A francia műkincsvédelmi nyomozóhatóság, az OCBC szerint a III. Napóleon és felesége, Eugénia által összegyűjtött kínai és sziámi műkincsek ellopását egy ázsiai - talán kínai vagy koreai - triád (maffia) megrendelésére tervezték meg.
A francia hatóságok a spanyol rendőrségtől kaptak jelzést arról, hogy egy bűnbanda a Párizs melletti kastély kirablására készülhet, a spanyol rendőrök átadták a gyanúsítottak - öt spanyol és egy ázsiai - nevét és fotóját is.
Ezek birtokában az OCBC emberei napokon át megfigyelték a gyanúsítottakat, akik egy Fontainebleau-hoz közeli hotelben szálltak meg. A francia nyomozók szemtanúi voltak, amint többször is felderítést végeztek a kastélyban, bűncselekményben használható tárgyakat - maszkokat, kesztyűket, csákányokat, feszítővasakat - vásároltak
A hatóságok december 28-án hajnalban a szálloda parkolójában csaptak le a rablókra, amint azok feltételezhetően a tervezett akció végrehajtására indultak. Autójuk csomagtartójában megtalálták a gyanús eszközöket, és előkerültek olyan fotók is, amelyek bizonyítják, hogy a kastélyban kiállított műkincsek ellopására készültek.
A letartóztatottak között öt spanyol állampolgár és egy hamis papírokkal rendelkező ázsiai - talán kínai - férfi van. A gyanúsítottak a rablás tervét tagadják, és azt állítják, hogy turistaként tartózkodtak Fontainebleau környékén, amúgy pedig hallgatnak.
Egy rendőr azt mondta a Journal de Dimanche című francia lapnak, hogy a megbízás egy kínai triádtól származhatott; szerinte a kínai maffia nagyon erősen jelen van Spanyolországban és óriási anyagi erőforrásokkal rendelkezik. Az OCBC egy magas rangú tisztje megerősítette a BBC-nek, hogy noha még semmi biztosat nem tudnak, a kínai maffia olyan nyom, amelyet komolyan megvizsgálnak.
A fontainebleau-i kastélyt már 2015-ben is kifosztották, az akkor elvitt bő egy tucatnyi műkincs sosem lett meg, a francia nyomozók szerint minden bizonnyal külföldre kerültek. Az öt éve ellopott műtárgyak között volt a sziámi korona másolata, Sziám - a mai Thaiföld - királyának 1861-es ajándéka.