Behajtás csak matricával

A környezet és az egészség védelme érdekében néhány német városban (Berlin, Hannover, Köln) környezetvédelmi zónákat alakítottak ki 2008. január 1-jével. A kijelölt környezetvédelmi zónákba csak olyan gépjárművek hajthatnak be, amelyek megfelelnek a kipufogógázokra vonatkozó bizonyos szabványoknak.

Az alacsony károsanyag-kibocsátású gépjárművek megjelölésére színes matricákat vezettek be, amelyek minden környezetvédelmi zónában érvényesek a német városokban. A környezetvédelmi zónákat közlekedési táblák jelzik és egy kiegészítő tábla jelzi, hogy milyen matricával lehet behajtani az adott zónába. A károsanyag-kibocsátás alapján 4 emissziós osztályba sorolják a gépjárműveket. A 2-es emissziós osztály (Euro 2 dízel kocsik, vagy Euro 1-es DPF-fel (dizelrészecske-szűrővel) piros színű plakettet kaphat. A 3-as emissziós osztály (Euro 3, Euro 2 DPF-fel) sárga színű plakettet kaphat. 4-es emissziós osztály (Euro 4, Euro 3 DPF-fel, szinte minden 3-utas katalizátorral rendelkező benzines autó) zöld színű plakettet kaphat. Az 1-es emissziós osztályba sorolt Euro 1 dízel gépjárművek, a 3-utas katalizátorral nem rendelkező benzines autók egyáltalán nem kaphatnak matricát. 2009-től Kölnben és Hannoverben, 2010-től Berlinben már valószínűleg a piros és sárga plakettel rendelkező autókat sem engedik be a városközpontokba. A matricákat jól láthatóan kell felragasztani a szélvédőre. Ha valaki a megfelelő matrica nélkül közlekedik a környezetvédelmi zónában, akár 40 eurós bírsággal is büntethető. A külföldön forgalomba helyezett gépjárműveket a betartott európai kipufogógáz-norma igazolása, illetve a gépjármű forgalomba helyezésének dátuma alapján sorolják be. Külföldi autókhoz a többnyelvű www.umwelt-plakette.de weboldalon rendelhető meg a matrica. A matrica Németországban is beszerezhető a gépjármű engedélyezési hatóságoknál, a műszaki vizsgaállomásokon és az engedéllyel rendelkező ipartestületi műhelyekben. Ehhez be kell mutatni a gépjárművet és annak papírjait. A matrica ára általában 5 és 15 euró között mozog. A Magyar Autóklub információi szerint 2008-ban Hannover külföldi rendszámú gépjárművek számára nem teszi kötelezővé a matrica beszerzését.

Elindult a dunai hajózási szezon

Elindult a dunai hajózási szezon 

Korszerűbb belső terek, kávéházi hangulat, vacsorahajók.
A SIA felújítja a szingapúri reptéren lévő váróhelyiségeit

A SIA felújítja a szingapúri reptéren lévő váróhelyiségeit 

A Singapore Airlines felújítja a Changi repülőtéren lévő váróit.
Jön a nyár, érkeznek az új Flixbus-ok

Jön a nyár, érkeznek az új Flixbus-ok 

2025-ben 15 százalékkal több úti cél érhető el, mint tavaly.
Jönnek az új Bubik

Jönnek az új Bubik 

Teljes megújuláson megy keresztül a fővárosi közbringarendszere.
Légügyi cég stratégiai megállapodása az egyre szeszélyesebb időjárás miatt

Légügyi cég stratégiai megállapodása az egyre szeszélyesebb időjárás miatt 

A HungaroControl szorosabb együttműködésbe kezdett hazánk meteorológiai szolgáltatójával, a HungaroMet-tel.
Fent a fedélzeten az utas, és nem tudja hová tart a SAS

Fent a fedélzeten az utas, és nem tudja hová tart a SAS 

Az utasok csak a landolás után tudják meg, hova érkeztek.
Kedden, szerdán ne a megszokott rutinból közlekedjen Budapesten!

Kedden, szerdán ne a megszokott rutinból közlekedjen Budapesten! 

Mert a fővárosban kedd délutántól szerda estig tartó gyűlés miatt ismét jelentős torlódásokra kell számítani.
Egyetlen szendvics sem vihető be az Egyesült Királyságba

Egyetlen szendvics sem vihető be az Egyesült Királyságba 

Az európai kontinens több országában terjedő fertőző száj- és körömfájás miatt a hús- és tejtermékek személyes célú behozatali tilalmát kiterjesztik az összes uniós tagállamra.
Exkluzív díjátadó a Duna-parton

Exkluzív díjátadó a Duna-parton 

Díjakat osztott magyarországi utazási irodáknak a világ legtöbb országába repülő légitársasága.
Születésnapját régi vonatokkal ünnepli a Gyermekvasút

Születésnapját régi vonatokkal ünnepli a Gyermekvasút 

Szombaton rendezik meg a Gyermekvasút napját.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.