Nagyvárad, ’’a holnap városa’’

… írta róla egykor Dutka Ákos erdélyi író. Ma is ez jut eszünkbe, látva a városban zajló, magas minőséget célzó fejlesztéseket. Vendéglátó városunk a felújítások miatt kicsit még fésületlen, de feltétlenül igényességre törekvő, vidám, nagyrészt a MICE-célközönségre szabott, vonzó úti cél már most is.

Ha este lenézünk a város fölötti egykori Kálvária-dombon (ma Gomba) kialakított elegáns kilátóról, alattunk villognak olyan nemzetközi szállodaláncok fényreklámjai, mint a Hilton vagy Ramada. Mintha nem egy Debrecen nagyságú városban lennénk. Ez a jelen. Halványabban, de kirajzolódik a múlt is, a nagy, most újjáépített ötszögletű téglavár körvonala: ez a város origója, névadója és misztikus középpontja.

Szt. László királyunk isteni sugallatra alapított e helyen várat, kolostort, melyet végső nyughelyéül szánt. Zarándokok ezrei jártak itt, híre olyan nagy volt Európában, hogy Luxemburgi Zsigmond is ide temetkezett. A következő évszázadok hadjáratai azonban nyomtalanul eltüntették a középkor dicsőségét, a magyar humanizmus nagyjainak emlékeivel együtt. Vitéz János püspök itt létesítette a középkori Európa egyik első csillagvizsgálóját, itt készült az akkori civilizált világban használt, a nap- és holdfogyatkozások időpontjainak táblázata. Ennek századokkal későbbi utóéletét láthatjuk a Holdas-templom tornyában mozgó, nap- és holdállást jelző gömb formájában. A folyamatosan újra korszerűsített várat termálvízű, soha be nem fagyó vizesárok védte. Csak 1660-ban foglalták el az oszmán hadak, mert mérnökeinek elárulták, vagy maguktól rájöttek a vízelvezetés titkára. Ma a várat uniós pályázat részeként újjáépítették, hatalmas belső udvarát rendezvények, kézműves műhelyek, szabadtéri vetítések töltik meg élettel, míg a zárt terek múzeumként fogadják a látogatókat.

Nagyvárad újabb fénykorát az 1700-1800-as években barokk stílusban felépített római katolikus püspöki palota, a székesegyház, impozáns, hosszú árkádsorával pedig a Kanonok sor jelzi.

Nagyvárad a szecessziós városok hálózatának tagja

A város mai építészeti arculatát azonban a huszadik század elejének nagy gazdasági és kulturális fellendülését tükröző eklektika és a szecesszió határozza meg. Emblematikus épületek, mint a Szigligeti Színház, a Városháza és kilátótornya, a görög katolikus püspöki palota nagy tömbjei jól érvényesülnek az előttük meghagyott tágas tereken. A város gazdag kereskedő családjai építették fel a Zsinagógát, és egymással vetélkedve – a kor modern európai építészeti stílusának, a szecessziónak jegyében – elegáns városi palotáikat (Stern, Moskovits, Apollo, Rimanócy, Poynár házak). Uniós forrásból most sorra újítják fel e szép épületeket. Közöttük mintegy 600 méter hosszan húzódik a kávézókkal, éttermekkel és bárok kitelepüléseivel belakott sétálóutca, a korzó. A leghíresebb szecessziós épület a még felújítás alatt álló Fekete Sas-palota. Üvegezett és üvegfestményekkel díszített tetejű passzázsát Milánó ihlette. A szecesszió tiszteletére most nyílt meg a Szecessziós Múzeum a Darvas-La Roche házban. Nagyvárad nem rejtegeti gazdag magyar irodalmi múltját, melyet az Ady Múzeum és köztéri szobrok, emléktáblák jeleznek.

Wellness, gyógyfürdők és parkok minden mennyiségben

Janus Pannonius a 15. században latin nyelvű költeményben dicsőítette Várad jótékony melegvízű forrásait. A Hilton DoubleTree Körös-parton álló ötcsillagos házának szemet gyönyörködtető spa-világában, valamint a további hét négycsillagos szállodában működő wellness-részlegek hasznosítják ma e kivételes természeti adottságot. Ezen túlmenően a város modern spa-központjai különleges ajánlatokkal, borterápiával is kényeztetik a városba látogatókat. Természetesen aquapark is működik, ebben a hónapban adják át az új, 1500 fős bővítményét, a Nymphaea nevű üdülőközpontot. Ebben 7 szabadtéri és 13 beltéri medence, pezsgőfürdő, fedett és szabadtéri gyógyfürdő, szauna, 13 csúszda, élményfürdő, aroma- és fényterápiás rész is található. A sportlehetőségek széles választéka, minősített, nemzetközi versenyek rendezésére alkalmas úszó- és műugró medence is rendelkezésre áll. A spa-részlegen többféle szauna, a wellness-részlegen pedig a masszázsra alkalmas szobákon kívül két, bérelhető VIP-jacuzzit is kialakítottak.

Nagyvárad minden lakosára 25 négyzetméternyi zöld parkfelület jut, ezért megkapta a „Románia Zöld Fővárosa” címet is. A várost kettészelő Sebes-Körös átlátszó vizében öreg fák dús lombja tükröződik. A folyó mentén kerékpár- és sétautak futnak, a hűs, árnyas, élő sátor alatt hangulatos kávézók hívogatják a vendégeket.

Micsoda csoda környék!

Nagyváradon évente 1,2 millió vendégéjszakát töltenek a vendégek. Három ipari parkjába amerikai, olasz, ázsiai, német nagyberuházók telepedtek be. Maga város is bőven elegendő luxusszolgáltatást – beleértve a fine dining éttermeket – nyújt, de a környéke is egy óriási zöld kalandpark, gyógyvízű fürdőkkel, barlangokkal, szelíd hegyekkel.

Nagyváradtól egy ugrásra mi is megtapasztalhattuk, mennyire vonzó a Kings Land sok hektáros zöld felületével, három tavával, lovardájával, golf -és sportrepülőpályájával. Romantikus esküvő nem akármilyen díszleteit is láthattuk. Tündérrózsás tavon átívelő, vörös szőnyeggel borított kis fahíd vezetett a kedves szigetecskén álló fehér sátorhoz, mely virágfűzérrel díszítve várta a hamarosan kezdődő ceremóniát.

Már a rómaiak is ismerték, de nagyszüleink idejében is legendás volt Félixfürdő híre. A 40 fokos, oligominerális víz kiváló gyógyhatású elsősorban a mozgásszervi, reumatikus panaszokra. A 140 méter magasságban fekvő, erdős fürdőtelep folyamatosan növekszik, több magas kategóriájú szálló épült ide, és egyre jobb és több szolgáltatást nyújtanak. A Hotel President új szárnyával együtt 180 főt tud fogadni. Három konferenciaterem, három medence, két vendéglő, szaunavilág, gyógyászati kezelők teszik teljessé a szolgáltatásait. De gondoltak a szórakoztató-wellness üdülést kedvelőkre is: az Aqua Park Presidentben 13 beltéri és 5 kültéri medence, számos csúszda, szaunák és masszázstermek várják a látogatókat egész évben. És már építik a következő bővítményt!

Köszönet az Oradea Tourism nagyvonalú vendéglátásáért, a honi szervezők munkájáért.


Észak-Korea egyik városába már mehetnek turisták

Észak-Korea egyik városába már mehetnek turisták 

Észak-Korea bejelentette, hogy Raszon, az orosz és kínai határ közelében fekvő város, újra megnyílik a külföldi turisták előtt.
Ennyien utaztak Rász el-Haimába 2024-ben

Ennyien utaztak Rász el-Haimába 2024-ben 

A Rász el-Haima Turisztikai Hivatal (RAKTDA) friss adatai szerint a vendégéjszakák száma rekordszintet ért a tavalyi évben.
Fő utazási trendek az elmúlt és az idei évben

Fő utazási trendek az elmúlt és az idei évben  

Nagyobb sportesemények, menő zenei programok, inspiráló lassú utak, alternatív úti célok.
Idén Casanova bűvöletében születik újjá a Velencei Karnevál

Idén Casanova bűvöletében születik újjá a Velencei Karnevál  

Velence idén még a szokásosnál is különlegesebb karnevált rendez: 18 napos ünnep február 14-től március 4 -ig tart a város csatornáin, hídjain és terein.
Merre indulnak idén az amerikai turisták?

Merre indulnak idén az amerikai turisták? 

Ha ma Amerika szóba kerül, a Los Angeles-i szörnyű tűzvész vagy Trump beiktatása a fő téma.
Újra népszerűek az utazási irodák?

Újra népszerűek az utazási irodák?  

A Z generáció tagjainak 38 százaléka nem online foglal.
Indul a bécsi báli szezon –  fokozott rendőri biztonsági intézkedések

Indul a bécsi báli szezon – fokozott rendőri biztonsági intézkedések 

Az osztrák rendőrség tagjai több mint egy hónapon át fokozottan védik a parketten keringőzőket. A báli szezon csúcseseményét, a bécsi operabált idén február 27-én tartják.
Megnyílt Közép-Európa legnagyobb turisztikai szakvására, az ATB

Megnyílt Közép-Európa legnagyobb turisztikai szakvására, az ATB 

Az esemény idén is különleges élményt kínál a „világ körüli utazás négy nap alatt” mottó jegyében.
Horvátországi adatok  magyar vendégérkezésekről

Horvátországi adatok magyar vendégérkezésekről 

 Az adatokból az is kiderült, hogy nemcsak a nyári hónapokban választják úti célul az országot.
Megvan a földkerülő verseny győztese

Megvan a földkerülő verseny győztese 

A francia Charlie Dalin nyerte meg a tizedik Vendée Globe földkerülő vitorlásversenyt.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.