Boldogok a boldogiak: megállíthatatlanul szépül a helyi tájház

Tavaly 1100 vendéget fogadtak a boldogi Tájházban. Az ott elhelyezett országos hírű néprajzi gyűjtemény az idei évtől új működési engedéllyel, közérdekű kiállítóhelyként látható, a helyi önkormányzat döntése alapján pedig az érdeklődők ingyenesen tekinthetik meg.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Hatvanhoz közeli faluban harminc évvel ezelőtt az akkori községi tanács vásárolta meg a mai tájházat, amelyet még 1871-ben – idén 145 éve – építettek. Korábban a helyi kovácsmester otthona volt, amelyet felújítottak és 1987-ben tájházként meg is nyitottak. A falu lelkes lakóinak a munkáját dicséri, hogy közel ezer darabból álló kiállítási anyagot gyűjtöttek össze, amelyet folyamatosan bemutatnak. Közülük a legérdekesebbek és legszebbek a boldogi népviselet elemei és tartozékai. Ezeket ugyanis felöltöztetett bábukon láthatják az érdeklődők.

Három év alatt négy pályázatot nyertek el

A három osztatú, folyosós, úgynevezett hambitusos alföldi parasztház – amelyben benne volt a kovácsműhely és az istálló is – a múlt értékeit hordozza és Boldog legkiemelkedőbb turisztikai attrakciója. Az önkormányzat tulajdona, amelyet a helyi Ujváry Ferenc – egykori helytörténészről és tanítóról elnevezett – Művelődési Ház és Könyvtár működtet. Az a céljuk, hogy a tájházat folyamatosan megőrizzék, karbantartsák és fel is újítsák a régi épületet.

Ennek érdekében az Emberi Erőforrások Minisztériuma által meghirdetett Kubinyi Ágoston-program keretében az elmúlt három évben négy szakmai pályázatot nyújtottak be különböző fejlesztések támogatásra – mondta érdeklődésünkre Kepesné Tóth Katalin, a művelődési ház igazgatója. Az önkormányzat felkérésére ő írta a pályázatokat, melyeket elfogadtak és támogatásokhoz jutottak. Először 2013-ban nyertek el 1,6 millió forintot, amelyből egymilliót a tájház utólagos szigetelésére fordítottak. Hatszázezer forintot pedig a boldogi viselettörténeti kiállítás anyagának átrendezésére, illetve Kunkovács László fotóművész helyben készült képeinek bemutatására költöttek.

A program 2014-ben tovább folytatódott. Ekkor 800 ezer forintot nyertek el, és ebből a pénzből a tájház folyosóján – hambitusán – látható oszlopokat újították fel, illetve néhányat ki is cseréltek, a folyosó talapzatát pedig téglákkal burkolták le. Tavaly a tájház hátsó udvarában korszerű vizesblokkot alakítottak ki. Erre támogatásként 1,7 millió forinthoz jutottak, amelyet az önkormányzat ugyanennyivel egészített ki. Ebben az évben újabb pályázatot nyertek kétmillió forint értékben. Ezt a hátsó kocsiszín és közösségi színtér kialakítására fordítják, melyet az önkormányzat egészít ki, a fejlesztést jövőre fejezik be.

Leltárba veszik a kiállított anyagot

Kepesné Tóth Katalin azt is elmondta, hogy a következő években is folytatják a tájház felújítását. Így az utca felőli kerítést korszerűsítik, és szeretnék az értékes gyűjtemény állagát is megóvni. Az önkormányzat pénzt különített el arra, hogy az előírásoknak megfelelően teljes egészében leltárba vehessék a kiállított anyagot. Ezt a munkát már elkezdték, és várhatóan a jövő év végére fejezik be. Ugyancsak a távlati céljaik között szerepel az is, hogy a jövőben nemcsak látogatókat fogadnak, hanem múzeumpedagógiai foglalkozásokat is tartanak az iskoláskorú gyermekeknek. Ezeknek a témája – egyebek mellett – az évszakokhoz kötődő ünnepekhez, a szokásokhoz kapcsolódik. Nyáron például a boldogi lakodalmasról, ősszel a kukoricatörésről tartanak foglalkozásokat. A tájház emellett hagyományőrző műhelyként is szolgálja a közösséget.

Paprikafesztivál és aratóünnep

A helyiek már készülnek a legközelebbi programokra. Így például augusztus 20-án tartják – immár 15. alkalommal – a Paprikafesztivált és aratóünnepséget. Ez azért fontos a helybeliek életében, mert Boldogon nagy múltja és hagyománya van a paprikatermelésnek. Emellett a dolgos kezű gabonaaratók ünnepe is lesz aznap, amikor a tájháztól a katolikus templomhoz vonulnak a résztvevők, ahol megáldják a régi aratóeszközként használt kaszát. A civil szervezetek és a baráti társaságok pedig finom ételeket főznek, és azok elfogyasztására invitálják a résztvevőket. A program aratómulatsággal és tűzijátékkal zárul majd.

Szeptember 24-én Mihály-napi vásárra és vigadalomra várják a közönséget. Ekkor a kézművesek, az őstermelők vásári hangulatot teremtve mutatják be és ajánlják portékáikat. Emellett az érkezők népi játékokba kapcsolódhatnak be és kipróbálhatják az íjakat is.


Először született magyar győzelem a brüsszeli díjátadón

Először született magyar győzelem a brüsszeli díjátadón 

A fesztivál során immár negyedszerre osztották ki a rangos NEB díjakat, amelyek innovatív és fenntartható európai projekteket díjaznak
Megmutatják magukat Gyenesdiás rejtett kincsei

Megmutatják magukat Gyenesdiás rejtett kincsei 

Gyenesdiás, a Nyugat-Balaton családbarát üdülőfaluja méltán híres díjnyertes strandjairól, de igazi élmények a parton túl is felfedezhetők.
Idén új helyszínen folytatódik a Szeláví! Fesztivál

Idén új helyszínen folytatódik a Szeláví! Fesztivál 

Barátok, nyáresti koncertek, koccintás az élet apró örömeire és kirándulások a Dunakanyar egyik legszebb helyén
Helyzetjelentés a munkaerőpiacról: fluktuáció, munkaerő-kereslet, passzív leépítés, átképzés

Helyzetjelentés a munkaerőpiacról: fluktuáció, munkaerő-kereslet, passzív leépítés, átképzés 

Mérséklődött a fluktuáció, de a HoReCa-szektorra alapvetően ez még nem jellemző. Friss munkaerő piaci elemzés - fontos megállapításokkal.
Futóverseny és koncertek - jön az EU-napi futás

Futóverseny és koncertek - jön az EU-napi futás 

Szabó Balázs Bandája, a Carson Coma Akusztik Trió és a Lázár tesók is fellépnek május 12-én az idei Európa-napon.
Személyi hír házunk tájáról

Személyi hír házunk tájáról 

Kedves Olvasónk! Aki figyelemmel kíséri szakmai oldalunkat, napi hírleveleinket - láthatja, olvashatja, tudhatja, hogy új szerkesztő érkezett hozzánk Szöllősi Tímea személyében.
Őzek és manók lakhelye a medvehagymától illatos Bakony

Őzek és manók lakhelye a medvehagymától illatos Bakony 

A környék turisztikai célpontjait bejárva feltárul előttünk az időtlen természet és az évszázados történelem
Szintet lép a Csak a Mentes rendezvény

Szintet lép a Csak a Mentes rendezvény 

Új, az eddiginél nagyobb helyszínen, több, mint hetven kiállítóval április 20-21-én rendezik a Csak a Mentes Tavaszi Fesztivált.
Szigetcsép legfurcsább versenyét, a Hucul ösvényt idén is megrendezik

Szigetcsép legfurcsább versenyét, a Hucul ösvényt idén is megrendezik 

Szigetcsépen mindig van program, májusban például egy lovasverseny színesíti a mindennapokat.
Göncz Árpád és Fenyő János autóklasszikusai érkeznek Szegedre

Göncz Árpád és Fenyő János autóklasszikusai érkeznek Szegedre 

Száz különleges Mercedes, száz izgalmas történet .

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.