Minden mutató emelkedett 2017 első félévében Budapesten is

A KSH adatai szerint 2017 júniusában valamennyi szállástípusnál nőtt mind a szoba-, mind a férőhely-kapacitás kihasználtság, ezzel együtt az egy kiadható szobára jutó bruttó szállásdíj-bevétel (REVPAR) is. 

A REVPAR júniusban 21.801 Ft volt, az előző évhez képest 26,7%-kal növekedett. A szálloda típusú egységeknél a REVPAR 22.734 HUF, a 3 csillagosos szállodáknál a növekedés 32,2%, a 4 csillagos szállodáknál 28%.

Ugyanez elmondható a 2017. január-június időszakára vonatkozóan is: a kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó szállásdíj árbevétele 26,9%-kal nőtt a 2016 júniusi számokhoz képest, a félév tekintetében 22,1%-os ez a növekedés.

Budapesten 2017 júniusában 312 kereskedelmi szálláshelyként regisztrált egység 21.292 szobával és 50.333 férőhellyel rendelkezett. A férőhelykapacitás 85%-át a szállodák jegyezték.

A bruttó átlag szoba ára 23.041 Ft (+10,4%), a szobakapacitások kihasználtsága Budapesten – az országos átlagot jóval meghaladó mértékben – megközelíti a 70%-ot!

Még tovább nő a Budapestre érkező vendégek és vendégéjszakák száma is – szűrhető le a KSH legfrissebb kereskedelmi szálláshelyi adataiból 2017 első hat hónapjára vonatkozóan.

Júniusban 391.635 vendég 892.243 vendégéjszakát töltött el, ez 8,8%, illetve 13%-os növekedést jelent 2016 júniusához képest.

A külföldi vendégek száma június hónapban megközelítette a 340 ezret (338.408, +8,2%), ők 791.075 (+13,2%) vendégéjszakát generáltak, míg az 53.227 (+12,7%) belföldi vendég közel 101.168 (+11,5%) vendégéjszakát töltött el Budapesten. 

A fővárosba tehát egyre többen érkeznek a magyarok már a nyár első hónapjában is, turisztikai célzattal. 

Januártól júniusig Budapesten 1 millió 978.570 vendég mintegy 4 millió 563 ezer vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, ami 10,4 és 12,8%-os növekedésnek felel meg.

Az összes szállástípus tekintetében 2017. júniusában a belföldi vendégek 12,7%-kal többen érkeztek Budapestre, az előző év júniusához képest, a január-június időszak számának tekintetében 10,5%-os a növekedés, a vendégéjszakák tekintetében pedig 9,1% az előző év azonos időszakához képest; a külföldi vendégek esetén 2017 júniusában 8,2%-kal, a január–június időszakban 10,4%-os volt a növekedés, a vendégéjszakák tekintetében pedig 13,3% az emelkedés az előző év azonos időszakához képest.

A külföldi küldőpiacok között júniusban 82.642 vendégéjszakával az Egyesült Királyság (+4,5 %) vezet, a második újra Németország 66.122 vendégéjszakával (+39,8 %), őket követi Olaszország 32.229 vendégéjszakával (-7%).

Az oroszok mind a júniusi hónap, (+17,4%), mind pedig a január–június időszak (+ 37,6!) tekintetében magasabb vendégéjszaka számot mutatnak.

Európából még az osztrák, francia, holland és lengyel vendégek által generált vendégéjszaka szám markáns növekedése tapasztalható.

Budapest a transzkontinentális piacokon is egyre magasabban jegyzett célpont. Júniusban az Ázsiából érkező vendégek száma 68.414 (+25,6%). Ez a szám január–június tekintetében 307.672 (+32,5%).

A vendégéjszakák számai 2017. június: 133,785 (+22,8%), január-június: 593.418 (+26,5%).

Ázsiából Budapest kereskedelmi szálláshelyeire továbbra is a kínai vendégek érkeznek legtöbben, a 2017. január-júniusi időszakban 80.730 vendég (+51,1%) 126.081 (+23,7%) vendégéjszakát töltött el a magyar fővárosban. Indiából és Japánból jelentősen többen érkeztek, mint tavaly.

Az első félév tekintetében 55,2% és 14%-os a vendégéjszakák számának növekedése ezekből az országokból. A japán trend felfelé fordulása különösen örvendetes a piac korábbi gyengélkedése után.

A kerületek között júniusban továbbra is az első helyen áll az 5. kerület mind a külföldi mind a belföldi vendégéjszakák vonatkozásában, a második helyen a 7. kerület áll.

Érdekes bizonyos kerületeknél a turizmus markáns térhódítása. Tavaly júniushoz képest a 3. kerület 30%-kal, a 12. kerület 70,9%-kal magasabb vendégéjszaka számot ért el.

A hivatalos statisztikák később reflektálnak a nyári hónapokra, azonban július és augusztus számaiban – a globális nagyrendezvényeknek is köszönhetően – további emelkedést vár a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ (BFTK), Budapest hivatalos turisztikai desztinációs és fesztiválszervező cége.

A BFTK stratégiai célja a városba érkező turisták hiteles információval és magas minőségű szolgáltatásokkal történő, professzionális gondozása, ezáltal is a desztinációban realizálódó közvetlen és közvetett bevételek növekedésének ösztönzése.

A BFTK a rendezvényeken Budapestinfo Pont kitelepülésekkel is erősít, jelenleg a FINA Masters Market-en és a Sziget Fesztiválon teljesít információs (köz)szolgálatot.


MTÜ-értékelés az idei első félévről

MTÜ-értékelés az idei első félévről 

A budapesti és a vidéki szálláshelyek forgalmát, vendégéjszaka alakulások számát vették górcső alá.
Hét elején átadták a budai Bem téren épült új luxushotelt

Hét elején átadták a budai Bem téren épült új luxushotelt 

A belsőépítészeti terveket a holland sztárdesigner, Marcel Wanders készítette, a magyar 3h Építészirodával közösen.
Alakul a budapesti reptérnél épülő négycsillagos szálloda

Alakul a budapesti reptérnél épülő négycsillagos szálloda 

Szerkezetkész az újabb terminálkapcsolatú szálloda Ferihegyen.
Frissítő újdonságokkal vár nyáron a Hotel Clark Budapest!

Frissítő újdonságokkal vár nyáron a Hotel Clark Budapest!  

A főváros szívében, a Lánchíd és a Budai Vár lábánál található 5 csillagos Hotel Clark számtalan üdítő újdonságot és felfrissülést kínál ezen a forró nyáron nem csak a városba látogató külföldi, de a hosszú hétvégi „staycation”-re vágyó hazai vendégnek is.
MSZÉSZ Társult tagok - pályázati lehetőség

MSZÉSZ Társult tagok - pályázati lehetőség 

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) Társult tagjai részére idén is meghirdeti az „Év Technológiai Újítása" pályázatot.
Igazgatóváltások az Accent Hotels-nél

Igazgatóváltások az Accent Hotels-nél 

A szállodalánc csapata két új szakemberrel bővült.
Itt a Michelin Guide ajánlást kapott hazai hotelek teljes listája

Itt a Michelin Guide ajánlást kapott hazai hotelek teljes listája 

A júniusi négy új minősítéssel együtt már huszonöt magyar szálláshely került be a világszerte ismert Michelin Guide által ajánlott szálláshelyek közé.
Új generációs, jól kereső utazó közönséget céloz meg kisfilmjeivel ez a budapesti ötcsillagos hotel

Új generációs, jól kereső utazó közönséget céloz meg kisfilmjeivel ez a budapesti ötcsillagos hotel  

A belvárosi Vörösmarty téren található Dorothea Hotelről sugároz bemutató kisfilmeket júliusban a CNBC International a kereskedelmi műsoridejében.
Gasztronómiai kalandok, időutazás és egy 120 éves hotel

Gasztronómiai kalandok, időutazás és egy 120 éves hotel 

A 120. születésnapját ünneplő legendás győri szálláshelyen jártunk.
Itt az év Green Collection Szállodája

Itt az év Green Collection Szállodája 

Ez az ötcsillagos pesti belvárosi hotel nyerte el „Az Év Green Collection Szállodája” címet Japánban.

Interjú

Pesti István: Kiderül, kiben van meg az a plusz, amire érdemes odafigyelni

Pesti István: Kiderül, kiben van meg az a plusz, amire érdemes odafigyelni 

A két Michelin-csillagos étterem konyháját vezető séffel többek közt a versenyről és megosztó ételekről beszélgetünk, és mesél arról is, miért nem követi a trendeket.
Dubicz Borászat: Abban hiszünk, hogy az ikonikus múlt és a modern jövő jól összeegyeztethető

Dubicz Borászat: Abban hiszünk, hogy az ikonikus múlt és a modern jövő jól összeegyeztethető 

Az idei újdonságokról és megújulásról a borászat tulajdonosával, Dunai Ágnessel beszélgettünk.
Csernus Imre: „Szeretnék már jönni-menni, mint egy falevél”

Csernus Imre: „Szeretnék már jönni-menni, mint egy falevél” 

Csernus Imrével szőlőről, borokról és a vidéki életről beszélgettünk, és nemrég megjelent könyve kapcsán egy kicsit rólunk, magyarokról is.