A New York Newark reptérről induló Airbus 330-as gép ezzel a módszerrel a szokásosnál lényegesen alacsonyabb zajjal közelítette meg a repteret, és közben 200 literrel kevesebb kerozint fogyasztott, továbbá 500 literrel kevesebb széndioxiddal szennyezte a levegőt, mint egy szokásos megközelítés során. A módszert az SAS és a svéd légügyi hatóságok dolgozták ki, és EU támogatással a stockholmi és a bécsi repülőtéren folynak a próbái. A hagyományos megközelítés során a gép 20-25 perccel érkezés előtt kezd ereszkedni, és „lépcsőkben” közelíti meg a repteret, ami többszöri lassítást és gyorsítást (motor teljesítményváltoztatást) igényel. Az új módszer lényege, hogy a fogadó reptértől kapott adatok és az időjárási adatok segítségével a fedélzeti számítógép pontos leszállási pályaívet számít ki már röviddel az indulás után, amelyet szükség szerint folyamatosan korrigál. A leszállást már 30-40 perccel érkezés előtt megkezdi a gép, folyamatos pályán, csökkentett motorteljesítménnyel siklórepülésben ereszkedve. A B-737-es gépekkel az SAS 2006 tavasza óta kétezer ilyen leszállást hajtott végre hibátlanul. Az úttörő transzatlanti próba során a számítógép által kiszámított és a valós földet érés közötti eltérés alig egy másodperc volt. A pozitív tapasztalatok alapján a svéd légi irányítás illetve a stockholmi reptér a rendszer általános bevezetését tervezi. (MT Zrt Stockholm)
„Zöld leszállás” Stockholmban
Az SAS az első légitársaság, amely egy EU projekt keretében, az elmúlt napokban egyik transzatlanti járatával úgynevezett „zöld leszállást” (green approach) hajtott végre.

Indul a légi expressz csomagkézbesítő szolgáltatás
Közel négy évtizedes szállítmányozási tapasztalatára építve az Emirates légitársaság elindította csomagküldő szolgáltatását.

Új koncepció a Wizz Airnél
Ízelítő a légitársaság legújabb stratégiai terveiről, amelyek a fenntarthatóságot, az innovációt és az ügyfélcentrikus gondolkodást helyezik előtérbe.
Kishajós megállóhelyek a Balaton déli partján
„Dél-Balatoni Vízi Kör” elnevezéssel vízi megállópont-hálózatot fejlesztenek a Balaton déli partvonala mentén.

Már a nyári főszezonra készülnek a horvátok
A horvát reptereken közel 500 belföldi és nemzetközi járatot várnak – ez 2 százalékkal több, mint a tavaly nyári menetrendben.

Ilyenről még nem is hallottunk, pedig Bécsben már élesben tesztelik
Kísérleti projekt indult az osztrák fővárosban – igencsak különleges témában.

Hidrogénhajtású repülőgép tervet mutatott be az Airbus
Az Airbus bemutatta legújabb terveit a ZEROe repülőgéphez, amely teljesen elektromos, hidrogénhajtású és kibocsátásmentes lesz.

Ismert hazai szállodás szakemberek a magyar hajózási startup-nál
A CLICKnCRUISE tőkét vont be angyalbefektetőktől, amelynek eredményeként a cég értéke eléri az 1,3 milliárd forintot.

Forgalomban vizsgázott az új magyar busz
Jól vizsgázott az első magyar elektromos midibusz. Öt héten és 5800 kilométeren át szállította az utasokat Baján a GANZ-SOR EBN8 friss fejlesztésű prototípusa.

Kínában indul a légitaxi-szolgáltatás
Kína megadta az engedélyt az EHang elektromos légitaxijának (eVTOL), amely mostantól hivatalosan is szállíthat utasokat Kantonban és Hefejben.

Ült már szállítórepülő fedélzetén?
A RepTár Szolnoki Repülőmúzeum 2025-ben is különleges programokkal várja a családokat, baráti társaságokat, kirándulókat és a repülés szerelmeseit.
Interjú

Nagybor vagy semmi
A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk
Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban
Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.