Nagyvárad: ékszerdoboz a határ mellett

Ezeréves magyar emlékek, barokk és szecessziós épületek, megújuló belváros, rengeteg zöld felület, kiváló gyógyvíz – ezt kínálja a magyar határ közvetlen közelében fekvő romániai Nagyvárad.

A város alpolgármestere, Huszár István és a település turisztikai marketingért felelős szervezete, az Oradea Tourism igazgatója, Mihai Jurca a minap Budapesten mutatta be a 900 éves múltú, kétszázezer lakosú nagyvárost. Az egykori Partium legfontosabb településén rengeteg fejlesztés történt az utóbbi évek során: két hónapon belül átadják a megújult sétálóutcát és a vár felújítása is befejeződik, így a nyáron már egy igazi ékszerdoboz várja a Nagyváradot felkereső turistákat.

Románia szecessziós fővárosa és gyógyfürdő-központja – így mutatja be a várost egy színvonalas, magyar nyelvű információs kiadvány, ugyanakkor komoly barokk és eklektikus építészeti emlékekkel is találkozhatunk itt. A városkép meghatározó épülete a szecessziós stílusú Feketesas-palota, melynek építését két zsidó származású ügyvéd finanszírozta. (Nagyvárad lakosságának közel 30%-a volt zsidó származású a második világháború előtti időkben.) Az 1908-ban elkészült palotában bálterem, kaszinó, mozi és irodák kaptak helyet.

Szent László és Ady Endre városa – mondja Nagyvárosról a román nemzetiségű turisztikai szakember, és tényleg jól esik ezt tőle hallani. Szent László a monda szerint vadászat közben álmot látott egy erdőben: kolostort kell építenie oda. Így is lett, a templom köré vár épült, így született meg Várad. A vár felújítására 20 millió eurót költött a város. A gyönyörű, ötszög alapú erődítményt olaszok tervezték és osztrákok építették. A hat méter mély várárok termálvízzel volt feltöltve, a törökök csak akkor tudták bevenni, amikor zsarolással kicsalták egy molnárlányból, hogyan lehet leengedni az árokból a vizet. A vár komplex turisztikai hasznosítása évekkel ezelőtt megkezdődött, ott rendezik a karácsonyi vásárt, hamarosan kávézók, éttermek nyílnak az ódon falak között.

A központ másik jellegzetes épülete az Astoria Szálló, amelynek egyik emeleti szobájában egy kerek ablak mögött lakott egykor Ady Endre. Ezt a szobát ma bárki kiveheti. Az alpolgármestertől azt is megtudtuk, hogy a multikulturális városban magyar nyelvű étlappal várják a vendéglősök honfitársainkat. A Szigligeti Színházban magyar nyelvű előadásokat is rendeznek, a nézőtéren gyakoriak a magyarországi vendégek.

A város első számú turisztikai célpontja a katolikus püspökség és székesegyház barokk épületegyüttese, amelyet évente 40 ezer turista keres fel. Mária Terézia támogatásával jött létre a bécsi Belvedere kicsinyített mása. A templomban látható Szent László egyik hermája is.

Egyébként öt felekezetnek van temploma a belvárosban, köztük ott a zsinagóga, amelyet nemrégiben újítottak fel. Különleges látványosság a Holdas templom, amelynek homlokzatán 1793-ban egyedi óraszerkezetet mutatja a hold fázisait.

Városképi jellegű épület még az eklektikus városháza és a tűzoltótorony 1898-99-ből. A turisták előtt nyitva áll a torony, akárcsak a városháza tanácsterme. A városra kitűnő kilátás nyílik a Kálvária-dombról, ahol felépült a helyiek által csak „Gombának” nevezetett kilátó.

2012-ben Románia zöld fővárosa is volt Nagyvárad, nem véletlenül: 30 kilométer hosszú bicikliút szövi át a várost, a hálózat átvezet a határon, egészen Berettyóújfaluig.

A vallási és építészeti emlékek mellett további vonzereje a településnek a gyógyvíz, amelynek jótékony hatásait már rómaiak óta ismerik. Nagyvárad központjától csupán kilenc kilométerre fekszik Félixfürdő, amely Románia második legnagyobb szálláshely-kapacitásával rendelkezik a Fekete-tenger partvidéke után. A fürdőbe az 1970-es években rendszeresen érkeztek izraeli turistacsoportok chartergéppel, azután a láncok megszűntek. A frissen modernizált nagyváradi repülőtérre idén nyártól ismét érkeznek izraeli csoportok: mint az alpolgármestertől megtudtam, most elsősorban nem nyugdíjasok, hanem gyermekes családok.

A városvezetés célja, hogy ne csak átutazzanak a városon a magyar turisták, hanem töltsenek is el náluk egy hétvégét, vagy akár egy egész hetet. A júniusban megnyíló, városi beruházásban, jelentős uniós támogatással megvalósuló Nymphaea Aquapark, 7 kültéri medencével, 12 hónapos nyitva tartással – amelyről már írtunk korábban - a gyerekes családok számára teheti vonzóbbá a települést.

A városban egymást érik a fesztiválok a Szent László Napoktól, a Festum Varadinumon át a Nagyváradi ősz programsorozatáig. 200 étterem és kávézó található Nagyváradon, ahol a helyiek szerint érdekes módon keveredik a magyar és román ízvilág.

A szállodai kínálat is irigylésre méltó a Riserva Wine Spától a Doubletree by Hiltonig és a Ramadáig.

Aki a város környékére is kíváncsi, azt várják Bihar megye természeti látnivalói, az érintetlen természet, a barlangok, a Pádis-fennsík és a Királyerdő.


Észak-Korea egyik városába már mehetnek turisták

Észak-Korea egyik városába már mehetnek turisták 

Észak-Korea bejelentette, hogy Raszon, az orosz és kínai határ közelében fekvő város, újra megnyílik a külföldi turisták előtt.
Ennyien utaztak Rász el-Haimába 2024-ben

Ennyien utaztak Rász el-Haimába 2024-ben 

A Rász el-Haima Turisztikai Hivatal (RAKTDA) friss adatai szerint a vendégéjszakák száma rekordszintet ért a tavalyi évben.
Fő utazási trendek az elmúlt és az idei évben

Fő utazási trendek az elmúlt és az idei évben  

Nagyobb sportesemények, menő zenei programok, inspiráló lassú utak, alternatív úti célok.
Idén Casanova bűvöletében születik újjá a Velencei Karnevál

Idén Casanova bűvöletében születik újjá a Velencei Karnevál  

Velence idén még a szokásosnál is különlegesebb karnevált rendez: 18 napos ünnep február 14-től március 4 -ig tart a város csatornáin, hídjain és terein.
Merre indulnak idén az amerikai turisták?

Merre indulnak idén az amerikai turisták? 

Ha ma Amerika szóba kerül, a Los Angeles-i szörnyű tűzvész vagy Trump beiktatása a fő téma.
Újra népszerűek az utazási irodák?

Újra népszerűek az utazási irodák?  

A Z generáció tagjainak 38 százaléka nem online foglal.
Indul a bécsi báli szezon –  fokozott rendőri biztonsági intézkedések

Indul a bécsi báli szezon – fokozott rendőri biztonsági intézkedések 

Az osztrák rendőrség tagjai több mint egy hónapon át fokozottan védik a parketten keringőzőket. A báli szezon csúcseseményét, a bécsi operabált idén február 27-én tartják.
Megnyílt Közép-Európa legnagyobb turisztikai szakvására, az ATB

Megnyílt Közép-Európa legnagyobb turisztikai szakvására, az ATB 

Az esemény idén is különleges élményt kínál a „világ körüli utazás négy nap alatt” mottó jegyében.
Horvátországi adatok  magyar vendégérkezésekről

Horvátországi adatok magyar vendégérkezésekről 

 Az adatokból az is kiderült, hogy nemcsak a nyári hónapokban választják úti célul az országot.
Megvan a földkerülő verseny győztese

Megvan a földkerülő verseny győztese 

A francia Charlie Dalin nyerte meg a tizedik Vendée Globe földkerülő vitorlásversenyt.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.