Távolmaradásra kérték a turistákat a hatóságok a Hawaiihoz tartozó Mauin. A tűzkatasztrófa halálos áldozatainak száma meghaladja a százat, keresőkutyás mentőalakulatok járják a romokat, ezért ebben a hangulatban az önfeledt idegenforgalom visszatetszést vált ki a helyiek egy részéből, áll az euronews.com tudósításában. Míg a katasztrófa után közvetlenül 46 ezren hagyták el a szigetet, több ezren maradtak vagy érkeztek - olvasható a BBC cikkében.
A bevételre pedig most különösen szüksége van a tűzkatasztrófa sújtotta szigetnek, hiszen az anyagi kár összességében meghaladhatja a 6 milliárd dollárt, azaz több mint 21 ezer milliárd forintnyi. A kormányzó bejelentése szerint 2200 épület pusztult el, vagy sérült meg, amelyek csaknem 90 százaléka lakóépület.
A Maui Gazdasági Fejlesztési Tanács szerint minden öt dollárból, amelyet Hawaii-on megkeresnek, négyet a turisták hoznak, ezért sokan aggódnak, hogy ha nem engednek látogatókat a szigetre, akkor még az a kevés munkalehetőség is megszűnik, ami a helyiek rendelkezésére áll.
A Maui nyugati részén fekvő Wailea strandja a luxuskategóriás szolgáltatásokról híres. A tűzvész utáni napokban is a tengerparton pihentek a szépen kialakított szállodák vendégei, a homokban sütkérezve vagy a napernyők alatti nyugágyakon hűsölve.
A gyász és a veszteség időszakában sokan érzik visszásnak, hogy miközben még mindig eltűnt embereket keresnek a mentőcsapatok, a Mauira érkező turisták úgy nyaralnak, mintha mi sem történt volna. Ha pedig valaki katasztrófaturistaként a felperzselt és romossá vált területet járja, az még nagyobb ellenérzést vált ki, sőt, fájdalmat okoz az itt élőknek, teszi hozzá a hatósági figyelmeztetés.
A Hawaii-szigetekhez tartozó Mauin múlt kedden csaptak fel a lángok, amelyek a száraz bozótban és erős szélben rendkívül gyorsan elérték a lakott területet. A történelmi Lahaina város, az egykori Hawaii Királyság fővárosa, szinte teljesen elpusztult.
A természeti katasztrófa az elmúlt évszázad legsúlyosabb erdőtüze volt az Egyesült Államokban, Hawaii történetében pedig a feljegyzések óta a második legpusztítóbb természeti csapás, aminél több halálos áldozata csak az 1946-os szökőárnak volt.
Forrás: BBC / euronews.com