A 3000 állatot számláló gazdaság vakcinázását a vármegyei kormányhivatal szakemberei haladéktalanul megkezdték, és napokon belül elindul a telep felszámolása is. A győri és mosonmagyaróvári járásokban több korlátozó intézkedés is életbe lépett. A járvány terjedésének megelőzésében kiemelten fontos szerepe van a háztáji, fogékony állatok mielőbbi levágásának – hangsúlyozta a Nébih.
Kedden jelentkeztek az első fizikai tünetek a Levél településen található, 3000 egyedet számláló szarvasmarha-állományban.
A ragadós száj- és körömfájás jelenlétét szerdán reggelre a Nébih laboratóriumi vizsgálatai is megerősítették, így Pásztor Szabolcs országos főállatorvos több azonnali intézkedésről döntött.
A ragadós száj- és körömfájás betegség rendkívül könnyen, akár széllel is nagy távolságra terjed.
Fotó: depositphotos
A Győr-Moson-Sopron vármegyei kormányhivatal állategészségügyi szakemberei már szerda reggel megkezdték az állomány vakcinázását annak érdekében, hogy a telep felszámolásáig a vírusürítés minimálisra csökkenjen.
Az állatok leölése napokon belül szintén megkezdődik. A járványügyi nyomozás, kiemelten a kontaktgazdaságok felderítése és vizsgálata folyamatban van
- hangsúlyozta a hivatal.
Az országos főállatorvos a győri és mosonmagyaróvári járásokban minden fogékony fajra kiterjesztette a házi vágás lehetőségét. A vágás időpontjáról a helyi hatóságot előzetesen tájékoztatni kell a mintavétel érdekében – tették hozzá.
A Nébih megállapította, hogy a több hete tartó országos felderítésnek köszönhetően a telep fertőzöttségére rendkívül korán, a betegség kezdeti stádiumában fény derült, ami a járványvédelem szempontjából kiemelten kedvező körülmény.
A következő napokban az állattartók a házi vágással, valamint az intézkedések gyors és fegyelmezett végrehajtásával tehetnek a járvány terjedésének megelőzéséért és felszámolásáért – hívták fel a figyelmet.
Fotó: Depositphotos
Mindeközben a szintén Győr-Moson-Sopron megyében található kisbajcsi marhatelepről elküldték a dolgozók felét, derült ki a hvg.hu oldalán, mert ott is mert megjelent a száj- és körömfájás vírus. „Az itt élő 1400 állatot egytől egyig leölték, a közel ezertonnányi tetemet Bábolna közelében semmisítették meg.” – olvasható a hírben.
A Bácsai Agrár Zrt.-hez tartozó telepen a ragadós száj- és körömfájás vírusát március elején azonosították – erősítette meg a Győr-Moson-Sopron megyei kormányhivatal a Telex megkeresésére.
„A ragadós száj- és körömfájás megjelenése az állatállományokban – rendkívül nagy ragályozó képessége és gyors terjedése miatt – súlyos gazdasági következményekkel jár. A járvány megfékezéséhez a határ menti 10 km-es sávban is javasolt a fogékony állatok levágása, ami bizonyos esetekben szintén történhet állami kártalanítás terhére.” – áll az agraragazat.hu oldalán. Az elrendelt intézkedésekről részletes információkat a Nébih tematikus oldalán lehet találni.