A Copernicus klímaváltozási szolgálat (C3S) havi jelentésében közölte, az idei júniustól augusztusig tartó időszak túlszárnyalta a tavalyit is: a világ eddigi legmelegebb nyarán vagyunk túl, adja hírül a Reuters.
Ezen a nyáron mérték az eddigi legmelegebb júniust és augusztust, és a legmelegebb napot is. Ha az országok nem csökkentik sürgősen a bolygót felmelegítő kibocsátásaikat, a szélsőséges időjárás csak még intenzívebbé vált
– mondta a C3S igazgatóhelyettese, Samantha Burgess. Továbbá elmondta, hogy a fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből származó üvegházhatású gázok kibocsátása az éghajlatváltozás fő oka.
Egyes kutatók szerint – bár feljegyzések legkorábban a 19. század közepe óta vannak – ez lehetett az elmúlt 120 ezer év legmelegebb nyara.
A bolygó eddigi legmelegebb nyara volt az idei, így valószínű, hogy az idei év lesz az emberiség által mért legmelegebb év a Földön – közölte a Copernucus európai klímaszolgálat. Ezek a mondatok már tavaly is elhangzottak a kutatók részéről, ugyanis az időjárásban már 2023-ban is rekordok dőltek meg, de az idei hőmérséklet ezeket is túlszárnyalta.
Az intézet jelentése szerint a felszíni átlaghőmérséklet június eleje és augusztus vége között 16,82 Celsius-fok volt, azaz 0,71 Celsius-fokkal magasabb, mint az 1991-től 2020-ig mért augusztus átlaghőmérséklet.
Amit látunk, az nem csupán egy véletlenszerű ingadozás, nem a klíma furcsasága, amely a bolygó éghajlatát befolyásoló számos tényező közül valamelyek meglepő kombinációjának köszönhető, hanem egy aránytalan hatás, amelyet az üvegházhatású gázok hosszú távú felhalmozódása idéz elő a légkörben,
mondta Carlo Buontempo, a Copernicus igazgatója.
Míg a tavalyi rekordmeleg egy részét az El Nino jelenség okozta, ez a hatás már megszűnt, vagyis idén a fő hajtóerő egyértelműen a szén, az olaj és a földgáz elégetéséből eredő, hosszú távú, ember okozta klímaváltozás,
tette hozzá a szakember az euronews.com hírében.
Az előrejelzések szerint a La Nina jelenség, vagyis a Csendes-óceán középső részének átmeneti természetes lehűlése miatt az év utolsó négy hónapjában már nem várhatóak olyan rekordok, mint az elmúlt másfél évben. Ahhoz azonban valószínűleg nem lesz elég hűvös, hogy 2024-ben ne dőljön meg az eddigi éves hőmérsékletrekord.