A cikk a legutóbbi Kreatív magazinban jelent meg, ami az adatokról, adattárolásról és az adatok marketingcélú felhasználásáról szólt!
Egy fekete doboz ára 10-15 ezer dollár között mozog. Minden magángépnek és utasszállítónak – típustól függően – legalább az egyik fekete dobozt be kell építenie.
A doboz acél-titán ötvözetből készül, hogy ne robbanjon szét a becsapódáskor.
A korai fekete dobozok a második világháborúban filmszalagra és rézlapokra rögzítették a repülés adatait, például a sebességet és a magasságot. Később mágnesszalagra váltottak, mert azt többször is fel lehetett használni. A mai modellek több ezer repülési paraméter sok száz órányi statisztikáját tudják tárolni.
A doboz belsejében egy fedélzeti interfész, processzor, hangtömörítő kártya és néhány memóriaegység van, amit hőálló burkolat vesz körül.
Léteznek már wireless-technológiával valós időben adatokat szolgáltató modellek is – így ki lehet küszöbölni a doboz felkutatását.
A fekete doboz színe valójában rikító narancssárga, hogy könnyen megtalálható legyen.
A pilóták egymás és a torony közti párbeszédének rögzítése csak a hatvanas évek végétől terjedt el, és a katasztrófák okának felderítésekor sokszor a hangfelvétel bizonyult perdöntőnek.
Ha a gép óceánba csapódik, a fekete doboz hosszú időn keresztül erős ultrahangot bocsát ki magából, amely akkor is hallható, ha 4 kilométerrel van a vízfelszín alatt.
Teszteléskor ki kell bírnia egy ágyúlövést, amelynek hatása a földi gravitációs erő 3400-szorosával egyenlő, hatvan percig hevítik 1100 fokon, és hosszú időn keresztül olyan nagy nyomásnak teszik ki, mintha a tengerfenéken lenne.
Persze ez nem minden. Egy egyszerű kereséssel el lehet jutni ide, ahol ennél is több információ van a fekete dobozról.
Forrás: Kreatív Online