Erdei kalauzom Murányi Sándor Olivér, író, népitáncos és fekete öves karatemester, aki hét éve vált a medvék „rabjává”. Székelyudvarhelyen született, életét szülővárosa és Budapest között osztja meg. Egy válságos periódusában fordult a medvékhez, gyógyírt keresve bajára. Ahogy fogalmaz: a medvék az ő papjai, pszichológusai és orvosai, mert a látványuk felvillanyozza őt: megemelik az adrenalinszintjét és feltöltik életörömmel. Gyönyörű látvány és életre szóló élmény egy nagyvadat lefotózni, lefilmezni – állítja.
Közép-Európa legnagyobb medve-populációja él itt. Európában másfelé medvéket általában csak állatkertben lehet látni, itt Székelyföldön ellenben szabadon jönnek-mennek. Több mint ezer medve van Hargita megyében, egész Romániában pedig ötezer. Ellentétben egyes híresztelésekkel – nincsenek túlszaporodva. Nyolcezer medve élt az országban a Ceausescu-korszakban, tehát mára háromezerrel apadt a számuk. Közben kivágták az erdőket a fejük fölül, ezért is lehet őket jobban látni.
A Székelyudvarhely környéki falvak határában jó néhány medveles van, 40 vadász járja az erdőt, s ők tudnak információt adni, merre érdemes menni, ha látni akarjuk őket. Nagy melegben és nagy hidegben kevésbé mozognak. A Vadásztársulat engedélyével, hivatalos kísérővel lehet csak medvelesre menni. Akár 20 km-es távot kell legyalogolni egy túra során, és maximum 3 órát kell csendben ülni. Még a várakozás is izgalmas, mert bármelyik másodpercben megjelenhet a nagyvad.
Persze veszélyes is lehet a medveles. Soha nem szabad megközelíteni a vadat annyira, hogy a területét kelljen védenie. A medvék félelemből támadnak, s a támadások 90 százaléka az ember hibájából jön létre. Ha belépünk a körébe, akkor elkezd fújni, ezzel jelzi, hogy ne menjünk beljebb. Ha még jobban megközelítjük, már morog is, majd ordít és támad. A medve amúgy kerüli az embert. Érdekességként említi Murányi, hogy tavaly áprilisban sikerült lefilmezni egy anyamedvét a bocsaival Homoródfürdőn, Székelyudvarhelytől 17 km-re. A vadászok sem tudták megfejteni, hogy miért a forgalmas országút mellé bocsozott a medve – napokig hallhatta a kamionok hangját.
Bőven akad még látnivaló Székelyudvarhely környékén. A Madarasi Hargita alatt van Homoródfürdő a borvízkutakkal. Szejkefürdő csak néhány km a várostól – Orbán Balázs, a legnagyobb székelynek nevezett író, tudós, polihisztor sírja található itt.
Homoródremete, a „világvége falu” terepjáróval közelíthető meg, nincs ott se bolt, se térerő, csak 50 ház, egy csomó üresen, s egy templom, ahová havonta egyszer vetődik el a plébános. Egészen furcsa volt egy négygyerekes maglódi családdal találkozni, akik nemrég költöztek ide, vagy egy Londont is megjárt férfival, aki itt kezdett új életet. Parajdon jóval nagyobb a nyüzsgés, ott a híres sóbánya, Szovátán meg a Medve-tó, strandolási lehetőséggel.
Fel lehet menni a Nagy Mező-havasra, a Görgényi-havasok 1777 méter magas csúcsára. Románia legérintetlenebb erdői fekszenek itt, bennük egy több mint kétezer egyedet számláló hiúzpopulációval. Murányi Sándor Olivér szívesen segít a turistáknak medvét lesni, szállást találni, programokat szervezni. Elérhető a honlapján (muranyisandoroliver.com) és a facebookon.