Rekordszámú turista utazott 2015-ben külföldre

A Turisztikai Világszervezet (UNWTO) jelentése, a World Tourism Barometer szerint a nemzetközi turistaérkezések száma 2015-ben elérte az 1 milliárd 184 milliót, ami 4,4%-os növekedést jelent. 

Tavaly 50 millióval több turista utazott külföldre, mint 2014-ben. 2015 így egymás után a hatodik év, amikor átlagon felül emelkedett a turistaérkezések száma.

„A nemzetközi turizmus új magasságokba tört 2015-ben. A szektor nagyszerű teljesítménye pedig hozzájárul a gazdaság növekedéséhez és új munkahelyek létrejöttéhez” – mondta Taleb Rifai, az UNWTO főtitkára.

A kereslet összességében tehát erős volt, bár az egyes desztinációk esetében természetesen eltérő képet mutat, ami többek között az erős árfolyam-ingadozásoknak, az olajár csökkenésének és biztonsággal kapcsolatos aggályoknak tudható be.

A fejlett gazdaságok növekedése (+5%) meghaladta a fejlődő gazdaságokét (+4%), Európába például 5%-kal több turista érkezett. 5%-os növekedést könyvelhetett még el az amerikai kontinens, valamint Ázsia és a Csendes-óceáni térség. A Közel-Keleten 3%-kal nőtt a turistaérkezések száma, míg Afrika – amelyről korlátozott adatok állnak csupán rendelkezésre – körülbelül 3%-os visszaesésről számolhat be, ami az észak-afrikai országok gyengélkedésének tudható be - ez a térség az érkezések több mint egyharmadát tudhatja magáénak a kontinensen.

Pozitív, de óvatos előrejelzések 2016-ra

Bár kissé alacsonyabb mértékben, mint az előző két évben, de a Turisztikai Világszervezet 2016-ra is növekedést jósol. A trendeket figyelembe véve az UNWTO a nemzetközi turistaérkezések 4%-os emelkedését vetíti előre erre az évre.

Regionális szinten Ázsia és a Csendes-óceáni térség 4% és 5% közötti bővülésre számíthat, várhatóan ugyanígy teljesít majd az amerikai kontinens, Európában viszont 3,5%-4,5% közötti növekedés várható. Afrika és a Közel-Kelet turistaérkezéseit tekintve – nagyobb bizonytalanságnak adva hangot – 2% és 5% közötti emelkedést várnak.

Európa vezet, Afrika csökkenést mutat

Európa abszolút és relatív értelemben is vezeti a növekedési „versenyt”, amihez hozzájárult a dollárhoz és más fő valutákhoz viszonyított gyenge euró. 2015-ben 609 millió turista érkezett a kontinensre, 29 millióval több, mint 2014-ben. Közép- és Kelet-Európa a turistaérkezést tekintve nagyot lépett előre, a 2014-es csökkenést követően ugyanis tavaly 6%-os növekedést könyvelhetett el. Észak-Európába 6%-kal, Dél-Európába 5%-kal, Nyugat-Európába pedig 4%-kal többen érkeztek az előző évhez képest.

Ázsia és a Csendes-óceáni térség (+5%) 13 millióval több turistaérkezésnek örülhetett, mint 2014-ben, összesen 277 millióan utaztak ide. Óceánia 7%-os, Délkelet-Ázsia 5%-os, Dél-Ázsia és Észak-Kelet-Ázsia pedig 4-4%-os növekedést produkált.

Amerikába (+5%) 9 millióval több turista érkezett 2014-hez képest, 191 millióan látogatták meg a kontinens országait. A Karib-térség és Közép-Amerika turistaérkezése 7%-kal nőtt, míg Dél-Amerikában és Észak-Amerikában egy átlagosnak mondható 4%-os növekedés realizálódott.

A Közel-Keletre 3%-kal több, összesen 54 millió külföldi turista érkezett.

Az Afrikában korlátozottan elérhető adatok 3%-os csökkenést mutatnak a nemzetközi turistaérkezésk számában, a kontinens 53 millió látogatót fogadott. Észak-Afrika 8%-ot rontott 2014-hez képest, míg a Szubszaharai Afrikába (vagy más néven Fekete-Afrikába) 1%-kal kevesebb turista érkezett, bár ez utóbbi az év második felében növekedést mutatott 2014 azonos időszakához képest.

Kínából utaztak a legtöbben külföldre

A világ turizmusának 2015-ös növekedéséhez nagy mértékben hozzájárult Kína, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság, mint küldőpiacok.

Kína 2004 óta minden évben két számjegyű növekedést mutat a kiutazó turisták számát tekintve, és 2015-ben is vezette a listát, amelyből – többek között – olyan ázsiai országok profitáltak jelentősen, mint Japán és Thaiföld, de az Egyesült Államokba és egyes európai desztinációkba is sok kínai utazott.

Ezzel ellentétben a korábban gyors ütemben növekvő Oroszország és Brazília kiutazó turizmusa jelentős mértékben csökkent, tükrözve a mindkét országban jelen lévő megszorításokat, valamint mind a rubel, mind a reál gyengülését gyakorlatilag az összes többi valutához képest.


Súlyos baleset  egy spanyol síközpontban

Súlyos baleset egy spanyol síközpontban 

A baleset a síközpont sífelvonóján történt, egyelőre harminc sérültről tudni, akik közül tizenheten nagyon súlyos állapotban vannak.
Észak-Korea egyik városába már mehetnek turisták

Észak-Korea egyik városába már mehetnek turisták 

Észak-Korea bejelentette, hogy Raszon, az orosz és kínai határ közelében fekvő város, újra megnyílik a külföldi turisták előtt.
Ennyien utaztak Rász el-Haimába 2024-ben

Ennyien utaztak Rász el-Haimába 2024-ben 

A Rász el-Haima Turisztikai Hivatal (RAKTDA) friss adatai szerint a vendégéjszakák száma rekordszintet ért a tavalyi évben.
Fő utazási trendek az elmúlt és az idei évben

Fő utazási trendek az elmúlt és az idei évben  

Nagyobb sportesemények, menő zenei programok, inspiráló lassú utak, alternatív úti célok.
Idén Casanova bűvöletében születik újjá a Velencei Karnevál

Idén Casanova bűvöletében születik újjá a Velencei Karnevál  

Velence idén még a szokásosnál is különlegesebb karnevált rendez: 18 napos ünnep február 14-től március 4 -ig tart a város csatornáin, hídjain és terein.
Merre indulnak idén az amerikai turisták?

Merre indulnak idén az amerikai turisták? 

Ha ma Amerika szóba kerül, a Los Angeles-i szörnyű tűzvész vagy Trump beiktatása a fő téma.
Újra népszerűek az utazási irodák?

Újra népszerűek az utazási irodák?  

A Z generáció tagjainak 38 százaléka nem online foglal.
Indul a bécsi báli szezon –  fokozott rendőri biztonsági intézkedések

Indul a bécsi báli szezon – fokozott rendőri biztonsági intézkedések 

Az osztrák rendőrség tagjai több mint egy hónapon át fokozottan védik a parketten keringőzőket. A báli szezon csúcseseményét, a bécsi operabált idén február 27-én tartják.
Megnyílt Közép-Európa legnagyobb turisztikai szakvására, az ATB

Megnyílt Közép-Európa legnagyobb turisztikai szakvására, az ATB 

Az esemény idén is különleges élményt kínál a „világ körüli utazás négy nap alatt” mottó jegyében.
Horvátországi adatok  magyar vendégérkezésekről

Horvátországi adatok magyar vendégérkezésekről 

 Az adatokból az is kiderült, hogy nemcsak a nyári hónapokban választják úti célul az országot.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.