A látogatók egyre nagyobb száma aggodalmat keltett a görögországi Szantorini szigetén. A lenyűgöző naplementeiről és festői fehér házairól ismert Szantorinit az elmúlt években turisták milliói keresték fel. A népszerűség átka azonban jelentős túlzsúfoltsághoz vezetett, ami miatt a helyiek azonnali cselekvésre szólították fel a helyi vezetőket, áll az Economic Times cikkében.
Mint írják, Szantorininek 20 000 állandó lakosa van, de az egykor kicsi falvakból és érintetlen strandokból álló idilli szigetet tönkretette a tömegturizmus.
Más népszerű nyaralóhelyek, köztük Velence és Barcelona és Szantorini a legszembetűnőbb példa arra, hogy a látogatók tömegei milyen hatással lehetnek egy helyre.
Tavaly, összesen 3,4 millió ember kereste fel a görög szigetet
A sziget hatóságai más turisztikai úticélokhoz hasonlóan most a látogatók korlátozását követelik.
A külföldi turisták növekvő száma túlzott nyomást tesz a sziget elavult infrastruktúrájára, és a szigetlakók számára egyre megfizethetetlenebbé válik az élet.
Az egyre növekvő turistaáradat okozta kihívások túlmutatnak a parkoláson és a zsúfolt látnivalókon. Az emelkedő bérleti díjak és számos ingatlan nyaralóvá alakítása megnehezítette a lakosok számára életminőségük fenntartását. Ezen aggodalmak ellenére egyes cégtulajdonosok továbbra is a turisták számának növelését szorgalmazzák, hangsúlyozva a megfelelő tervezés és infrastruktúra fontosságát.
Hasonló helyzet kezd kialakulni a Kikládok többi szigetén is...
A Sokszínű Vidék értesülési szerint sok helyen eltűnőben van az oly kedvelt görög autentikus báj. A turizmus és annak hatásai hasonlóan ijesztő hatással van Paros, Naxos, Mykonos szigetére is.
Ezeken a helyeken még mindig rengeteg új épületet húznának fel: jelenleg is tízezer további építési engedély van függőben, és ha továbbra is kiadják az engedélyeket, két-három éven belül a szigetek visszafordíthatatlanul megváltoznak.
A népszerű görög szigetek a megnövekedett turizmusnak köszönhetően vízproblémákkal is küzdenek, így Szantorini, Leros, Mykonos, Serifos, Kythnos és Sifnos lakói is küzdenek a problémával. Szantorinin például hiába építettetek ki nemrégiben egy sótalanító infrastruktúrát, nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket, mert a fogyasztás több mint kétszeresére nőtt az elmúlt évtizedben.
"Az Országos Települési Vízellátó és Csatornázási Vállalatok Szövetségének (EDEA) vezérigazgatója, Olga Kotselidou szerint a legnagyobb vízhiány-probléma okai az égei-tengeri szigeteken nem csupán a rendkívül korlátozott vízkészletek, hanem az esőhiány is. Mindeközben a medencékben lelkiismeretfurdalás nélkül csobog a víz." - írják.