Európa kulturális fővárosa lesz Gödöllő?

2023-ban Európa egyik kulturális fővárosa lehet Gödöllő, miután a képviselő-testület csütörtöki ülésén a pályázat beadása mellett döntött. A város lakossága ugyan kevesebb, mint ötvenezer fő, de gazdag a kulturális élete és sok a történelmi látnivaló a településen. 

Gödöllő megpályázza az Európa Kulturális Fővárosa címet 2023-ban. A képviselő-testület mai ülésén egyhangúlag felhatalmazta Gémesi György polgármestert a pályázat megjelenése után annak beadására - tájékoztatott a város polgármesteri hivatala. 

Az Európai Bizottság programterve alapján 2023-ban Magyarország egyik települése lehet Európa kulturális fővárosa. Gödöllő az ország egyik legismertebb 50 ezer fő alatti települése, amely jelentősen támogatja a kulturális életet, azok szereplőit. A kultúra ma a város egyik húzó ereje. A település gazdag történelme mellett méltán lehet büszke a kulturális életére. Az elmúlt években folyamatos fejlesztések történtek, illetve történnek. A királyi kastélyban Európában párját ritkító Barokk Színház nyílt meg, a napokban adták át a Gödöllői Városi Múzeum új állandó kiállítását, zajlik a Művészetek Háza Gödöllő korszerűsítésének második üteme, megújul a Testőr laktanya, a közeljövőben elkészül a Hattyús-tó - sorolja a pályázat beadását alátámasztó érveket a város közleménye. 

2011 óta Gödöllőn tematikus évek köré fűzik fel a kulturális programokat, amik célja a városi kultúra és a turizmus összekapcsolása: a kulturális értékekre épülő éves rendezvénykínálat kialakítása és a turizmus részére történő ajánlása. Az önkormányzat 2013-ban hosszú távú kulturális koncepciót fogadott el, amit a helyi kulturális egyesületekkel, civil szervezetekkel és a helyi lakosság bevonásával készített el. Több, mint 50 kulturális csoport működik a városban, melyek országosan és nemzetközi szinten is híresek és népszerűek. Gödöllő hírnevét viszik és hirdetik. Közéjük tartozik az évről-évre teltházas bérletet meghirdető Gödöllői Szimfonikus Zenekar, az Afrikában is ismert Cimbaliband, a riói olimpián vendégszerepelt Fricska Táncegyüttes, a Szentpétervárott díjazott Talamba Ütőegyüttes. A Gödöllői Új Művészet Közalapítvány őrzi a XX. század eleji szecessziós Gödöllői Művésztelep szellemiségét és segíti a kortárs képzőművészeti alkotómunka. A Gödöllői Királyi Kastély az ország egyik legismertebb épülete, lovardája számos rendezvénynek nyújt helyszínt, mint például a Nemzetközi Hárfa Fesztivál, a Liszt Fesztivál, a GödöllŐsz Fesztivál koncertjei.

Gödöllő 20 éve rangos ünnepséggel emlékezik meg az ország tényleges felszabadulásáról az alsóparki Világfánál tartott Szabadság Napi rendezvénnyel és a Magyar Szabadságért díj átadásával. 2011-ben Gödöllő adott helyszínt hazánk európai uniós elnöksége számtalan rendezvényének, amiken a város művészeti csoportjai is megmutatkoztak. Az akkori szlogen „Gödöllő in Europe, Europe in Gödöllő" („Gödöllő Európában, Európa Gödöllőn") 2023-ban is érvényes lehet a településre.

Az Európa Kulturális Fővárosa 2023 pályázat megjelenése az év végén várható, nagyjából 10 hónap áll rendelkezésre, hogy elkészüljön az első fordulós anyag magyar és angol nyelven. Az így kimunkált, komplex anyagot 12 fős, nemzetközi szakértő testület bírálja el, majd az észrevételek kézhezvétele után a második fordulóba meghívott városokra újabb 9-10 hónapos munka vár: a javaslatok beépítése és a végleges pályázati anyag összeállítása. A végső döntés 2018 nyarán születhet meg. A pályázatok értékelésében kulcsszerepe van a hosszú távú stratégiának, a pályázat európai dimenziójának, a kulturális és művészeti tartalomnak, a megvalósítási képességnek, valamint a társadalmi kapcsolatoknak és az irányításnak. A nyílt pályázaton bármely magyar város indulhat.


Hamarosan startol a 40. Vivcittá

Hamarosan startol a 40. Vivcittá 

Április 12-én startol Budapesten a tavasz legnépszerűbb szabadidősport-eseménye, a negyvenedik, jubileumi Telekom Vivicittá.
 Turizmusmarketing konferencia Pécsett

Turizmusmarketing konferencia Pécsett 

2025. április 11-én rendezik Pécsett a hazai turizmus- szakmai konferenciák zászlóshajójává vált évenkénti turizmusmarketing konferenciát.
Fenntarthatósági jó gyakorlatokról és az osztrák piac jelentőségéről az MSZÉSZ régiós ülésein

Fenntarthatósági jó gyakorlatokról és az osztrák piac jelentőségéről az MSZÉSZ régiós ülésein 

A március 27-28-i régiós üléseken több mint 150 szállodaipari szakember vett részt.
Újabb két magyarországi szarvasmarhatelepen lehet száj- és körömfájásjárvány

Újabb két magyarországi szarvasmarhatelepen lehet száj- és körömfájásjárvány 

A helyzet azért is aggasztó, mert a két telep a magyar-szlovák határ közelében van.
A hazai munkavállalók fele nyitott egy új munkalehetőségre

A hazai munkavállalók fele nyitott egy új munkalehetőségre 

A fizetés mértéke és a juttatási csomag a legfőbb vonzerő.
Digitális színház, történelmi tárlat és időutazás: nyílik a Time Machine

Digitális színház, történelmi tárlat és időutazás: nyílik a Time Machine  

Április 8-án Budapest legújabb attrakciója egy egyedülálló időutazásra hív.
Nyomozós játék, cellalátogatás, börtönkoszt, tombolanyeremények a Várbörtönben

Nyomozós játék, cellalátogatás, börtönkoszt, tombolanyeremények a Várbörtönben 

Egyéves születésnapját igencsak különleges módon ünnepli a veszprémi Várbörtön Látogatóközpont.
Békéscsabán kezdődik a tavaszi fesztivál

Békéscsabán kezdődik a tavaszi fesztivál 

Csaknem harminc rendezvényt kínál a Békéscsabai Tavaszi Fesztivál.
Ennyit költött a rendezvényszektor 2024-ben

Ennyit költött a rendezvényszektor 2024-ben 

A rendezvényszektor vállalati eseménymarketing piacának árbevétele 2024-ben 78,4 milliárd forint volt és 4,3 százalékos növekedést mutatott.
Különleges programokkal ünnepel a Folly Arborétum

Különleges programokkal ünnepel a Folly Arborétum 

Idén 120 éves a badacsonyörsi botanikus kert.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.