A tárcavezető elmondta: 2016-ban 7,2 millióval több turistát fogadott a dél-európai ország, ami 9,9 százalékos növekedés az előző évhez képest.
A turisták napi átlagban 138 eurót költöttek, összesen pedig 77 milliárd eurót, ami rekordbevételnek számít az ágazatban, és 2015-höz viszonyítva 8,3 százalékos növekedést jelent.
Álvaro Nadal a turizmus szempontjából kivételes évnek nevezte 2016-ot, és beszámolt arról is, hogy a legtöbb turista, 16,9 millió, az Egyesült Királyságból érkezett.
A miniszter megjegyezte, hogy a Brexit eddig nem éreztette hatását ebben az ágazat. A brit turisták száma 12,3 százalékkal nőtt tavaly.
A britek után a franciák számára volt a legnépszerűbb Spanyolország, 10,8 millióan jártak az országban, őket a németek követték 10,7 millióval.
Összesen 17 millió ember számára Katalónia volt a fő úti cél, a Baleár-szigetekre 12,9 millióan utaztak, a Kanári-szigeteket pedig 12 millióan választották a külföldi turisták közül.
Áldás vagy átok a sok turista?
A Turizmus Online-on korábban arról számoltunk be, hogy bár a helyi turizmusipar jelentősen profitál abból, hogy az eddiginél is több turista keresi fel Spanyolországot, a helyi lakosok már nem örülnek ennek ennyire.
Az utóbbi időben például Palma de Mallorca történelmi épületeit lepték el olyan graffitik, amelyeken azt írják: „Turisták, menjetek haza! Bevándorlók, üdvözlünk titeket!” vagy „Turista: te vagy a terrorista”. De már tüntetések is voltak az országon belül, például a barcelonai Sagrada Familiánál a mindennapos turistaözön miatt, vagy a tengerparton részegen randalírozó látogatók és a megnövekedett számú - turisztikai célú - illegális lakáskiadók ellen felszólalva.
Spanyolországban idén 67 millió turista látogatására számítanak, ami jóval több, mint az ország teljes, 47 milliós lakossága. A legtöbben Nagy-Britanniából érkeznek (körülbelül 15 millióan), őket követik a franciák és a németek.
Bár sokan a turisták ellen vannak, mások üdvözlik a látogatókat, mondván, a turizmus teszi ki az ország gazdaságának jelentős részét. Volt, aki azonban azt nyilatkozta a külföldi sajtónak, hogy nem kellene hagyni, hogy a turizmus legyen a legfontosabb gazdasági ágazat, hiszen nagy bajban lennének, ha az utazási szokások megváltoznának, vagyis ebben a formában ez nem egy fenntartható növekedési koncepció.
Forrás: MTI