Pankisi Grúzia keleti peremvidékén fekszik, nem messze Tusheti hegyvidéki régiójától, amely már régóta kedvelt célpont. De míg a szomszédos területet már jól ismerik a turisták és a természetjárók körében, a Pankisi-völgyben még csak most kezd kibontakozni a turizmus.
Ennek egyik oka, hogy a völgy megítélését hosszú időn át nem az utazási élmények, hanem a biztonságpolitkai hírek határozták meg.
Történt ugyanis, hogy a 2000-es évek elején számos csecsen menekült érkezett a régióba, akik Oroszország ellenük folytatott háborúja elől itt kerestek menedéket, és akikről Moszkva azt állította, hogy közülük többen korábbi fegyveresek voltak.
A 2001. szeptember 11-i terrortámadásokat követően aztán az Egyesült Államok részéről hanzottak el olyan vádak, amelyek szerint al-Kaida-hoz köthető személyek, sőt akár maga Oszama bin Láden is megfordulhatott a térségben – de ezek soha nem lettek bizonyítva. A völgyre ragadt stigma a 2010-es években tovább erősödött, amikor az Iszlám Állam több tucat helyi lakost innen toborzott.
Fotó: Wikimedia Commons
Mára azonban érezhetően változott a helyzet, olvasható a CNN egyik cikkében, hiszen akik mostanában ide látogatnak egy békés és nyugodt régiót ismerhetnek meg. Mint írják, az USAID 2023-as jelentése is nyugodtnak írta le Pankisit, az online keresésekben ma már lovastúrák, nemezkészítő műhelyek vagy éppen hinkalikészítő gasztrotanfolyamok jelennek meg a korábbi biztonságpolitikai hírek helyett.
A turizmus sok helyi számára nem csupán bevételi forrást jelent, hanem lehetőséget a régióról kialakult kép megváltoztatására.
Ezt a célt szolgálja a 2018-ban alapított Pankisi-völgyi Turisztikai és Fejlesztési Egyesület (PVTDA) is, akiknek a munkája nemzetközi visszhangot váltott ki, és amelynek hatására a térség 2020-ban a Lonely Planet Grúziáról, Örményországról és Azerbajdzsánról szóló útikalauzába is bekerült. Az egyesület az elmúlt években különféle szakmai képzéseket indított – a varrástól és fazekasságtól a főzésen át az egészségügyi és állatorvosi ismeretekig – és turisztikai tanfolyamokat szerveznek, hogy a helyiek megtanulják, hogyan kell vendégházat nyitni és üzemeltetni. De mint a cikkben írják, a kezdeményezések jövője ugyanakkor továbbra is bizonytalan, sokan fizetés nélkül dolgoznak, és egyelőre még külső források alakulásától függnek.