MSZÉSZ: friss júniusi trendriport

A nyár első hónapjában a hazai és nemzetközi korlátozások a magyarországi szálláshelyek bel- és külföldi keresletét még erősen csökkentették.

2021 júniusában a koronavírus járvány terjedésének megakadályozására tett hazai intézkedések és a nemzetközi utazási korlátozások rendkívüli mértékben csökkentették a hazai szállodák iránti bel- és külföldi keresletet.

A külföldiek száma még nagyon alacsony

Az év hatodik hónapjában a vendégéjszakák száma országos szinten 75%-kal, Budapesten 327,3%-kal, a Balatoni régióban 44,4%-kal, a fővároson kívüli szállodákban 55,8%-kal meghaladta a válság kitörése által már sújtott 2020 júniusiakat. Ugyanakkor a 2021 júniusában országos szinten regisztrált 911 ezer vendégéjszaka 57,2%-kal, a budapesti hotelekben regisztrált 157 ezer vendégéjszaka 80,8%-kal kevesebb volt a 2019 június végéig elértnél.

Az idei első félévben a külföldi vendégéjszakák száma országos szinten 75,5%-kal, Budapesten 81,3%-kal kisebb volt a bázisnál. Itt is meg kell jegyezni, hogy az idén június végéig országos szinten regisztrált 490 ezer külföldi vendégéjszaka 91,5%-kal, a Budapesten regisztrált 242 ezer külföldi vendégéjszaka 93,6%-kal volt kevesebb a 2019 június végéig elértnél.

A 2019-es adatok még távol vannak

2021 júniusában a hazai szállodák teljes bruttó forgalma 20.645 millió Ft, ami 105%-kal nagyobb a tavalyinál. Mint az adatok elemzése alapján írják, ez 55,7%-kal kevesebb a 2019 júniusi bevételnél. Az első félévben országos szinten szállodáink bruttó összes forgalma 43.705 millió Ft volt, ami 79,7%-kal kisebb a 2019 első félévében elért 214.952 millió Ft-nál.

A KSH adatai szerint júniusban a szállodák szobafoglaltsága országos szinten 37,6%, Budapesten 28%, a Balatoni régióban 43,7% volt. 2019 júniusában ugyanez országos szinten 65,6%, Budapesten 82,9%, a Balatoni régióban 57,7% volt, azaz az idei hatodik havi szobafoglaltság országos szinten 28% ponttal, a budapesti 54,9% ponttal, a balatoni 14% ponttal alacsonyabb volt a 2019 júniusinál.

Alacsonyabb szobaárak a 2019-es bázisévhez képest

Júniusban a szállodák bruttó átlag szobaára országos szinten 22.371 Ft, bruttó REVPAR mutatója 8.402 Ft, Budapesten 33.004 Ft, illetve 9.233 Ft, a Balatoni régióban 19.637 Ft, illetve 8.577 Ft volt. Ezekkel kapcsolatban megjegyezzük, hogy a 2021 júniusi bruttó átlag szobaár 2019-hez képest országos szinten 6%-kal, Budapesten 1,9%-kal alacsonyabb, a Balatoni régióban 16,7%-kal magasabb volt. A 2021 júniusi REVPAR mutató pedig országos szinten 46,2%-kal, Budapesten 66,7%-kal, a Balatoni régióban 11,7%-kal maradt el a 2019 júniusában elértnél.

A KSH nem tett közzé adatokat a 2020. évi, illetve a 2021. évi szállodai göngyölített mutatószámokról, illetve a budapesti és az egyes idegenforgalmi régiók szállodáinak 2021. évi bevételi adatairól sem.

Korántsem volt annyi ház nyitva, mint egy normál évben

Meg kell jegyezni azt is, közlik ezzel kapcsolatban közleményükben, hogy júniusban a hazai szállodákból csupán 756 üzemelt a 2019 júniusi 1043-mal szemben. Ezek szerint 287 szálloda a visszaeső kereslet, vagy egyéb okok miatt üzemszünetet tart, vagy bezárásra került.

Júniusban a belföldi vendégéjszakák száma országos szinten 64,6%-kal, Budapesten 179%-kal, a Balatoni régióban 48%-kal, a fővároson kívüli szállodákban 59,3%-kal, meghaladta a 2020 júniusit. Ugyanakkor az idei júniusi belföldi vendégéjszakák száma országos szinten 23,9%-kal, Budapesten 37,1%-kal, a Balatoni régióban 17%-kal kevesebb volt a 2019 júniusinál.

Jó SZÉP-kártya mutatók, visszaesés a beutazások terén

Az első félévben a hazai szállodákban összesen 5.676 millió Ft (b.index: 72,8%), idén júniusban 3.459 millió Ft (b.index: 154,8%) volumenű SZÉP kártyát váltottak be a vendégek.

A múlt évhez képest június végéig a 10 legnagyobb beutazó piacunk mindegyikéről csökkent a szállodai vendégéjszakák száma. A visszaesés Németországból -64,2%, Romániából -62,7%, Ausztriából -79,7%, Franciaországból -65,2%, Olaszországból -78,9%, Csehországból -80,2%, Szlovákiából -70,4%, USA-ból -70,7%, Lengyelországból -49,5%, az Egyesült Királyságból -90,3% volt.

A magyarországi szállodákban az első félévben regisztrált külföldi vendégéjszakák 83,3%-a Európából, 10,6%-a Ázsiából, 5,1%-a Amerikából, 1%-a Ausztrália és Óceániából és Afrikából érkezett.

Június végéig az európai országokból 75,3%-kal, az Európai Unióból 70,8%-kal, Amerikából 70,7%-kal, Ázsiából 78,4%-kal csökkent a szállodai vendégéjszakák száma 2020-hoz képest. A visszaesés Kínából 83,2%, a Koreai Köztársaságból 71,3%, Japánból 43,1%, Izraelből 88,7% volt a múlt évihez képest.

REVPAR adatok

Az STR adatai szerint idén júniusban a Közép-kelet-európai régióban vizsgált 5 ország között a magyarországi szállodák nettó REVPAR mutatója volt a 2. legmagasabb, 26,9€ (b.index: 356,2%). Magyarországot megelőzte Ausztria 31€ (b.index: 188,2%), ezt követte Lengyelország 23,7€ (.b.index: 214,2%), Szlovákia 17,9€ (b.index:135,6%), Csehország 13,2€ (187%).

Ugyancsak az STR adatai szerint a vizsgált 5 Közép-kelet-európai ország fővárosai között a budapesti hotelek június havi nettó REVPAR mutatója volt a legmagasabb, 27,6€ (b.index: 463,8%). Ugyanez Bécsben 25,3€ (b.index: 189,7%), Varsóban 19,5€ (b.index: 248,2%), Pozsonyban 14,8% (b.index:151,1%), Prágában 11,2€ (b.index: 202,9%) volt.

A szállodanyitási kedv azonban nem csökkent

Idén június végéig Magyarországon 3 új szálloda nyílt meg: IntercityHotel Budapest, 312 szobával, Matild Palace, a Luxury Collection Hotel, Budapest, 130 szobával és a D50 Kulturális Központ és Hotel, Budapest, 36 szobával.

Forrás: MSZÉSZ / Turizmus Online


Verdi Budapest Hotel: befejeződött a márkaváltás, jöhet a felújítás

Verdi Budapest Hotel: befejeződött a márkaváltás, jöhet a felújítás 

Új név, új arculat, új lehetőségek.
Tojásfestés, locsolkodás, wellness a húsvéti befutók

Tojásfestés, locsolkodás, wellness a húsvéti befutók 

A tavalyi évhez hasonlóan népszerű a húsvét a belföldi utazók körében – derült ki az egyik szállásfoglaló portál adataiból.
MSZÉSZ Dél-dunántúli régióülés: hosszabb foglalási ablakok, növekvő számú nyári foglalások

MSZÉSZ Dél-dunántúli régióülés: hosszabb foglalási ablakok, növekvő számú nyári foglalások 

Április 15-én, kedden zajlott a szakmai program Pécsett.
Pihenés és konferenciaélet újratöltve:  nyitva Hajdúszoboszló ikonikus szállodája

Pihenés és konferenciaélet újratöltve: nyitva Hajdúszoboszló ikonikus szállodája 

A ház az elmúlt években teljesen megújult: a teljes felújtásnak köszönhetően modern külsővel és elegáns belső tereivel várja ismét vendégeit.
Az Emírségben nyitotta meg új egységét a Rove-lánc

Az Emírségben nyitotta meg új egységét a Rove-lánc 

A Rove Al Marjan Island szálloda az Al Marjan-sziget tengerpartján nyílt meg Rász el-Haimában.
Belföldi szállásfoglalások alakulása Q1 alatt

Belföldi szállásfoglalások alakulása Q1 alatt  

Főként rövid, 1-2 éjszakás belföldi utazásokat választottak a hazai vendégek az év első három hónapjában.
Luxusszállodát nyitott az Orient Express Rómában

Luxusszállodát nyitott az Orient Express Rómában 

Az Orient Express La Minerva a legújabb ötcsillagos szálloda, amely Rómában nyílt meg.
Újjászületés – ismét fogad vendégeket a tavaly leégett visegrádi Silvanus

Újjászületés – ismét fogad vendégeket a tavaly leégett visegrádi Silvanus 

Bár hivatalosan csak kedden nyitott újra a visegrádi Hotel Silvanus, már sok szoba volt foglalt, és a szerdai ünnepélyes megnyitó alatt is egyre érkeztek vendégek a házba.
Tűz Ronaldo marrakeshi szállodájában

Tűz Ronaldo marrakeshi szállodájában 

A tűzesetet „kis tűzként” írták le, azonban lángokat is lehetett látni az épületen belül, ami aggodalmat keltett a vendégek és a személyzet körében.
Magyar portré- és divatfotós kiállítása nyílt a Vár tövében

Magyar portré- és divatfotós kiállítása nyílt a Vár tövében 

Hetedik Art Corner kiállítás – a Leo Bistro és a Hotel Clark közösségi tereiben.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.