A svájci-olasz határ egyes szakaszait gleccsergerincek vagy hóval borított területek határolják. Az olvadó gleccserek miatt ezek a természetes határok eltolódtak, ezért a két ország most kiigazítja határait, áll a BBC cikkében.
Mint írják, egy 2023-ban felállított svájci-olasz vegyes bizottság által született meg az a megállapodástervezet, amelyet Svájc pénteken hivatalosan is jóváhagyott. Olaszország részéről még folyamatban van a megállapodás aláírása.
Svájc pénteken azt is közölte, hogy az újradefiniált határokat mindkét fél gazdasági érdekeinek megfelelően határozták meg, és úgy vélik, a határok tisztázása mindkét ország számára segít meghatározni, mely természeti területek fenntartásáért felelősek.
Ha a megállapodás mindkét fél részéről aláírásra kerül, a végrehajtás részeként a svájci-olasz határok megváltozhatnak a Plateau Rosa régióban, a Carrel menedékhelyen és a Gobba di Rollinban, vagyis a Matterhorn és a Zermatt közelében lévő népszerű területeken.
A tavaly szeptemberben közzétett statisztikák azt mutatják, hogy Svájc gleccserei térfogatuk 4 százalékát veszítették el 2023-ban, ami a második legnagyobb veszteség a 2022-es rekordmértékűnek számító hat százalékos olvadás után.
Az elmúlt években számos felfedezést tettek a svájci gleccserek olvadása és gyors zsugorodása kapcsán.Tavaly júliusban a Matterhorn közelében talált emberi maradványokról bizonyosodott be, hogy egy 1986 óta eltűnt német hegymászó maradványairól van szó, míg a Theodul gleccseren, a Zermatt felett átkelő hegymászók túrabakancsokra lettek figyelmesek. 2022-ben egy 1968-ban lezuhant repülőgép roncsai kerültek elő az Aletsch-gleccserből, az eltűnt brit hegymászó, Jonathan Conville holttestét pedig 2014-ben fedezte fel egy helikopterpilóta, miközben ellátmányt szállított egy hegyi menedékhelyre a Matterhornon.