Az Atlanti-óceán felől érkező viharzóna délnyugatról északkelet felé haladva vonult át az ország felett. A legnagyobb erejű, 160 kilométer/órás sebességet meghaladó széllökéseket Skóciában és Észak-Angliában mérték, de 80-100 kilométer/órás szélvihar volt Londonban és a déli országrész más térségeiben is. Mindezt nagy mennyiségű csapadék kísérte, amely helyenként áradásokat is okozott.
A délkelet-angliai Kent megyében egy 50 éves férfi meghalt, amikor furgonjára rádőlt egy fa.
A dél-angliai Surrey megyében ugyancsak fát döntött a szél egy autóbuszra, amelynek vezetője súlyosan megsérült.
Az orkánerejű szél országszerte kamionok sokaságát borította fel. Számos közúti hidat le kellett zárni, és a vihar miatt több órára le kellett állítani a hajóközlekedést a világ legforgalmasabb kompkikötőjében, a délkelet-angliai Doverben.
Skóciában 70 ezer, Észak-Írországban tízezer, Angliában 8500 háztartás maradt áram nélkül, miután a szélvihar fákat döntött a távvezetékekre. Walesben több települést is ki kellett üríteni, mert a szél által leszaggatott magasfeszültségű vezetékek az utcákra zuhantak.
A viharban sok brit repülőtér forgalma akadozott, és számos helyen - főleg az áradásveszélyes tengerparti szakaszokon - leállították a vasúti közlekedést is.
Néhány héten belül ez a második hatalmas vihar Nagy-Britanniában. December 8-án ugyancsak az Atlanti-óceánról érkezett egy alacsony nyomású viharzóna, amely Skócia középső térségei felett vonult át, helyenként heves havazás kíséretében.
Az akkori legerősebb, hurrikánszerű széllökéseket az északkelet-skóciai Aberdeentől nem messze elterülő Cairngorms hegyvidéki nemzeti parkban mérték, 264 kilométer/órás legnagyobb észlelt szélsebességgel.
Forrás: MTI