Az Eurostat friss, tavalyi évre vonatkozó adatai szerint az EU-s tagországok állampolgárainak közel 33%-a nem tudja megengedni magának, hogy egy hétre elmenjen valahová nyaralni. Ez az arány magasabb, közel 35% a gyermekes családok, és alacsonyabb, 31,3% a gyermek nélküli családok esetében.
Az EU-s tagországok között Svédország, Luxemburg és Dánia állampolgárai tudják leginkább megengedni maguknak az egyhetes nyaralást, de rajtuk kívül a finnek, az osztrákok és a hollandok is jó helyezést értek el.
A lista másik végén Románia végzett, ahol 66,6%-a a lakosságnak nem tud elmenni egy hét napos utazásra. A helyzet Horvátországban sem túl jó, ugyanis hasonlóan a románokhoz, 10-ből 6 ember nem tud kifizetni egy hét napos kiruccanást.
Magyarország Ciprussal, Görögországgal és Bulgáriával karöltve szintén a lista negatív végén áll, mert a statisztika szerint a magyarok felének nincs pénze arra, hogy egy egyhetes nyaralást kifizessen.
A régió többi országa, Szlovénia, Szlovákia, Lengyelország és Csehország jó pár helyezéssel előrébb végzett Magyarországnál.
A május végén megjelenő GFK-s statisztikából kiderült, hogy idén a magyar lakosság kicsivel több mint fele (54%) szeretne elutazni, közülük a legtöbben (32%) belföldi úti célban gondolkodnak, 10 százalékuk külföldre készül és 12 százalék bel- és külföldi utazást is beiktat a nyári szabadság idejére.
A nyaralás kérdésben a jövedelemnek kiemelt szerepe van, a GFK-s tanulmány szerint a havi 290.000 forintnál kevesebb háztartási összbevétellel rendelkezők, a nyugdíjasok (61%), valamint a szakmunkás végzettségűek (53%) az átlagnál nagyobb arányban döntenek az otthonmaradás mellett.
Forrás: Portfolio
Forrás: Turizmus Online