A helyi Ekathimerini újság adatai szerint 2024 augusztusáig a rövid távú bérleményekben elérhető ágyak száma elérte az 1,022 milliót, ezzel először fordult elő, hogy a rövid távú bérelhető szálláshelyek száma meghaladta a szállodák férőhely kapacitását (887.740) – olvasható az euronoews.com oldalán.
Mint írják, a rövid távú bérbeadások robbanásszerű növekedését Athénban sem nézték jó szemmel. A szállodaipar szereplői azzal érvelnek, hogy elveszik vendégeiket, míg a helyi lakosok szerint a rövid távú bérbeadások súlyosbítják a lakásválságot, és alaposan megemeli az ingatlanárakat a turisták ilyen méretű beözönlése a főváros különböző kerületeibe.
Ezt orvosolandó, a szerdán életbe lépett törvény Athén több kerületében egy évre felfüggeszti az új lakások regisztrációját, beleértve ebbe az olyan népszerű városrészeket is, mint Kolonaki, Koukaki, Pangrati és Exarchia.
A novemberben elfogadott jogszabály december 31-ig adott határidőt a területeken lévő háztulajdonosoknak ingatlanjuk bejelentésére, illetve adókedvezményeket kínál azoknak, akik a rövid távú bérbeadást hosszú távúra cserélik.
Nem először próbálják a görög hatóságok korlátozni a rövid távú bérbeadást
Athén 2024-ben számos szabályozást léptetett életbe, többek között kötelező szakmai engedélyt vezetett be azoknak a magánszemélyeknek, akik kettőnél több ingatlant adnak ki, illetve szigorú egészségügyi és biztonsági előírásokat határozott meg a bérbeadók számára.
Kyriakos Mitsotakis görög miniszterelnök szeptemberi thesszaloniki beszédében azzal indokolta az intézkedéseket, hogy kormánya nem szeretné démonizálni a rövid távú bérbeadást, de
az intézkedésekkel a „bérleti díjak csökkentése és a lakhatás elérhetőségének növelése” lenne a cél. Egyúttal elismerte, hogy a rövid távú bérbeadás jelentős bevételi forrás a tulajdonosok számára, és az ország egyik legnagyobb és legjövedelmezőbb iparágának, a turizmusnak is a hajtóereje.