A szakember elmondta, a szakácsoktól és pincérektől kezdve a szobalányokon és ezermestereken át a wellness-szakértőkig a legkülönfélébb területekre keresnek dolgozókat. A legtöbben a közeli országokból, Bosznia-Hercegovinából, Szerbiából és Macedóniából érkeznek, de Nepálból, Indiából és a Fülöp-szigetekről is importálnak munkaerőt.
Mivel számos nyugat-európai ország ugyancsak keres nyári turisztikai idénymunkára külföldi munkavállalókat, éles a verseny a kontinensen. A Novi List szerint Németország 50 ezer munkavállalót keres a turisztikai szektorban, Ausztria pedig 40 ezer embert.
Horvátország a korábbinál magasabb fizetésekkel és egyéb kedvezményekkel igyekszik megnyerni a dolgozókat. Egyes szállodatulajdonosok például új juttatások - fizetett szabadnap a születésnap alkalmából, bónuszok, ingyenes étkezés és szállás - felajánlásával próbálják vonzani a munkaerőt.
"Emellett minden cég tisztában van azzal, hogy a fizetéseknek emelkedniük kell, és ez a tendencia az idén is folytatódni fog” – mondta Ostojić, hozzátéve, hogy a felmérések szerint az elmúlt két évben 27,5%-kal nőtt az átlagkereset a turizmusban.
Turizmus Online (via Euractiv)