Erdőtűz fenyegeti a népszerű horvát nyaralóhelyeket

A Balkán-félszigeten tombol a kánikula. A helyiek a hőség, a szél és a hetek óta tartó szárazság okozta erdőtüzekkel küzdenek, és azt mondják, a horvát tűzoltók az idei szezon eddigi legnehezeb napján vannak túl.

Észak-Macedóniában az elmúlt 24 órában 66 erdőtűz ütött ki. Az oltáshoz Bulgáriához és Albániához hasonlóan a nemzetközi közösség segítségét kérték, és fontolgatják, hogy további segítségért a NATO-hoz fordulnak, adta hírül az AP Hírügynökség.

Horvátországban a horvát tűzoltószövetség pedig az elmúlt napot az idei nyár legnehezebb napjának nevezte, több mint száz tűzhöz ezer tűzoltó vonult ki, és húsz tűzoltó repülőgépet vetettek be. Több kimerült tűzoltó is az utakon pihent meg, mielőtt folytatta a harcot a lángokkal.

A legsúlyosabb incidens Horvátországban az éjjel a dél-parti város, Tucepi közelében történt, ahol egy tűzoltó megsérült.

Az éjszakán át fújó erős szél megnehezítette a tomboló, több kilométeres lángok leküzdését. 

"Egy tűzoltó megsérült, a környék lakóit kitelepítették, az áramellátás megszűnt, a makarskai riviéra egyes részei áram nélkül maradtak, több gázpalack felrobbant. A tüzet szerda délelőttre sikerült megfékezni, a katasztrófavédelmi erők továbbra is készenlétben állnak." - olvasható a Világgazdaság oldalán.

A rendőrség szerdán őrizetbe vett egy 65 éves férfit, aki a gyanú szerint véletlenül gyújtotta a tüzet, miközben a méhkaptáránál dolgozott. A férfi ellen közbiztonság veszélyeztetése miatt indult ellene eljárás.

 

A tüzet szerdán órákig megfékezték, majd újra kigyulladt, és átterjedt a közeli Biokovo natúrpark egy távoli részére.

Ante Cobanic helyi tisztviselő azt mondta, megpróbált segíteni, de az öt perc leforgása alatt hirtelen átterjedt. "Hihetetlen volt a sebessége” – mondta Cobanic.

Északabbra, Sibenik város közelében a tűzoltók igyekeztek megfékezni a tüzet, nehogy elérje a lenyűgöző vízeséseiről ismert Krka Nemzeti Parkot. A park szerdán még nyitva volt a látogatók előtt, de "amíg ennyire erős a szél, fennáll az újraaktiválás veszélye” – mondta Josko Grancic, a part menti terület vezető tűzoltója.


Már a horvátok is nehezítettek a határátkelésnél

Már a horvátok is nehezítettek a határátkelésnél 

Szlovákia és Ausztria után április 15-től Horvátország is ideiglenes határellenőrzést rendelt el.
Lezuhant egy drótkötélpálya kabinja – többen meghaltak

Lezuhant egy drótkötélpálya kabinja – többen meghaltak 

Az olaszországi Nápoly közelében történt a tragédia, a Faito-hegyre vezető drótkötélpályán.
Felújítják a világ egyik leghíresebb épületét

Felújítják a világ egyik leghíresebb épületét 

Már hozzá is láttak.
World Tourism Film Awards: idén is díjazzák a világ legjobb turisztikai kisfilmjeit

World Tourism Film Awards: idén is díjazzák a világ legjobb turisztikai kisfilmjeit  

Főszerkesztőnk is a nemzetközi zsűri tagja.
Ingyenes és pénztárcabarát dubaji programok

Ingyenes és pénztárcabarát dubaji programok 

Sokan azt gondolják, hogy Dubajban csak költséges szórakozás várja a látogatókat. Szerencsére ez nem így van, hiszen számos ingyenes látnivalót is találunk, ha Dubajba látogatunk.
Magyar kortársművészet Milánóban

Magyar kortársművészet Milánóban 

A Magyar Divat & Design Ügynökség szervezésében megvalósult Budapest Select – A VVoven View kiállítás több mint 8000 érdeklődőt fogadott a Milan Design Week során, az 5VIE designnegyed egyik kiemelt helyszíneként.
Bizonyítékot találtak arra, mi volt valójában a Stonehenge funkciója

Bizonyítékot találtak arra, mi volt valójában a Stonehenge funkciója 

Ez az a hely, amiről már mindenki hallott, és látta fotókon, de kevesen tudják, miért is épült valójában?
Felmérés: a fiatal generáció lemond a luxuscikkekről, csakhogy utazhasson

Felmérés: a fiatal generáció lemond a luxuscikkekről, csakhogy utazhasson 

Idén inkább utaznak a fiatalok, minthogy megvegyék a legújabb okostelefont.
A világ legnagyobb vizicsatája

A világ legnagyobb vizicsatája 

A hatalmas vízipisztolyos csata a Fehér Lótusz (White Lotus) filmsorozat egyik legfrissebb epizódjában is szerepet kapott.
Oszakai Világkiállítás: nyitva a Magyar Pavilon

Oszakai Világkiállítás: nyitva a Magyar Pavilon 

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nyitotta meg a 2025-ös Oszakai Világkiállítás Magyar Pavilonját.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.