Az ezer lakosú település, ahol szafaribuszra ültetik a turistát

2014-hez képest tavaly a duplájára - félmillió forintra - nőtt az idegenforgalmi adóbevétel Cserépfalun, tájékoztatta lapunkat Csendes Péter polgármester. Mindez annak köszönhető, hogy 2015-ben több turista látogatta meg a Hór-völgy bejáratánál és a Bükki Nemzeti Park déli kapujában fekvő ezer fős települést.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelenleg közel 25 működő szálláshelyből választhatnak az ide érkező vendégek, múlt év végén az önkormányzat két vendégházat adott át a helyi Nonprofit Kft.-nek működtetésre. Ezekben 15 turistát szállásolhatnak el, míg az összkomfortos erdei iskolában negyven gyermek kényelmes elhelyezéséről gondoskodnak. Itt nyártól őszig egy-kéthetes váltásban táborokat is szerveznek. Ehhez a szálláshelyhez tágas kert is tartozik, melynek a hátsó részében fedett pajtával, farönkökből készült ülőbútorokkal, bográcsozóhellyel és kemencével várják a látogatókat.

Kiadványokkal készülnek

A vendégek folyamatos tájékoztatására hamarosan új, fotókkal illusztrált kiadványt jelentetnek meg, melyből Cserépfalu nevezetességeit ismerhetik meg. Ennek folytatásaként a szálláshelyekről is készítenek új kiadványt. Egyébként a település bővelkedik látnivalókban. Így például itt találják Borsod-Abaúj-Zemplén megye legnagyobb, 52 méter magas tornyú református templomát. Emellett a Hór-patak völgyének bejáratánál nyitották meg azt a látogatóközpontot, ahol étterem, konferenciaterem, kerékpárkölcsönző és játszótér várja a vendégeket. Itt mutatják be a Cserépfalu határában levő subalyuki barlangban egykor talált neander-völgyi ősember leleteinek másolatait. Az elmúlt évben örvendetesen, 30 százalékkal több látogatót fogadtak, mint 2014-ben. Ez a turisztikai látványosság a falu felújított főutcájáról gyorsan megközelíthető. A látogatóközpont iránti érdeklődést az is jelzi, hogy főleg a hétvégeken rendszeresen megtelik a parkoló autókkal, buszokkal, érkező családokkal.

Éjszakai túrák, szafaribuszos kirándulások

Cserépfaluban az elmúlt időszakban sokszínű programcsomagot állítottak össze a turistáknak. Ezeket idegenvezetők irányításával szervezik. Így például megismerhetik az Ördögtorony tanösvény útvonalát vagy a Dél-Bükk egyik legszebb kilátóhelyét, az Ódor-várromot, a Hór-völgyet, illetve helyi túra keretében Cserépfalu nevezetességeit is. Ezeken kívül éjszakai túrázásra is invitálják a vendégeket a település felett magasodó Mész-hegyre. Az ajánlatok között külön érdekesség, hogy szafaribusszal fuvarozzák azokat, akik Cserépfalu és környékének látnivalóit kívánják megismerni. A gazdaházban arra is lehetőséget kínálnak, hogy a falu hagyományos ételeiből is megismerhessenek néhányat. Így például főtt és sült krumplis tésztákat vagy kalácsokat.

Csendes Pétertől megtudtuk, hogy 2017-ben kezdik el a Mezőkövesd-Bogács-Cserépfalu és Bükkzsérc közötti kerékpárút építését. A tervek szerint ez Cserépfalun is végighalad majd, egészen a látogatóközpontig. Még az idén imázsfilmet is forgatnak a bükki gyöngyszemről. Ezzel is szeretnék tovább népszerűsíteni a falut és még jobban ráterelni az érdeklődők figyelmét a település értékeikre.

Ebben az évben is kiemelkedő turisztikai rendezvényeket tartanak. Legutóbb május utolsó hétvégéjén rendezték - immár az ötödik - cserépi pálinkamustrát és a népi értékek napját. Erre az ország különböző részeiből küldtek pálinkamintákat elbírálásra. A programot a helyi borversennyel egészítették ki, miután Cserépfalu a bükki borvidék egyik jeles települése. Itt a szőlőtermelésnek és a nemes nedűk készítésének nagy hagyományai vannak. A népi értékek fesztiválját pedig az úgynevezett Pást-gödörben tartották, ahol a szabadtéri színpadon helyi és környékbeli népzenészek, táncosok és népdalkörök műsoraikkal mutatkoztak be.

A pincefalu, az épített örökség része

Cserépfalu arról is nevezetes, hogy hét történelmi pincesor található a településen. Jelenleg mintegy négyszáz borházat tartanak nyilván, amelyek az épített örökség részei. Közülük a leghíresebbek a Berezdaljai pincék, amelyek három sorban helyezkednek el. A falu tagja a Magyarországi Pincefalvak Vidékfejlesztési Szövetségének. Közösen összefogva pályáznak olyan infrastrukturális fejlesztésekre, amelyekkel a minőségi borturizmust segítik elő. Elsősorban a pincéket elérő úthálózatok, továbbá a víz- és a szennyvízrendszerek korszerűsítésére törekszenek.

Cserépfalu legnagyobb turisztikai rendezvényét idén augusztus 12-én tartják, amikor három napon át a pincéké, a boroké és a nótáké lesz a fő szerep. Erre a parádéra tavaly ezer vendég érkezett, főleg az alföldi településekről, akik megízlelhették a legjobb cserépi ételeket és nedűket. Idén is legalább ennyi látogatóra számítanak, akik a zárónapon látványos lovasfogathajtó versenyben is gyönyörködhetnek majd.


Jöhetnek az ötletek, hogy mivel dobjuk fel Budapestet!

Jöhetnek az ötletek, hogy mivel dobjuk fel Budapestet! 

Jó hír a vállalkozó kedvű, városukat szerető budapestieknek: 2024-ben ismét lesz Budapest Tuning ötletpályázat!
Túrázni hívja a fiatalokat a Valmart és a Pick

Túrázni hívja a fiatalokat a Valmart és a Pick 

A PICK tavaszi kampánya arra buzdítja az embereket, hogy mozduljanak ki a négy fal közül
Alkoholtilalom és a bulihajók száműzése - a főváros rendezné a pesti rakpart gondjait

Alkoholtilalom és a bulihajók száműzése - a főváros rendezné a pesti rakpart gondjait 

A fővárosi önkormányzat kitiltaná a hajók nagy részét a pesti rakpartról.
Két napig hajnalig nyitva a Szentendrei Skanzen

Két napig hajnalig nyitva a Szentendrei Skanzen 

Új zenei és művészeti fesztivállal bővül a Szabadtéri Néprajzi Múzeum programkínálata.
Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival

Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival 

A Google Utcakép autói idén tavasszal újra visszatérnek a magyar utakra.
Különleges túraútvonalon láthatóak a Kékvándor fotográfiák

Különleges túraútvonalon láthatóak a Kékvándor fotográfiák 

Túraútvonal-szerű kiállításon tekinthetők meg Burger Barna az Országos Kéktúrán készült fotográfiái a Természettudományi Múzeumban
Sok munkavállaló ragaszkodik az otthoni munkavégzéshez

Sok munkavállaló ragaszkodik az otthoni munkavégzéshez 

A nagyobb rugalmasságra már a pandémia idején is volt igény.
Kertek a turizmusban,  turizmus a kertekben

Kertek a turizmusban, turizmus a kertekben 

Kétnapos, "Kertörökség a turizmusban" címmel konferencia vette kezdetét szerdán, a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat

Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat 

Több mint 80 kerékpárosbarát szolgáltató készül akcióval hétvégén a Föld napjára. 
Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került

Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került 

Az Év Tájházvezetője elismerést és a Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetsége életműdíjat adták át Szentendrén, a Skanzenben.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.