Donald Trump amerikai elnök januárban előterjesztett rendelete, 7 közel-keleti és afrikai ország — Irak, Szíria, Irán, Líbia, Szomália, Szudán, Jemen — polgárainak tiltaná meg a beutazást 90 napos időtartamra, míg a menekültek befogadását 120 napra, a szír menekültekét pedig határozatlan időre felfüggesztené.
A rendeletet februárban felfüggesztették, majd márciusban egy új rendelet került aláírásra. Az új rendeletből kimaradtak a legvitatottabb pontok, és lekerült az átmeneti beutazási tilalomban érintett országok listájáról Irak, amely hosszas tárgyalások után különleges együttműködést ígért az amerikai vízumot kérő irakiak ellenőrzése terén.
Viszont a kormányzat változatlanul kilencven napra felfüggesztené a beutazást Iránból, Szíriából, Szudánból, Líbiából, Szomáliából és Jemenből. Ennek a rendeletnek a jogerőre emelkedését egyelőre szintén felfüggesztették, de elindultak a felmérések arról, milyen gazdasági következményekkel járna ha érvénybe lépne.
A gazdasági szakértők szerint a rendelet 7%-al csökkentené a beutazók számát, ami a becslések szerint 18 milliárd dollárnyi kiesést jelentene a turizmus szektorban. Ezenkívül a munkaerőpiacra is kihatással lenne, megközelítőleg 107,000 munkahely beszüntetését eredményezné. A legnagyobb mértékű turistacsökkenés Mexikóból és Kanadából lenne várható, de visszaesésre számítanak az Egyesült Királyság és a nyugat-európai térségből is. A rendelet a dollár értékét is csökkentené.
Az Üzleti Utaztatók Globális Szövetség (GBTA) felmérése szerint a lefoglalt üzleti megbeszélések száma már most csökkenésnek indult az államokban, az utak egy részét módosították vagy teljesen lemondták.
Forrás: Travel Weekly