A repülők lyukakat vagy egész folyosókat szántanak a felhőkben esőt vagy havazást fakasztva belőlük - írták a coloradói Boulderi Egyetem szakemberei a Science című tudományos folyóiratban. A tudósok szerint a légi közlekedés befolyása az időjárásra vélhetően magára az éghajlatra nincs hatással, mindazonáltal szükségessé válhat, hogy gyakrabban jégtelenítsék a gépeket, amikor télen felszállnak a felhős repterekről. A jelenség ugyanis elsősorban télen lép fel.
Azt már az 1940-es évek óta megfigyelték, hogy a repülőgépek lyukakat és csatornákat vájnak a felhőkbe. Ez a jelenség azoknál a felhőknél alakul ki, amelyek hideg vizet tartalmaznak. Ez a víz még jóval 0 Celsius-fok alatt is folyékony marad, ha a felhőben nincsenek meg a kristálycsírák, amelyekre a cseppek ráfagyhatnának. Épp ilyen kristálycsírák keletkeznek a repülőgépektől - mutattak rá a boulderi kutatók.
A propellerek és a szárnyak mögött megváltozik a levegő, a hőmérséklet pedig gyorsan zuhan. Ettől a hideg vízcseppek parányi jégszemekké fagynak, majd lavinaszerűen nőni kezdenek, fogy a hideg víz, eső vagy hó kezd esni. A folyamat hasonlít ahhoz, amikor meteorológiai gépek kondenzációs csírákkal "fakasztanak" esőt.
Forrás: MTI