Nehezített újra indulás
bizonyosElsőként Baldauf Csaba elnöki beszámolóját hallgathattuk meg. Amelyben többek közt szó volt azokról a lobbitémákról, amelyekben a hazai szállodások legnagyobb érdekvédelmi szervezete az utóbbi időszakban aktívan részt vett. Ezek a következők:
- beutazások könnyítése
- üzleti rendezvényeken való egyszerűbb részvétel
- VIZA-rendszer bevezetésének segítése, néhány dátum módosítása a gördülékeny indulás érdekében
- rövid távú lakáskiadás szabályozása, az Airbnb vállalásai
- munkaerőhelyzet megoldásának segítése (vízum kérdése)
- általános szervízdíj bevezetése
- kötelező oltások kérdése (holott tény, a szállodaipar területén magas, 80-90%-os a dolgozói átoltottság)
- szakképzettséget érintő rendelet (visszavonásra került)
Számok alapján a tények a következők:
Budapesten a covid világjárvány következtében továbbra is rendkívül alacsonyak az utolsó, covid-mentes időszakhoz képest a külföldi vendégéjszakaszámok. Magyarán: továbbra is kevesen érkeznek hozzánk a határon túlról, bár az augusztustól mért adatok egyre biztatóbbak, tette hozzá Baldauf Csaba. A jelenlegi szobakihasználtság a fővárosban átlagosan 60-70 százalék között mozog (azonban, ha ennél magasabb lenne, az már sok szállodában nehézséget okozna a vendégek kényelmének biztosítása érdekében – épp az égető munkaerőhiány miatt, tette hozzá az elnök) Azt is elmondta, Budapest mellett a covid másik nagy vesztese Hévíz városa, valamint a többi fürdőváros is. A vidéken nyáron mért adatok viszont már derűlátásra adnak okot, hiszen egyértelműen az látszik, hogy az idén mért számok jelentősen túlteljesítették a tavaly mérteket. Ráadásul az őszi időszak is kedvező. Például Ferihegy forgalma míg tavaly októberben 62 ezer utas volt, addig idén ugyanezen időszakban már 712 ezren keresték a repülőteret.
A bruttó átlagárakat tekintve - a korábbi válságtól eltérően -, nem történt Budapesten sem jelentős csökkenés, vidéken pedig sok szállodában, a rendkívül magas keresletet kihasználva, vakmerően magas emelés történt. Ez év első kilenc hónapjában átlagosan, vidéken 22.944 Ft, a fővárosban 27.133 Ft volt a bruttó szobaár.
A szeptemberi szállodai szobafoglaltság adatainak más országok fővárosaival történő összehasonlítása kapcsán pedig végezetül az elnök elmondta: itt Varsó vitte el a pálmát (57,8%), ezt követi Bécs (53,1%), majd jön Pozsony (46,6%), mögötte szorosan Budapest (46,2%), és Prága zárja a sort (41,9%).
Forrás: Turizmus Online