A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal Kereskedelmi Hatóság Idegenforgalmi Osztálya október 22-én hozott határozata értelmében 50 ezer forint pénzbírság büntetést szabott ki a dunakeszi székhelyű Libánusfa Kft-vel szemben jogszabálysértés miatt.
A határozat indoklásában a hatóság leírja, hogy a vállalkozó "több esetben, igazolható módon" jogszabályt sértett, nevezetesen engedély nélkül folytatott utazásszervező tevékenységet. A pénzbüntetés mellett természetesen a tevékenység végzését is egy évre megtiltotta a hivatal a vállalkozásnak.
Az indoklásban a hivatal leírja, hogy 2014. augusztus 17-én érkezett be hozzájuk közérdekű bejelentés a vállalkozó által üzemeltetett www.felelosutak.hu weboldalon található utazási szolgáltatások kapcsán.
"A bejelentő tájékoztatta a Hivatalt, hogy a vállalkozó - az általa feltüntetett U-000137 engedélyszám ellenére - nem bejegyzett utazási vállalkozó, mivel a hivatal által, az utazási vállalkozókról vezetett hatósági nyilvántartásban nem szerepel."
A www.felelosutak.hu oldalon számos utazásszervezésnek minősülő tevékenység öltött testet konkrét ajánlat formájában: így például 3 nap / 2 éjszakás evezős program 27.900 forintért, amelyet az idei évre öt alkomra hirdettek meg. Kolbászok és grófok elnevezéssel is kínáltak egy hasonlóan rövid programot, szintén öt időpontra meghirdetve, de volt itt "Körösök titkai" és "A Néra-szurdoktól a Vaskapuig" elnevezéssel kínált túra is. Ez utóbbi már 3 éjszakás kirándulást takart.
A hivatali indoklás egyértelmű: "A fenti programok egyértelműen kimerítik a Kertv. szerinti utazásszervezői tevékenység fogalmát, mivel az egyes túrák részvételi díja magában foglalja a szállásköltséget, a túra ideje alatt napi háromszori étkezést, a túravezetést, a helyi közlekedés díját, a helyszínen igénybe vehető programok, eszközök költségét."
Külön érdekesség, hogy utazási szerződést is aláírattak (volna) az utakra befizetőkkel, amelyen egy nem létező MKEH-nyilvántartási szám is szerepelt, továbbá azt is olvashatták az utasok, hogy a társaság "a működéséhez előírt vagyoni biztosítékot a Generali-Providencia Biztosítónál helyezte el".
A hivatal vélhetően azért szabta ki végül a lehető legenyhébb mértékű büntetést, mivel a vállalkozó, miután megkeresték, azt nyilatkozta, hogy "utazásszervező és -közvetítő tevékenységünk - mint gazdasági tevékenység - a mai napig nem járt sikerrel, nem tudtunk utazási csomagokat értékesíteni és utakat indítani."