Ausztriában 2020-tól rendszeren mérik a lakosság turizmushoz való viszonyát, az ún. turizmus-elfogadottsági index már jó pár éve nagyon komoly indikátor az osztrák turizmus teljesítményének és társadalmi elfogadottságának megítélése során. Az indikátort az illetékes szövetségi minisztérium megbízásából évente készítik, reprezentatív alapon 2500-as mintán a 17 és 75 korosztály körében, online megkérdezéssel, olvastuk a Good-Deal.at turisztikai blogon.
A frissen bejelentett intézkedéscsomag segítségével mostantól 10 ezres mintán, bővített formában tervezik az index rendszeres publikálását, amelyre félmillió eurós forrást különítettek el. A projekt keretében eddig öt turisztikai régióban anonimizált mobiladatokat használtak a vendégforgalom terelésének optimalizálása érdekében. Jelenleg az átfogó mobiladatok beszerzését is vizsgálják, hogy az eddigi pilótaprojekteket szövetségi szintre bővíthessék.
"Egyensúlyt kell teremteni a vendégek és a helyben élők között"
– ismertette a legújabb projektjük célját Susanne Kraus-Winkler, Ausztria turisztikai államtitkára.
Az intézkedéscsomag lényeges eleme, hogy a fenntarthatósági mutatók segítségével mérhetővé és láthatóvá teszik a turizmus pozitív hatásait is. Ausztria kezdeményezi továbbá nemzeti és nemzetközi munkaértekezleteken a „kiegyensúlyozott turizmus” témájában történő tapasztalatcserét és a jó gyakorlatok terjesztését – jelentette be az államtitkár.
Másik fontos jó gyakorlat a T_MONA rendszer, amely nem a lakosokat, hanem a látogatókat éri el, s az utazási motivációkról, utazási szokásokról, elégedettségükről érdeklődik kb. 25 ezres nagymintán. Ez nem reprezentatív, de hatalmas nki. mintán végzik, így rengeteg hasznos információhoz lehet ezen keresztül hozzájutni, amelyet a turisztikai marketingmunkába folyatnak vissza a szomszédos Ausztriában. További információ ITT és ITT.