EP: Csökkenteni kell a CO2-kibocsátást

A nyári utazási csúcsidő közeledtével az Európai Parlament képviselői a múlt héten megvizsgálták a légi közlekedés környezeti hatásait: a képviselők által elfogadott intézkedések csökkentenék az üvegházhatású gázok légköri kibocsátását és a légi járatok áraira is hatással lesznek.

A kereskedelmi légitársaságok gépei 8–13 kilométeres magasságban repülnek, ahol légkörmódosító gázokat bocsátanak ki, és hozzájárulnak az éghajlatváltozáshoz, minél magasabban repül a gép, annál nehezebben bomlik le a szén-dioxid a légkörben. A repülőgépek kibocsátása jelenleg az EU teljes kibocsátásának csak 3 százalékát adja, azonban 2012-ig „a légi közlekedés megnövekedett kibocsátása az EU kiotói célkitűzése által megkívánt csökkentések több mint negyedét semlegesíteni fogja" – mondta Caroline Lucas, brit zöldpárti EP-képviselő. A határozat az emisszió-kereskedelmi rendszer szabályait kívánja alkalmazni a légi közlekedésben: eszerint a kibocsátási határértéket meghaladó légitársaságok kibocsátási krediteket vásárolhassanak azoktól, akik a határérték alatt maradnak. A parlament sürgeti a légi közlekedés irányításának javítását is, amivel üzemanyag takarítható meg és csökkenthető a kibocsátások mértéke. Ennek gyakorlati alkalmazásával a repülőterek zsúfoltsága esetén csökken a felszállás előtti várakozási idő és a leszállás előtt a levegőben töltött idő. Az EP-képviselők sürgetik a kerozinra, a belföldi és az unión belüli járatokra kivetett adó bevezetését annak érdekében, hogy az egyéb közlekedési módok méltányos versenyhelyzetbe kerüljenek a repüléssel szemben. Mivel a repülőgépek kibocsátása nem tartozik sem a kiotói egyezmény, sem bármilyen egyéb nemzetközi éghajlatváltozási szabályozás hatálya alá, a parlament által támogatott kezdeményezés hatása jelentős lesz, még akkor is, ha a szabályok csak az unióra vonatkoznak, hiszen az EU felelős a nemzetközi légi közlekedés által világszerte kibocsátott szén-dioxid mintegy feléért. Bár a jelentés jogilag nem kötelező érvényű, a bizottságnak figyelembe kell vennie a jogszabályjavaslat előkészítése során, mivel azt a parlamentnek és a huszonöt EU-tagállamnak is jóvá kell hagynia. (Európai Parlament)

A Wizz Air módosította izraeli és jordán járatainak szüneteltetését

A Wizz Air módosította izraeli és jordán járatainak szüneteltetését 

Az ultrafapados légitársaság ideiglenesen felfüggesztette járatait Izraelbe és Jordániába – szeptember 15-ig egyik érintett úti célra sem közlekednek gépei.
Ekkora hatótávval mérnek a hazai traffipaxok

Ekkora hatótávval mérnek a hazai traffipaxok 

A rendőrség háromféle műszerrel mér – íme a különböző módszerek.
Jó hír az autósoknak: halasztják az M7-es felújítási munkálatait

Jó hír az autósoknak: halasztják az M7-es felújítási munkálatait 

Annak érdekében, hogy nyáron, a Balaton felé, és onnan Budapest irányába tartó hétvégi csúcsforgalomban legalább emiatt ne legyen fennakadás.
Wizz Air: azonnali járattörlések Tel-Aviv és Amman irányába

Wizz Air: azonnali járattörlések Tel-Aviv és Amman irányába 

A légitársaság bejelentette, hogy azonnali hatállyal, egyelőre június 20-ig, felfüggesztette a Tel-Avivba és Ammanba irányuló járatait.
Izrael: teljes légtérzárlat és járattörlések sora a péntek hajnalban kipattant izraeli-iráni konfliktus miatt

Izrael: teljes légtérzárlat és járattörlések sora a péntek hajnalban kipattant izraeli-iráni konfliktus miatt 

Izrael lezárta légterét – a Ben Gurion repülőtérre, és egész Izrael fölé nem engednek fel- vagy leszálló gépeket a hatóságok.
Lezuhant egy indiai utasszállító 242 emberrel a fedélzetén – egy túlélőt kórházban ápolnak

Lezuhant egy indiai utasszállító 242 emberrel a fedélzetén – egy túlélőt kórházban ápolnak 

A gépen 242 fő utazott (230 utas, 12 főnyi személyzet), akik közül 169 indiai, 53 brit, 7 portugál és 1 kanadai állampolgár volt.
Mol Bubi: új elektromos kerékpárok érkeznek

Mol Bubi: új elektromos kerékpárok érkeznek 

És a BKK kivezeti a féléves Mol Bubi-bérletet.
Bővíti hálózatát az airBaltic

Bővíti hálózatát az airBaltic 

A bővítés több utazási lehetőséget kínál az utasoknak a téli szezonban.
Csökkenő nyereség  és kihívások a Wizz Airnél

Csökkenő nyereség és kihívások a Wizz Airnél 

A légitársaság még az elemzői várakozásnál is gyengébb üzemi eredménnyel zárta pénzügyi évet.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.