Visszavonta az Sz-Line Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. utazásszervezői és utazásközvetítői tevékenységének engedélyét a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH), a hatósági nyilvántartásból törölte a vállalatot, valamint az utazási vállalkozót egy évre eltiltotta a tevékenység folytatásától – jelent meg a határozat nemrégiben az MKEH weboldalán.
Az Sz-Line engedéllyel rendelkező utazási vállalkozásként szerepelt a hivatal nyilvántartásában, és olyan egzotikus desztinációkba szervezett utakat, mint például Új-Zéland, Ausztrália, a Fidzsi-szigetek, Tahiti, Mauritius és a Maldív-szigetek.
A hivatal munkatársai 2015. február 23-án, előre egyeztetett időpontban hatósági ellenőrzési eljárást végeztek az utazási irodánál. Az ellenőrzés során a vállalkozás ügyvezetője, Szögi László Péter úgy nyilatkozott, hogy utasai elutazását nem képes lebonyolítani, a befizetett előlegeket, illetve a részvételi díjakat nem tudja visszafizetni, valamint nem tudja hitelt érdemlően igazolni, hogy képes az utasok el-, illetve hazautaztatására.
Az Sz-Line Utazási Irodának a QBE Insurance biztosítónál van vagyoni biztosítéka – nemzetközi utazásszervezésre 13.800.000 forint, míg belföldi utazásszervezésre 500.000 forint értékben.
Kiderült, hogy az irodának a fizetésképtelenség bejelentésekor egyetlen, kislétszámú csoportja tartózkodott külföldön. Nekik meg kellett szakítaniuk Ausztráliát és Új-Zélandot érintő háromhetes körutazásukat, és valamivel félidő után alatt haza kellett térniük. A hatfős baráti társaságot az idegenvezetővel a biztosító hozta haza. Kárigényük elbírálása folyamatban van, tudtuk meg dr. Horváth Pétertől, a QBE Insurance értékesítési igazgatójától, aki azt is elmondta, hogy várják a további bejelentéseket. Horváth Péter szerint lehetnek még károsultak, akik befizettek egy-egy útra, de már nem tudtak elutazni. Mivel a végleges kárigények összege még nem ismert, nem lehet tudni, hogy elég lesz-ez iroda vagyoni biztosítéka az ügyfelek teljeskörű kártalanítására.
A fizetésképtelenséget a vállalkozó írásban a biztositó illetve az MKEH felé e-mailben február 20-án az esti órákban jelezte, de a munkaszünet miatt már csak hétfőn tudott intézkedni a hivatal, azonban a biztositó már akkor elkezdte a kint tartózkodó csoporttal kapcsolatos tények kiderítését - tette hozzá Dr. Horváth Péter.
Január végén a Baobab Travel ment csődbe, melynek ügyében akkor rendőrségi bejelentést is tett a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal. Az utóbbi pár évben folyamatosan csökkent az utazási irodai csődök száma, 2014-ben is csupán egy, viszonylag kisméretű tour-operátor, a Sunport Travel jelentett csődöt, melynek pórul járt utasai végül 70% kártérítést kaptak.
Forrás: Turizmus Online