A pénteken induló kassai rendezvénysorozatot a már két éve működő Pozsonyi kulturális hét mintájára, hagyományteremtő céllal szervezte meg a rendezvény ötletgazdája, Magyarország kassai főkonzulátusa, a kelet-szlovákiai várossal, illetve Kassa megye önkormányzatával és más szervezetekkel együttműködve.
"Szlovákia olyan ország, ahol a főváros nagyon messze van a keleti országrészektől, ezért szükségesnek láttuk, hogy valami hasonlót tartsunk itt a keleti országrész központjában, Kassán is" - mondta a rendezvényről az MTI-nek Szesztay Ádám. Hozzátette: a Kassa - Európa kulturális fővárosa rendezvénysorozat idején a kelet-szlovákiai városban nagyon látványos megjelenése volt a magyar kultúrának és most ennek a lendületét szeretnék továbbvinni.
1956-os forradalom és magyar-szlovák együttműködés
A kassai magyar kulturális hét műsorát a konzulátus saját szervezésű programjaival úgy fűzte egy sorozatba, hogy közben ráirányítsák a figyelmet az 1956-os forradalom évfordulójára és a magyar-szlovák együttműködésre is.
A programok között egyebek mellett szerepel a Rákóczi Ferenc újratemetéséről való megemlékezés október 24-én a Rodostói ház udvarán, valamint a Boldogkőváralján október 29-ére tervezett szakmai tanácskozás is, amelynek témája a Kassa, illetve Borsod-Abaúj-Zemplén megyékben lévő romvárak üzemeltetői közti együttműködés lesz.
A magyar hétbe a Kelet-szlovákiai Múzeum is bekapcsolódik a Rákóczi-emlékházban lévő, megújult tárlatával, amelyen korabeli, a látogatók elé eddig nem tárt tárgyak is láthatók. Október 24-én a kassai Jumbo nagyszínházban egész napos programot tartanak, amelynek főszereplői magyar és szlovák néptáncosok lesznek, akik napközben egymás munkájával ismerkednek, este pedig Esszencia címmel néptánc-antológiával várják az érdeklődőket.
A kassai magyar hét október 23-án, az 1956-os forradalom évfordulóján kezdődik és október 29-én, Rákóczi Ferenc 1906-ban történt kassai újratemetésének évfordulóján ér véget.
Forrás: MTI