Ázsia-szerte fokozott készültséget rendeltek el a repülőtereken, miután India megerősítette, hogy az elmúlt hónapban két esetben kimutatták a halálos Nipah-vírust Nyugat-Bengál államban.
Az indiai egészségügyi minisztérium közlése szerint december óta két esetet azonosítottak a régióban, ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a fertőzést „időben sikerült megfékezni”. A kormány nem közölt részleteket a fertőzöttekről, de jelezte: közel 200 közeli kontaktot teszteltek, és további fertőzési láncot nem tártak fel, derült ki a The Guardian cikkéből.
Ennek okán több ázsiai ország is szigorításokat vezetett be a légikikötőkben: Vietnamban is szűrik a repülővel érkező utasokat, Thaiföld pedig három olyan nemzetközi repülőtéren vezette be a szűrést, amelyek Nyugat-Bengálból fogadnak járatokat, írja a morgenpost.de német hírportál.
Nepál a katmandui repülőtéren, valamint az Indiával közös szárazföldi határátkelőknél is vizsgálja az érkezőket.
Tajvan egészségügyi szervei azt tervezik, hogy a Nipah-vírust a legmagasabb kockázati kategóriába sorolják, amely a ritka, újonnan felbukkanó és közegészségügyi szempontból kiemelten veszélyes fertőzésekre vonatkozik.
Fotó: DepositPhotos.com
A Nipah-vírus főként denevérekről és sertésekről terjedhet emberre, de fertőzött élelmiszerrel és közvetlen emberi érintkezéssel is átadható. A lappangási idő általában 4–14 nap. A kezdeti tünetek közé tartozik a magas láz, hányinger, hányás és légzőszervi panaszok, amelyek később tüdőgyulladássá súlyosbodhatnak. Súlyos esetekben veszélyes agyduzzanat alakulhat ki, amely idegrendszeri tünetekkel, például aluszékonysággal és görcsrohamokkal járhat.
A betegséget először 1998-ban azonosították Malajziában sertéstenyésztők körében, ahol több mint száz ember halt meg. Azóta szinte minden évben észlelnek kitöréseket Ázsiában, többek között Indiában, a Fülöp-szigeteken, Szingapúrban és Malajziában. Bangladesben is rendszeresen felbukkan, Indiában pedig az első esetet 2001-ben, szintén Nyugat-Bengálban regisztrálták, írja a The Guardian.