A Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) és a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete (RDSZSZ) az MTI-nek eljuttatott közleményében azt közölte, hogy a Fővárosi Munkaügyi Bíróság megállapította: jogsértő volt a görög munkavállalók alkalmazása a 2008. decemberi sztrájk idején Ferihegyen.
Hardy Mihály, a BA kommunikációs igazgatója ugyanakkor elmondta: a bíróság első fokon tárgyalta az ügyet és nem állapított meg jogsértést. A bíró véleménye szerint a sztrájk idején új munkavállalók alkalmazása alkalmas lehet nyomásgyakorlásra - tájékoztatott Hardy, hozzátéve: a görög munkavállalók alkalmazásának szabályszerűségét a bíróság nem kérdőjelezte meg. A BA az első fokú döntés írásos indoklásának kézhezvételét és tanulmányozását követően dönt arról, hogy mit tesz az ügyben.
A LESZ szerint az ítélet szóbeli indokolásában az hangzott el, hogy a sztrájk idején a sztrájkoló munkavállalók helyettesítésére új munkavállalók felvétele a munkabeszüntetés befejezését célzó kényszerítő eszköznek minősül, s ezért az tilos, jogellenes munkáltatói magatartás. A görög munkavállalók alkalmazása tehát tavaly decemberben a Budapest Airport Zrt. dolgozóinak sztrájkjogát sértő magatartás volt a munkáltató részéről - fogalmaznak.
Azt is kimondta a bíróság, hogy a sztrájkoló munkavállalók elhelyezésének körülményei is lehetnek olyanok, amelyek szintén a sztrájk befejezésére kényszeríthetik a munkavállalókat, s ezért ez is jogsértő magatartás lehet - jegyzik meg.
Nem látta bizonyítottnak a bíróság ugyanakkor azt a szakszervezeti kereseti kérelmet, amely szerint a munkáltató megsértette volna a sztrájk alatti együttműködési kötelezettségét a szakszervezetekkel azzal, hogy nem tárgyalt folyamatosan velük, illetve az egyes tárgyalások tartalmukat tekintve nem voltak érdeminek tekinthetőek.(MTI)