A kutatás során ausztrál egyetemi tudósok egy csoportja a fák gyűrűinek megszámlálásához hasonlóan vizsgálta és elemezte a korallokból vett mintákat, hogy 1618-ig visszamenőleg,megmérje a nyári óceáni hőmérsékletet írja a Reuters.
A hajók és műholdak körülbelül száz évre visszamenő adataival kombinálva az eredmények azt mutatják, hogy az óceánok több száz évig tartó stabil hőmérséklete az emberi befolyás hatására 1900-tól kezdett emelkedni.
Az 1960 és 2024 közti időszakot átfogó tanulmány szerzői januártól márciusig évtizedenként átlagosan 0,12°C-os éves felmelegedést figyeltek meg .
2016 óta a korallzátony öt nyáron át szenvedett tömeges mértékben fehéredést. Ez az aggodalomra okot adó jelenség azzal jár, hogy a korallzátony nagyobb szakaszai a hőterhelés miatt fehérekké váltak, ami a korallpusztuláshoz vezethet. A tanulmány kimutatta, hogy az ilyen nyarak az elmúlt négy évszázad hat legmelegebb évéből ötben voltak tapasztalhatók.
A legutóbbi, idén januártól márciusig tartó hőmérsékleti adatpont a rekord legmagasabb értéke volt, és minden más évet felülmúlt, mondta Benjamin Henley, Melbourne Egyetem egyik kutatója.
A korallzátonyok védik a partvonalakat az eróziótól és több ezer halfajnak adnak otthont. Az Egyesült Államok Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatala (NOAA) szerint 2023 februárja óta legalább 54 ország és régió zátonyainál tapasztaltak tömeges kifehéredést ahogy az éghajlatváltozás felmelegíti az óceán felszíni vizeit.