Meddig jutottak a felzárkózásban?

Negyedszázaddal a berlini fal leomlása, s huszonnégy évvel a német újraegyesülést követően – bár az újraegyesülési folyamat során az akkori döntéshozók követtek el gazdaságpolitikai hibákat – összességében sikeresen zajlott le a volt NDK gazdaságának a nyugatnémet gazdasággal történt egyesítése.

A rendelkezésre álló tényszámok azt mutatják, hogy gazdasági fejlettségüket tekintve a keleti tartományok továbbra is számottevő elmaradásban vannak a nyugati tartományokkal szemben. Az egy lakosra jutó bruttó hazai termék folyó áron a nyugati tartományokban az 1991. évi 22,0 ezerről 2013-ra 35,4 ezer euróra, míg a keleti tartományokban 7,3 ezerről 23,6 ezer euróra emelkedett, azaz a keleti tartományok egy lakosra jutó gazdasági teljesítménye csaknem negyedszázad alatt a nyugatnémet átlag egyharmadáról annak kétharmadára (66,7 százalékára) emelkedett.

Az egy lakosra jutó GDP tartományok szerinti alakulását vizsgálva megfigyelhető, hogy az a két tartományi ranggal rendelkező város-államban, azaz Hamburgban és Brémában a legmagasabb (53,6, illetve 43,1 ezer euró), megelőzve Hessent (38,5 ezer euró), Bajorországot (38,4 ezer euró) és Baden-Württemberget (37,5 ezer euró). Az egykori Nyugat-Berlint is magában foglaló szövetségi főváros (30,6 ezer euró) mutatója a nyugati tartományok közül Alsó-Szászország (30,1 ezer euró) és Schleswig-Holstein (27,7 ezer euró) egy lakosra jutó GDP-jét is meghaladja; azonban a „tisztán keleti tartományok sorában” a 24,2 ezer eurós egy lakosra jutó GDP-vel rendelkező, s ezzel a legkedvezőbb helyzetben lévő Szászország sem éri el a nyugati tartományok sorában legalacsonyabb mutatóval rendelkező Schleswig-Holstein mutatóját.

A termelékenység tekintetében a keleti tartományoknak a nyugati tartományokhoz viszonyított teljesítménye az 1991. évi 45,4 százalékról 2013-ra 79,2 százalékra emelkedett, ugyanakkor a keleti tartományok munkavállalóinak átlagkeresete – a kilencvenes évek elejének 58,2 százalékos mutatójával szemben – ma a nyugati tartományok átlag-keresetének 82,8 százaléka.

A munkanélküliségi ráta az újraegyesülés óta a keleti tartományokban 2005-ben volt a legmagasabb, (18,7 százalék volt, az akkor ugyancsak negatív rekordnak számító 9,9 százalékos nyugatnémet mutatóval szemben); ami 2014 augusztusára a keleti tartományokban 9,7, a nyugatiakban 6,0 százalékra mérséklődött.

A foglalkoztatási helyzet változásának értékelésénél nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a keleti tartományok lélekszáma 1991 és 2013 között 13 százalékkal mérséklődött, miközben a nyugati tartományoké – egyebek között a keleti tartományokból történő beáramlás következtében - ugyanezen időszak alatt 6 százalékkal emelkedett.

Van még mit tenni

Iris Gleicke (SPD), a szövetségi gazdasági és energetikai minisztérium parlamenti államtitkára, a szövetségi kormány keleti tartományok felzárkóztatásáért felelős megbízottja elismerte, hogy az egykori NDK-nak a nyugatnémet színvonalhoz történő felzárkózása lelassult, de vannak olyan vélemények is, hogy ez a folyamat teljesen megtört.

A jelenség okát az államtitkár többek között abban látja, hogy nagyvállalatok továbbra sem alakultak a keleti tartományokban, húzóhatást gyakorolva az ottani kis- és középvállalatok gyorsabb ütemű fejlődésére. Öt év múlva, 2019-ben kifut az újraegyesülés után a keleti tartományok felzárkóztatását szolgáló szolidaritási alap intézménye, de nyilvánvaló, hogy továbbra is szükség lesz a gyöngén fejlett térségek felzárkózásának támogatására mind Kelet-, mind Nyugat-Németországban.

A müncheni Ifo gazdaságkutató intézet szerint „A Kelet és a Nyugat közötti különbség évek óta gyakorlatilag állandó, a nyugati színvonalhoz való felzárkózásnak nincs nyoma… 1995-től 2013-ig az ex-NDK gazdasága 20, az egykori szövetségi köztársaságé ezzel szemben 27 százalékkal növekedett.” Félő, hogy Kelet-Németország jelentős része a jövőben is a gyöngén fejlett térségek közé fog tartozni.

A magyar gazdaság kelet-németországi kapcsolatrendszere szempontjából is figyelemre méltó, hogy csaknem valamennyi keleti tartományban meghatároztak egy-két olyan ágazatot, melyek súlypontot képeznek az adott tartomány gazdaságfejlesztési célkitűzések meghatározásában és végrehajtásában. Ezek a keleti tartományokhoz fűződő kapcsolatainkban meghatározó szerepet betöltő Szászország esetében a mikroelektronikai és a logisztika, Türingia esetében a közútijármű-gyártás, (bár ez az ágazat Szászország esetében is rendkívüli jelentőségű), Szász-Anhalt esetében a vegyipar, míg Berlin esetében az orvostechnika.


Ennyivel nőtt a Törökországba látogató magyarok száma két év alatt

Ennyivel nőtt a Törökországba látogató magyarok száma két év alatt 

Az elmúlt két év alatt több mint két és félszeresére nőtt a Törökországba látogató magyar turisták száma.
Az infláció ellenére is nagy az osztrákok utazási kedve

Az infláció ellenére is nagy az osztrákok utazási kedve 

Élénk osztrák utazási kedvről tanúskodik az osztrák autóklub frissen elkészült jelentése.
Rézvárostól a Vízi Várig - egy korty konyakkal

Rézvárostól a Vízi Várig - egy korty konyakkal 

Szlovák Turisztikai Hivatal invitálására az egyik legrégebbi történelmi város, Besztercebánya környékének felfedezésére indultunk.
Utazási hackerek jelentkezését várják

Utazási hackerek jelentkezését várják 

Z-generációs álommeló: ismét lehet pályázni World Travel Hackernek.
Új program a Brazíliába látogató turistáknak

Új program a Brazíliába látogató turistáknak 

Kihagyhatatlan program annak, aki kikapcsolódásra és pihenésre vágyik.
Fókuszban az optimizmus és fenntarthatóság  az ÖRV kongresszusán

Fókuszban az optimizmus és fenntarthatóság az ÖRV kongresszusán 

Európa „túlzottan elkényelmesedett a jólétben, de optimista döntésekkel még lehet változtatni.
Űrközpontra bukkantunk Brüsszel szívében

Űrközpontra bukkantunk Brüsszel szívében 

Ittunk egy mennyei trappistát, beszélgettünk egy titokzatos emberrel és megvizsgáltuk az unió szívét.
Négy évszakos desztináció az új feltörekvő emírség

Négy évszakos desztináció az új feltörekvő emírség 

Ras Al Khaimah most a magyar piacot is célba vette.
Ez az olasz város betiltaná az éjfél utáni fagylaltárusítást

Ez az olasz város betiltaná az éjfél utáni fagylaltárusítást  

Azonban sokan látják úgy, hogy a szigorítás túl messzire megy.
Leszakadtak a párizsi Moulin Rouge szélmalmának lapátjai

Leszakadtak a párizsi Moulin Rouge szélmalmának lapátjai 

Egyelőre nem tudni, mitől szakadhattak le a lapátkerekek.

Interjú

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.