2-nyi területen elhelyezkedő öt étteremből, impozáns bárból, borospincéből és egy minden igényt kielégítő, hatalmas, mintegy 1.400 nm2-nyi területen lévő luxus spa & wellness részlegből (külső és belső medencével, kezelőhelyiségekkel, szaunákkal, gőzfürdőkkel rendelkező), hatalmas terasszal, kerttel megáldott házat, hanem Westreicherék egyben a tulajdonosok is.
És egy közönséges októberi hétvégéről beszélünk, amikor ugyan valóban van sztárvendég a házban, de ő egy a sok közül, mert mindenkivel egyformán foglalkoznak, mindenkivel egyformán figyelmesek.
Amint itt tartunk majd, és átvesszük ezt a fajta vendégváró mentalitást, és rendelkezünk egy ennyire tökéletesen felszerelt és működő luxushotellel ilyen mesebeli környezetben – akkor nem kérdés, hogy a Cliffhunger stábjának és a filmben szereplő világsztárok elszállásolására milyen helyszínt választanak a forgatást előkészítő filmes szakértők.