„A verseny működik”

— jelentette ki Michael O’Leary, majd hozzátette: „Utálom a szabályozást” A légi közlekedés fenegyerekétől nem hatnak meglepően az ilyen kijelentések, különösen abban a kontextusban nem, amiben a légi közlekedés globalizációra gyakorolt pozitív hatásait vesézik ki sokat hibáztatott, de még mindig álló európai korlátok között. Mint tették azt kedden, Brüsszelben, a 15 légitársaságot tömörítő lobbiszervezet, az Airlines For Europe (A4E) csúcstalálkozóján.

Ezek a korlátok pedig, amióta A4E létezik, nagyjából ugyanazok. Legyen az Carsten Spohr, a Lufthansa Csoport, Willie Walsh, az IAG Group vezetője, vagy éppenséggel O’Leary és az „új fiú” Johann Lundgren, az easyJet nemrég kinevezett első embere, a céljaik közösek: az európai és a vén kontinenssel kapcsolatba lépő országok légi közlekedésének további liberalizálása. Ennek miértjére a válasz, hogy amellett, hogy a világfalu építését segítik, komoly gazdasági előnyöket jelenthet egy-egy térségnek, ha még jobban, de leginkább még kedvezőbb áron megközelíthetővé válik. A folyamat egyik kerékkötői a szövetség szerint a repülőterek. „Nem akarunk márványpalotákat” — fakadt ki O’Leary-sen O’Leary. „De most komolyan! Ki akar egy vízesésekkel teli palotába menni?!” — hagyta faképnél kis időre rezignáltsága, a mindig megfontoltan nyilatkozó, szintén ír Willie Walsh-t a légitársasági vezérigazgatók vitáját moderáló CNN-sztár Richard Quest kérdésére. „Nekem egy csűr is megfelel, amin keresztül eljutok a gépemig” — fűzte tovább Walsh. A megjegyzésén jót szórakozó O’Leary komolyra fordítva a szót a Wroclaw-i repülőtér 25 millió euróba kerülő fejlesztését hozta fel példaként, mondván, hogy lehet ennyiből is használható terminált rittyenteni. Minden bizonnyal kevesebb, mint a Walsh által többször is elrettentő példaként felhozott London-Heathrow 3. futópályája, mely a Quest egy másik kérdésére adott válasz szerint, mire a két férfiú nyugdíjas lesz, sem készül el; de legalább az ára csökken — hangzott el vigaszágon. „A repülőterek csak úgy hasraütésszerűen mondanak be fejlesztési költségeket, amiket végül is velünk, vagyis az utassal fizettetnek meg” — panaszolták a vezérigazgatók. Lundgren helyesnek tartja az utaskényelmet szolgáló infrastruktúra-fejlesztéseket, de szerinte is úgy lenne érdemes a jövőben bármit is változtatni egy repülőtér szolgltatásaiban, hogy előtte a légitársaságokat is bevonják az egyeztetésbe. Ezúttal sem felejtették el a szakik figyelmeztetni az egybegyűlteket, hogy míg az Európán belüli repülőjegyek átlagára az 1990-es évek elejinek negyedére csökkent, addig a repülőtéri illetékek a fentiek miatt folyamatosan nőttek. A megoldást szintén várják egy újragondolt, repülőtéri díjakat szabályozó uniós direktívától.

A másik krampuszt

a különböző adók, illetékek jelentik, melyet ilyen-olyan jogcímen vetnek ki a légitársaságokra az egyes kormányok. Van, ahol ezeket kivezetik. Sokszor Írországgal szoktak példálózni, ahol a 2008-as pénzügyi válság idején törvénybe foglalt adót megszüntették, és ripsz-ropsz munkahelyek sokasága jött létre, az állam pedig a multiplikátor hatás révén több bevételhez jutott, mint amit az adóból valaha is remélni mert. Példáját idén követi Németország és Olaszország. Előbbiben éves szinten plusz mintegy 7 milliárd eurós GDP-többlet várható, utóbbiban 1,7 milliárd. Ha az összes, hasonló terhekkel a légitársasgokat adóztató állam ekképpen járna el, 2020-ra mintegy 45 millióval több légiutas lenne Európában — állítják az A4E illetékesei a megrendelésükre végzett kutatásokra hivatkozva. Az adók egyike környezetvédelmi megfontolásból vetették ki, amit orvosolhat a IATA és az ICAO által közösen kidolgozott CORISA, ami röviden annyit tesz, hogy az ágazat saját maga intézné el széndioxod-kibocsátásának megregulázását. Az elképzelést, mely szerint az évszázad közepére már széndioxid-mentesen fejlődne az ágazat, az európai kormányok többsége támogatta.

Szintén a politika

színterére vezet az Egységes Európai Égbolt problématikája. Vagyis a mostani, Burda-szabásmintánál is bonyolultabb európai légtérszerkezet lazábbá tétele, amivel az útvonalak lerövidülnek, kevesebb naftát pörkölnek el a gépek. Az eredményt nem kell magyarázni. „Európa igazán büszke önökre. Nagyon optimista vagyok azt illetően, hogy együtt sikeresek leszünk” _ ennél több konkrétumot politikushoz méltón nagyjából nem is mondott Maros Sefcovic, az EU energiaügyi bizottságának elnökhelyettese. A felvetett problémákra egyetőrtőn bólogatott, és biztosította a megjelenteket, hogy intézkednek. Az A4E pedig teszi a dolgát. Walsh egyenesen a döntéshozás napi szintű letámadásáról beszélt, míg az Air France-KLM vezér Jean Marc Janaillac erős nyomásgyakorlásról.

„A verseny kívülről érkezik”

— emelte fel ujját Deirdre Clune, az Európai Parlament konzervatív képviselő. Utalva ezzel a harmadik országok egyre erősödő légitársaságaira és feltörekvő gazdaságaira. Főképp annak tudatában fontos ez, hogy a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség, IATA által 2035-re prognosztizált közel 8 milliárd légi utas jelentős részét adja majd elsősorban Ázsia. „A harmadik országokkal kötendő megállapodásokon még van mit dolgozni, a továbblépés újtába sokszor a politika áll”— így Rogier Lieshut légi közlekedési közgazdász Amszterdamból. A fáma a nyitott égbolt eddigi területein túlra terjeszkedésről szól további piacok bevonása érdekében. Erről mondta korábban Sefcovic megnyugtatólag, hogy folynak ez ügyben tárgyalások Mexikóval, az ASEAN-országokkal, Katarral és Ománnal.

A szabad légtér részei, de szintén további fejlődésre számítanak a szakemberek Kelet-Európában. Lieshut szerint növekszik a kereslet, amit előbb-utóbb a nyugat-európaihoz hasonló járathálózat követ. Majd. De hozzátette: nyugaton is időbe telt az összeköttetések kialakulása. Olykor nem is sokba. Carlos Munoz, a Malév után Budapesten — egy villanásnyira, de járatindítás erejéig nem — feltűnt Volotea vezetője a Velence-Mykonosz járat indítását idézi. A járat nyitását megelőző 450 utasból egy év alatt 20 ezer lett.

Még nem tudni, hogy a Brexit milyen hatást gyakorol a ká-európai összeköttetések alakulására, de a Brüsszelben pódiumra hívott nagyfiúk aggódnak, ugyanakkor tartják ágazatukat annyira erősnek, hogy azzal nyomást lehessen gyakorolni a britekre. „A repülés eléggé éles fegyver ahhoz, hogy befolyásolja a briteket” — mondta Carsten Spohr. Hozzátette: „Ha csak sikerül a briteknek bizonyítanunk, hogy milyen rossz döntést hoztak, már megérte.”


Hamarosan indul Közép-Európa legnagyobb motoros túrája

Hamarosan indul Közép-Európa legnagyobb motoros túrája 

A résztvevő több száz motoros összesen 831 km tesz meg idén, hogy ezúttal Békés megye kulturális és turisztikai értékeit felfedezze.
Megvan az év legmenőbb kerékpáros útvonala

Megvan az év legmenőbb kerékpáros útvonala 

Magyarország keleti részébe vezet az idei év kedvenc kerékpáros útvonala.
Járatnyitás Budapest és egy újabb kínai nagyváros között

Járatnyitás Budapest és egy újabb kínai nagyváros között 

Újabb légijárat indul Magyarország és Kína között, így idén júniustól immár egy hetedik kínai nagyváros, Sencsen is közvetlenül elérhető lesz Budapestről.
A kollektív utazás lehet a megoldás a fenntartható jövő felé

A kollektív utazás lehet a megoldás a fenntartható jövő felé 

2023-ban több mint 1 millió tonna szén-dioxidot kibocsátását előzték meg az utazók azzal, ha buszos utazást választottak más közlekedési módok, például autó vagy repülő helyett.
Az Emirates elnöke bocsánatot kért utasaiktól a héten történt fennakadások miatt

Az Emirates elnöke bocsánatot kért utasaiktól a héten történt fennakadások miatt 

Sir Tim Clark a következő levelet fogalmazta meg, és juttatta el - többek közt rajtunk keresztül - ügyfeleiknek.
Európa legjobbja lett a budapesti légikikötő

Európa legjobbja lett a budapesti légikikötő 

A magyar főváros légikikötője ismét elnyerte a Skytrax „Kelet-Európa legjobb repülőtere” címét a World Airport Awards díjátadón. Az idei már zsinórban a tizenegyedik alkalom. 
Hétfőtől ismét időrabló lezárások a ferihegyi reptér felé vezető úton

Hétfőtől ismét időrabló lezárások a ferihegyi reptér felé vezető úton 

Április 22-én kezdődik az útfelújítás negyedik üteme a a budapesti Liszt Ferenc-repülőtérhez vezető utakon.
Visszatér az Uber Magyarországra

Visszatér az Uber Magyarországra 

Április 16-án hivatalosan lezárult a jóváhagyási folyamat.
Májusban indul a világ első kutyabarát légitársasága

Májusban indul a világ első kutyabarát légitársasága 

Beszállás előtt a BARK Air egyik légiutaskísérője a kapuban fogadja a kutyákat, hogy segítsen nekik nyugodtan venni az előttük álló akadályokat.
Hatalmas vihar Dubajban, törlik a járatokat

Hatalmas vihar Dubajban, törlik a járatokat 

Mennydörgésre és villámlásra ébredtek szerda reggel az Egyesült Arab Emírségek lakosai.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?