Történelmi falak: 110 éves a budapesti Astoria

A Danubius Hotels újabb szállodája, a Danubius Hotels Astoria ünnepli 110 éves születésnapját. Tudta, hogy az Astoria a főváros legrégebbi, eredeti formában megmaradt szállodája? Íme, néhány érdekes tény és  idézetet az elmúlt 110 év történetéből. 

A Danubius Hotels ikonikus szállodaépületei között Budapesten több olyan is van, ami együtt lélegzett, szenvedett és ragyogott a fővárossal. A Radisson Blu Béke Hotel tavaly ünnepelte 110. évfordulóját, idén pedig a Kiskörúton álló Astoria szálloda büszkélkedik ezen a jeles évfordulón. Kalandos élete volt eddig, falai hol fényesen csillogó, hol mélységesen szomorú időket éltek át. Budapest egyik leghíresebb szállodáján, szó szerint, végigsöpört a történelem.

DH Astoria - Empire Room
DH Astoria - Empire Room

A szálloda története a 18. században kezdődött a feltörekvő és ambíciózus kovácsmester, Unger Benedek neve alatt. Ő, és még két család telekvásárlás utáni vállalkozásaként debütált az Astoria Szálló 1914. március 14-én.

A hotelt a korabeli vendéglátó-világ ismert alakja, Gellér Mihály bérelte és működtette, ő volt az első igazgató, sőt az Astoria név is tőle származik. Az Astoria esztétikailag és technikailag is újdonság volt: nemcsak az épület volt gyönyörű, modern belsőgépészet jellemezte, és a kor majd’ minden szállodai újdonsága rendelkezésre állt. Nem véletlenül hívták ’Ahsztóriának’ a pestiek, az utca embere által vágyott exkluzivitás ihlette szójátékkal.

Az első világháborúval épp születő épületbe nem sokkal ezután már szinte beköltözött az őszirózsás forradalom. 1918. október 30-án gróf Károlyi Mihály az Astoria első emeletéről tartott beszédet a tömegnek, majd itt rendezte be a Magyar Nemzeti Tanács székhelyét. Károlyi nemcsak itt dolgozott, de itt is élt feleségével, Andrássy Katinkával a 4. emeleten, míg az irodák az első emeleten voltak. Nevét ma különterem őrzi.

1919 tavaszán fordult a szél, és új évszakot hozott: a kommunista direktórium vezetői költöztek az Astoriába. A szálló később újjáéledt, mint az első tavaszi Primulák, és legszebb éveit a két világháború között, az 1920-as, 30-as években élte. 

Fortepan - Astoria
Fortepan - Astoria

“Szépsége, hangulata megejtő. A kávéházban, a szálloda halljában drága szőnyegeken lépked a vendég. Nem sajnálják a fényt, a csillogó tükröket. A falakat barna színű lambéria fedi, a szobákban és a közös helyiségekben értékes festmények és műtárgyak adnak művészi élményt az itt tartózkodóknak…” 

– írta róla az Astoria egyik későbbi igazgatója, Gyenes József.

1944 márciusa szomorú, hideg telet hozott az Astoria falai közé: német megszállás alá került, és a Gestapo főhadiszállása lett. A katonák visszavonuláskor sajnos teljesen kifosztották. Az ostrom idején két bombatalálat és számtalan lövés érte, de ahogy véget ért a háború, 1945 tavaszán a szálloda már üzemelt, és megélte második újjászületését.

Az amerikai hadsereg tisztjeit szállásolták el benne, 1946-tól pedig már újra nyitva állt a nagyközönség előtt. A szétlőtt Budapesten alig maradt üzemképes hotel, így az Astoria biztosította a legnagyobb fényűzést. Ez főként az akkori tulajdonosnak, Dr. Unger Ödönnek volt köszönhető, aki rövid idő alatt visszahozta a boldog békeidők hangulatát. Unger új bútorokat és műtárgyakat vásárolt, sőt magángyűjteményéből is a szálló rendelkezésére bocsátott jó néhány darabot.

A Café Astoria & Restaurant Empire termében látható, a világon csak 30 példányban fellelhető Sévres-i váza, mely az 1806-os, jénai ütközetet ábrázolja, ahol Napóleon serege rajtaütéssel szerzett győzelmet a porosz-szász seregek felett.

 Unger próbált az új időkhöz alkalmazkodni, de 1948-ban a szálloda sem kerülhette el a sorsát az akkori rendszerben: államosították és teljesen újjáépítették. Ungert szó szerint kidobták a saját hoteléből, a legenda szerint csak két pezsgőspoharat vihetett magával. Angliába költözött, mégis valahányszor hazatért látogatóba, mindig az Astoriában szállt meg.

Szerencsére az Astoria nevét nem változtatták meg az ’50-es években. Bár étterméből népbüfét alakítottak ki, még így is a legjobb szállodának számított a népi demokrácia idején. Az ’56-os forradalom harcai során megint sérüléseket szenvedett, de ahogy mindig, ezúttal is “megrázta magát” és büszkén állt közönsége elé. A ’60-as években már újra Budapest legjobb szállodájának tartották, bár híresztelték, hogy a kádári titkosszolgálatok állítólag a szálloda több szobáját is “betechnikázták”. Ebben az időben bővült a szálloda a Magyar utcai szárnnyal.

A 110 éves Astoriát az elmúlt évtizedekben többször is felújították. 1996-ban megvásárolta a Danubius Hotels. A 2004-2007 között tartott nagyszabású felújítás során sikerült napjainkba is átmenteni a klasszikus eleganciát, természetesen szigorú műemlékvédelmi kontrollal. A szállodának ma már mind a 138 szobája hangszigetelt, külön fürdőszobás és légkondicionált. Az Astoriában 5 lakosztály és 4 konferenciaterem is található, a vendéglátásról pedig a Café Astoria & Restaurant gondoskodik.

Tavaly 44 szobát újítottak meg annak érdekében, hogy a szálloda gyönyörű épülete tartsa a lépést a vendégelvárásokkal, és a jövőben is aktív szereplője legyen Budapest történetének.

Danubius Hotel Astoria
Danubius Hotel Astoria

Tudta -e?:

  • A szálloda elődje, a Zrínyi Kávéház és Vendégfogadó állandó vendége volt Petőfi Sándor, aki a fogadó melletti házban lakott 1844 októbere és 1845 januárja között. (Itt írta meg János vitéz találkozását az óriásokkal, melyről az Astoria falán ma emléktábla tanúskodik.)
  • Gyakori vendég volt az Astoriában Krúdy Gyula, aki állítólag azért szerette a szállót, mert olyan csendben takarítottak, hogy délig is alhatott, anélkül hogy megzavarták volna.
  • Évtizedekig a szálló halljából és étterméből szólt a Magyar Rádió népszerű, Ki nyer ma? című komolyzenei műveltségi vetélkedője.
  • Az Astoria Szálló épületében, illetve mellette forgatták a Kern András rendezte A miniszter félrelép című film (1997) több jelenetét.
  • A metrómegálló és a közterület is a szállodáról kapta a nevét.

A Danubius Hotel Astoria apró meglepetéssel kedveskedik vendégeinek a március 14-i születésnapon. A Café Astoria & Restaurantban pedig múltidéző ünnepi menüt lehet majd megkóstolni március 11-30. között.


Hosszú hétvégén Lienz-ben, Pierce Brosnannal

Hosszú hétvégén Lienz-ben, Pierce Brosnannal 

Lienz nincs a szomszédban – több mint hat órányi autózás után érjük el kelet-tiroli úti célunkat. De ami érkezésünk estéjén meglepetésként vár az ötcsillagos luxushotel, a Grandhotel Lienz éttermében elköltött gourmet vacsoránk alkalmával  – az feledteti a hosszú utazás fáradalmait. 
Lebontják az ikonikus budai szállodát

Lebontják az ikonikus budai szállodát 

Az épület jelenleg II. kerületi helyi védelem alatt áll.
Bükön dolgozik az Év Fiatal Szállodás díj közönségdíjasa

Bükön dolgozik az Év Fiatal Szállodás díj közönségdíjasa 

Az Év Fiatal Szállodása 2024 pályázat közönségszavazása során összesen több, mint 4 ezer érvényes szavazat érkezett. Mutatjuk a legtöbb szavazatot kapott idei győztest.
Növekedő teljesítmények a globális hotelpiacon

Növekedő teljesítmények a globális hotelpiacon 

Az egy kiadható szobára jutó árbevétel (RevPAR) 2024 első félévében 114,0 dollár volt, szemben az egy évvel ezelőtti 110,7 dolláros szinttel.
Három díjjal is elismerték a fővárosi luxushotelt

Három díjjal is elismerték a fővárosi luxushotelt 

Az írországi Galgormban megrendezett 18. World Luxury Hotel Awards gálán három díjjal ismerték el a Mystery Hotel Budapest szállodát.
Accor-jelentés a cégcsoport harmadik negyedéves (Q3) eredményeiről

Accor-jelentés a cégcsoport harmadik negyedéves (Q3) eredményeiről 

A nemzetközi cégcsoport elégedett lehet legfrissebb riportjukkal: mind bevétel, mind egységeikre jutó szobaárbevétele (RevPAR) tekintetében pozitív eredménnyel zárták a Q3-as időszakot.
Elkezdődtek a legpatinásabb fővárosi hotel átépítésének munkálatai

Elkezdődtek a legpatinásabb fővárosi hotel átépítésének munkálatai 

Természetesen a Gellértről van szó, amely munkák során a tulajdonosok fő célja, hogy megőrizzék az épület történelmi örökségét és visszaadják a szálloda egykori patinás fényét.
Szálloda ma már nem működhet hatékonyan digitális megoldások nélkül

Szálloda ma már nem működhet hatékonyan digitális megoldások nélkül 

A szállodai szegmens az automatizált folyamatokra alapozva működhet csak hatékonyan, és a turisztikai technológiai cég élen jár ebben az átalakulásban.
Matrac, zuhany, wifi –  ennyi ma elég?

Matrac, zuhany, wifi – ennyi ma elég? 

Hol tart ma a szállodadesign? címmel szakmai kerekasztal beszélgetést kísértünk figyelemmel, amely a River Diva rendezvényhajó avatásának keretében zajlott a Dunán.
Elismerték a Mercure Debrecen fenntarthatósági koncepcióját

Elismerték a Mercure Debrecen fenntarthatósági koncepcióját 

A négycsillagos szálloda kiemelt hangsúlyt fektet a fenntarthatóságra, így például a környezettudatos anyaghasználat, az energiatakarékosság és a hulladékkezelés is kulcskérdés a hotel számára.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.