Júniusban birtokba vehetjük a Galyatető Turistacentrumot
Várhatóan júniusra elkészül a Galyatető Turistacentrum, amely az ugyancsak felújított Galya-kilátóval együtt lesz látogatható - mondta el Molnár Tamás, a Magyar Természetjáró Szövetség galyatetői üzemeltetési vezetője az MTI-nek hétfőn.
Molnár Tamás felidézte, hogy a Mátrában, az ország második legmagasabb pontján álló turistacentrumot és a kilátót az Országos Kék Kör teljes, immár 2550 kilométeres útvonalának megújítása keretében hozzák rendbe.
Szavai szerint a 2013-ban kezdődött, 2,7 milliárd forint európai uniós forrásból megvalósuló program során az Országos Kék Kör útvonala mentén mintegy 9 ezer útbaigazító és információs táblát helyeznek ki. Újrafestik az útvonaljelzéseket, padokat, asztalokat, esőbeállókat hoznak helyre, és turistaházakat, kulcsosházakat, kilátókat újítanak fel.
Az üzemeltetési vezető elmondta: a program részeként a Galyatető Nagyszálló szomszédságában álló, korábban a hotel munkásszállásaként és raktáraként is működő épületet 88 millió forintból felújítják és kibővítik. A leendő turistacentrum 52 férőhellyel, zömmel két- és négyágyas szobákkal várja majd a vendégeket.

Lesz benne egyebek mellett egy akadálymentesített lakószoba, egy bisztró jellegű melegkonyha, kávézó, egy túrázási, kerékpározási, illetve síelési felszereléseket árusító túrabolt és tesztcentrum. Kialakítanak nyilvános WC-t és zuhanyzót, valamint csomagmegőrzőt. A turistacentrum területén sátorozási lehetőséget is biztosítanak.
Az A+ energia besorolású épületet földhő-energiával fűtik, napkollektorokkal és napelemekkel is felszerelik.
Molnár Tamás közölte: az egész évben folyamatosan üzemelő turistacentrum egyben zarándokszállás is lesz.
Kitért arra, hogy a turistacentrum felújításával párhuzamosan elkészült az 1939-ben átadott, az utóbbi időkre azonban meglehetősen rossz állapotba került Galya-kilátó is: a 70 millió forintos rekonstrukció során az eredetileg 17 méter magas építményt 13 méterrel megtoldották.
A turistacentrum és a kilátó felújításának terveit Kovács Csaba és Vass-Eysen Áron készítette. A projekt a Magyar Természetjáró Szövetség és az Egererdő Zrt. konzorciuma beruházásában valósul meg.
