A tárlatot VI. Fülöp spanyol király és Áder János magyar köztársasági elnök jelenlétében nyitják meg.
A magyar közgyűjteményekből többek között olyan mesterek munkái érkeztek a spanyol fővárosba, mint Dürer, Leonardo, Velázquez, Rubens, Goya, Canaletto, Monet és Gauguin. A magyar művészek közül egyebek mellett Szinyei Merse, Rippl-Rónai, Vaszary és Bortnyik alkotásait vonultatja fel a tárlat.
A spanyol kurátorok a magyar részről felajánlott művek közül kiválasztották például Raffaello Esterházy Madonnáját és Munkácsy Mihálynak a Liszt Ferencről készült portréját is, amelyet a művész utolsó arcképeként tartanak számon.
"A Szépművészeti Múzeum felújítása lehetőséget adott arra, hogy valóban a legkiválóbb művekkel - amelyeknek állapota lehetővé tette, hogy utazzanak - mutatkozzunk be Európa nagy kulturális metropoliszaiban. Ez rendkívül fontos, mert bár a gyűjteményünk a legértékesebb Bécs és Szentpétervár között, de kevéssé ismert nemzetközileg" - mondta a Szépművészeti Múzeum - Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója Madridban.
A szakember kiemelte a Szépművészeti Múzeum spanyol gyűjteményének gazdagságát is, és azt, hogy a tárlat révén a legnevesebb spanyol festők -Velázquez, Goya, El Greco - művei egy időre visszatérhetnek Spanyolországba.
Győri Enikő madridi magyar nagykövet kitért arra, hogy a kiállítás egybeesik a spanyol-magyar diplomáciai kapcsolatok újrafelvételének 40. évfordulójával.
A múzeumot néhai férjével közösen alapító Carmen Thyssen-Bornemisza bárónő a sajtótájékoztatón felidézte személyes családi kötődését Magyarországhoz. A részben magyar gyökerű család együttműködése a magyar közgyűjteményekkel 1985-ig nyúlik vissza, amikor is a magyar Nemzeti Galéria bemutathatta Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza magángyűjteményének 47 kiemelkedő darabját.
Forrás: MTI