A figyelmeztetésben azt írták: a brazil kormány a Zika-vírus okozta fertőzések számának visszaszorítására az érintett tárcák vezetésével ezen a héten országos intézkedéscsomagot fogadott el. Elnöki rendelettel megváltoztatták a magánterületre vonatkozó jogszabályok azon részét, amely az elhagyott ingatlanok közegészségügyi ellenőrzését korlátozta. Nagy erőkkel folyik a vírust terjesztő szúnyogfaj élőhelyeinek feltérképezése és csökkentése, már nemcsak a hadsereg és az egészségügyi szervek, hanem a lakossággal kapcsolatban álló intézmények, például a posta bevonásával is.
A kedden közzétett adatok szerint az országban továbbra is 3670 Zika-vírus-gyanús mikrokefáliás esetet vizsgálnak, és addig 404 ilyen megbetegedést igazoltak újszülötteknél, ami csaknem 50 százalékos növekedés a január 23-ig igazolt 270 esethez képest.
A brazil média közölte, hogy a Zika-vírus gyors nemzetközi terjedése miatt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) február 1-jén globális vészhelyzetet hirdetett és négymillió megbetegedést prognosztizált erre az évre az amerikai kontinensen. A 2015 áprilisa óta regisztrált 1,5 millió zikavírus-fertőzéssel Brazília jelenleg a leginkább érintett ország, a második Bolívia 13 800 esettel ugyanebben az időszakban.
Az első európai eset várandós nőnél
Ahogy arról nemrég mi is beszámoltunk, már Európában is felütötte a fejét a Zika-vírus: egyre több európai ország számol be ugyanis arról, hogy Közép- vagy Dél-Amerikából hazatérő turistáknál diagnosztizálták a fertőzést.
Spanyolországban pedig már egy állapotos nő szervezetében is kimutatták a Zika-vírust, ő nemrég járt Kolumbiában - közölte a madridi egészségügyi minisztérium csütörtökön. Ő lehet az első várandós, akinél igazolták a fertőzést Európában.
Az egészségügyi tárca közleménye szerint az asszony terhességének 13-14. hetében jár, épp abban az időszakban, amelyben a gyanú szerint különösen veszélyes lehet a fertőzést. A szakemberek úgy vélik, a Zika-vírus kóros kisfejűséget (mikokefáliát) okoz a magzatoknál.
A fertőzött nőt, akiről a hatóságok semmilyen személyes információt nem árultak el, orvosi megfigyelés alatt tartják.
A minisztérium vészhelyzeti koordinációs központjának vezetője korábbi tájékoztatásában azt hangsúlyozta, hogy a fertőzés terhesség esetén kockázatos, egyébként nem vezet súlyos megbetegedéshez.
Már dolgoznak a védőoltás kifejlesztésén
Brazília felvette a kapcsolatot az amerikai egészségügyi szervekkel, hogy közös kutatással próbálják kidolgozni a Zika-vírus elleni védőoltást és egyeztessék a vírus terjedése elleni tevékenységet.
A brazil egészségügyi minisztérium tájékoztatása szerint a Zika-vírus a megfertőzötteknél 80 százalékban nem okoz határozott klinikai tüneteket. A megbetegedés jellemzője az enyhe fejfájás, az alacsony láz, az izomfájdalom, a bőrön megjelenő vörös foltok, a szemviszketés és szempirosodás. Csak kis százalékban fordul elő egyes testrészek megdagadása, torokfájás, köhögés és hányás. A megbetegedés általában enyhe lefolyású és 3-7 nap alatt elmúlik, azonban az ízületi fájdalom akár egy hónapig is fennmaradhat. A tünetek észlelésekor a Dengue-láz kezelése esetén alkalmazott módszereket használják, azaz csökkentik a lázat és fájdalmat.
Forrás: MTI