Németország 16 tartományának oktatási miniszterei megállapodtak abban, hogy megnövelik a nyári szünet hosszát. Ez nem azt jelenti, hogy a diákok hosszabb ideig vakációzhatnak, csak azt, hogy némely tartomány diákjai hamarabb kezdhetik meg a szünetet – azonban korábban vissza is ülnek az iskolapadba –, míg másoknak, bár később kezdődik a nyári szezon, később is kell kezdeniük ősszel a sulit.
A határozatot azért hozták, mert az idei meglehetősen rövid, összesen 71 napos szünetben három hét volt, amikor az összes tartomány diákjai egyszerre vakációztak. És mivel a németek is jellemzően az iskolai szünet alatt mennek nyaralni, ez az átfedés számos kellemetlenséget – magasabb árakat, kevesebb rendelkezésre álló kapacitást és nagyobb forgalmi dugókat – eredményezett.
A problémára reagálva a miniszterek megegyeztek abban, hogy a nyári iskolai szünet átlagos hosszát a 2018-2024-ig tartó időszakban 84,6 napra növelik. Ez 2018-ban és 2022-ben összesen 80 napot jelent, míg 2021-ben 87 napig tart majd a teljes szünidő. Kivételesen hosszú lesz azonban 2024-ben: mintegy 95 napig tart majd a vakáció a Bajorországban és Baden-Württembergben lévő késő tavaszi ünnepeknek köszönhetően. Ez azt jelenti, hogy az első tartományok diákjai már késő júniusban megkezdhetik a vakációt, míg az utolsók csupán szeptember közepén térnek vissza az iskolákba.
A miniszterek szerint a döntés során figyelembe vették az oktatási követelményeket, a turizmus érdekeit, valamint a közlekedési szempontokat is. Idegenforgalmi oldalról ez azért fontos, mert a nyaralási szezon tovább fog tartani, és kiegyensúlyozottabb lesz. A német szállodaszövetség, a DEHOGA a határozatot ésszerű kompromisszumként értékelte.
A Német Utazási Szövetség (DRV), amely már régóta kampányolt egy ilyen változásért, üdvözölte a döntést, de még mindig igényt tart a szünidő 90 napra való kiterjesztésére. A németországi, turisztikailag érdekelt régiók – mint például a Schleswig-Holstein – szintén támogatják a lépést.
Forrás: FVW