Egytől négy lapátig minősítik majd a szolgáltatókat. A minősítési szempontrendszer a szükséges infrastruktúra, az ez alapján elvárható turisztikai szolgáltatások - olyan mint szállás, vendéglátás - színvonalának értékelésén alapul. A minősítést és az évenként, vagy szúrópróbaszerű ellenőrzést a szövetség végzi, míg a védjegy jogainak birtokosa az NGM lesz. Ha nem csinálnak semmi galibát, a szolgáltatók 3 évig a védjegy használói, ezt követően újra minősíttetni kell magukat. Bármely vízitúra megállóhely üzemeltetője csatlakozhat. A minősítések télen kezdődnek.
Baráth Etele szavaival egyszerűnek tűnik, de messzebbre mutat. Az ötletgazdák szerint a védjegyrendszer beindíthatja a szolgáltatók közti versenyt, illetve újak jelenhetnek meg a piacon... Ha látják, hogy az evezős turizmusban van üzleti lehetőség is. Az pedig van, csak oda kell édesgetni a potenciális vevőt.
„Ne csupán világbajnokság, Európa bajnokság vagy olimpia idején foglalkozzunk a kajak-kenu sporttal!” - javasolta Ruszinkó Ádám, turizmusért felelős helyettes államtitkár majd kifejtette, hogy akkor hiteles egy sportág sikere, ha tevőleges társadalmi elfogadottsága van, mert tömegbázis ebből épül. A tömegbázis nagysága miatt aligha kell aggodalni, hiszen nem hivatalos adatok szerint százezres nagyságrendben vízitúráznak vizeinken a népek. Tehát itthon is van miből merítenie akár a meglévő akár a jövőbeni piaci szereplőknek. Sőt, a nemzetközi porondon, köztük számos küldőpiacunkon, mintegy 40 millió regisztrált szabadidős evezősről tudni Baráth tájékoztatása szerint. Ha csak töredékét ide lehetne csábítani!
Tovább szélesíti a szolgáltatók lehetőségeit, hogy a „lapátolás” illeszkedne a Bejárható Magyarország programba. Így árukapcsolásként bakancsos, kerékpáros, lovas és vízi csomópontok jöhetnek létre - villantott fel újabb lehetőségeket Schmidt Gábor, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség főtitkára. De akár a kulturizmushoz is kapcsolódhat a történet, például a - már a Turizmus Trend és Turizmus Online hasábjain is többször megénekelt - Limes világörökségi program révén. További inszentív a szolgáltatók számára, hogy az EU-s adófizetők pénze is hozzájuk csordogálhat fejlesztésre pályázati forintok formájában. A pályázatok kidolgozás alatt vannak Brüsszelben - biztatott Ruszinkó Ádám.
Ne feledjük, hogy nem csak Tisza és Duna van. Jóllehet, a két folyón úszik el a vízitúrázók túlnyomó része, felsorakozik hamarosan az evezve is körbejárható Balaton, illetve remények szerint számos olyan kisebb folyó és tó.