Az IATA még júniusban 100 milliárd dolláros veszteséget prognosztizált a kétéves időszakra, most azonban, a járvány második hullámában már 118,5 milliárd dolláros bevételkieséssel számolnak 2020-ra, míg 2021-re további 38,7 milliárd dolláros veszteséggel kalkulálnak.
„A gazdaságra és a légi forgalomra gyakorolt pozitív hatása csak 2021 közepére fog masszívan bekövetkezni” – mondta a a vakcina lehetséges gazdaságélénkítő hatásáról Alexandre de Juniac, az IATA főigazgatója. A becsléseik szerint az utasok száma idén várhatóan 1,8 milliárdra csökken a tavalyi 4,5 milliárdról, jövőre pedig csak részben áll helyre, összesen 2,8 milliárd utasra lehet számítani. Ennek megfelelően a bevételek 2020-ra várhatóan 69 százalékkal, 191 milliárd dollárra csökkennek.
„Ez messze a legnagyobb sokk az iparágban a második világháború óta”, mondta Brian Pearce, az IATA vezető közgazdásza.
Az előrejelzéseik azzal kalkulálnak, hogy 2021 közepére a világ nagy részén már megnyílnak a határok. Az IATA megismételte a kormányokhoz intézett felhívását, miszerint az utazásokat korlátozó karanténok helyett inkább a széles körű tesztprogramokkal küzdjenek a járvány ellen.
Juniac szerint további csődök várhatók az iparágban, a legújabb áldozat a Norwegian Air lett, akik novemberben kértek csődvédelmet. Egy átlagos légitársaságnak nagyjából 8,5 hónapra elegendő tartalékjai vannak a túléléshez, míg néhánynak már csak hetei vannak hátra, mondta Pearce, aki szerint egyes légitársaságok kudarcai a szektor konszolidációjához fognak vezetni.
A teljes cikk elolvasható: ITT.
Forrás: Reuters / telex.hu