A sikló helyreállításáról és a nyitásról Andro Vlahusic, Dubrovnik polgármestere beszélt a Slobodna Dalmacija című napilap tudósítójának a városi tanács és a turisztikai szövetség együttes ülése után. A délszláv háborúban 1991 végén, összehangolt támadás érte a műemlékvárost földről, vízről, levegőből. Ekkor több találatot kapott a Dubrovnik fölött magasodó hegyre fölkúszó sikló acélváza és a kabinok. A hegy tetejéről pompás kilátás nyílik a vízen szinte lebegő városra és a végeláthatatlan tengerre, a távoli szigetekre. A polgármester beszélt arról is, hogy húsvétra elkészülnek a cilipi repülőtér bővítési munkálataival, és megnyitják az első dubrovniki multimédiás múzeumot az Óváros déli kijáratánál fekvő Revelin-erődben.
Az első emeleten 15 nagy képernyőt állítanak fel, és ezeken tájékozódhatnak az érdeklődők az Óváros és környékének látnivalóiról, az UNESCO világörökségi listáján szereplő óvárosi műemlékekről, múzeumokról és a Dubrovniki Nyári Játékok programjairól. Mindezek mellett is nehéz turistaszezonra számítanak 2010-ben a város idegenforgalmi szakemberei, mégis 5 százalékos növekedést remélnek. Jelka Tepsic, a városi turistaszövetség igazgatója az összesített számok alapján azt mondta, hogy 2009-ben 150 napot tett ki a főszezon Dubrovnikban, 517 ezer turista kereste fel a várost, vagyis két százalékkal több mint az előző évben.
Növekedést remélnek attól is, hogy az Israir nevű izraeli légi közlekedési vállalat rendszeres járatot indít a turistaszezonban Tel-Aviv és Dubrovnik között. Az A320 típusú Airbusok hetente kétszer, csütörtökön és vasárnap repülnek. Néhány éve ez az izraeli légitársaság charterjáratokat üzemeltet Horvátország és Izrael között. Dubrovnikban, a falakkal körülvett Óvárosban található a Balkán-félsziget legrégibb - a XV. században épült -, ma is működő zsinagógája, amelyet a spanyol inkvizíció elől elmenekülő szefárd zsidók alapították. (MTI)